SON DAKİKA!

PRF. DR. CEVDET COŞKUN NİCELİK DEĞİL NİTELİK

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Tıp Fakültesi’nin hastaneye sahip olmasının birinci öncelikleri olduğunu ifade etti.

GRU Rektörü Prf. Dr. Cevdet Coşkun basın mensuplarını ağırladığı iftar yemeğinde üniversitenin hedefleri ve yapılacak çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Prf. Dr. Cevdet Coşkun Giresun’da bir tıp fakültesi olmadığı için dışarıya giden üçüncü basamak hastaların gittikleri yerlerde bıraktıkları maddi tutarın fındık gelirinden daha fazla olduğuna yönelik bir araştırma yazısına rastladığını ifade ederek, “Olay sadece maddiyatla da bitmiyor. Burada birçok insan şehir dışına gitmek durumunda kalıyor. Tıp Fakültesi üniversitemizin şehre bakan yüzüdür. Şehre en fazla hizmet üreten fakültesi olması itibariyle bizi olduğu kadar halkımızı da ilgilendiriyor. Bu yüzden birinci önceliğimiz Tıp Fakültesidir” dedi.

Çankaya Köşkünde Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında GRU Rektörü Prf. Dr.  Cevdet Coşkun, Giresun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hasan Arslantürk ve İl Sağlık Müdürü Ahmet Bal’ın katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda 350 yataklı Araştırma ve Uygulama Hastanesi yapılana kadar tıp fakültesi hocalarının Devlet Hastanesi bünyesinde görev yapmasına dair konu masaya yatırıldı.

Tıp Fakültesi ve hastanesi konusunda şehrin beklentilerinin farkında olduklarını belirten Prf. Dr. Cevdet Coşkun Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’yle afiliasyon hakkında görüşme yapacaklarını ifade etti. Afiliasyonu savunan ve savunmayan kurum yetkililerinin kendi ellerindeki argümanları sunacaklarını ifade etti. Prf. Dr. Cevdet Coşkun kararın afiliye lehine sonuçlanmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Tıp Fakültesi’nin süreçteki başarısızlığının sebeplerinin irdelenmesi durumunda toplantının amacının dışına çıkacağını ifade eden GRU Rektörü Prf. Dr. Cevdet Coşkun, “Çok büyük yanlışlar yapıldı. Bırakın sağlık hizmetlerini şu anda eğitim öğretim sürdürülebilir olmaktan çok uzak. Öğretim üyelerimiz kuruluşundan bu yana 1 TL döner sermaye alamıyor. 2012 yılında Giresun Prf. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi’nden ayrıldığında 11 bin 500 TL bordrosu olan hocamız şu anda 4 bin 500 TL ücretle çalışıyor. Üniversitemiz 40’a yakın Tıp Fakültesi hocasını kaybetti. Diğer alanlarda da kaybettik. En mümtaz bilim adamlarımız gitmek zorunda kaldı. Amacım geçmişe takılmak değil geleceği kurmaktır” diyerek Tıp Fakültesi’ni şehre kazandıracaklarını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.