SON DAKİKA!

Prf. Dr. Gökhan Yıldırım Ödüllendirildi

Giresun’un sağlık alanında yetiştirdiği önemli bilim insanlarından Kadın hastalıkları ve Problemli Hamilelik Uzmanı, Prf. Dr. Gökhan Yıldırım’a 14 Mart Tıp Bayramında emeklerinden dolayı ödül verildi.

Kendi alanında Dünyaca ünlü bir doktor olan Giresun’un Güce ilçesi doğumlu hemşerimiz Prf. Dr. Gökhan Yıldırım 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle ödüle layık görüldü.

Kendi alanında dünyada sayılı hekimlerden olan Kadın Hastalıkları ve Doğum, Perinatoloji Uzmanı Prf. Dr. Gökhan Yıldırım; “Perinatoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum ana dalının yan dalıdır. Temel ilgi alanı fetus ve anne’dir. Sorunlu gebelikler veya gebelik sırasında yüksek risk oluşumu nedeniyle özelleşmiş bakım ve tedavi gereken durumların yönetimini uzmanlık alanıdır. Bu alanda uzmanlaşmış kişiler “Perinatoloji Uzmanı” yani “Perinatolog” olarak adlandırılır.

Perinatoloji uzmanı (anne ve fetusun doktoru), gebelikte görülen hipertansiyon (gebelik zehirlenmesi), diyabet (şeker hastalığı) gibi komplikasyonların yanı sıra annenin mevcut hastalıklarına eşlik eden gebelikleri izler, çoğul gebelikler, fetal büyüme kısıtlılığı, erken doğum ve tekrarlayan gebelik kaybı gibi durumların yönetimini sağlar, ileri düzey ultrasonografik taramaları ve kuşkulu durumlarda tanı yöntemlerini (koryon villüs biyopsisi, amniyosentez ve kordosentez) uygular. Tanıyı koyduktan sonra tedavisi olanaklı olan durumları tedavi eder.” dedi.

Prf. Dr. Gökhan Yıldırım’ın verdiği başlıca hizmetler;

Kalp anomalisi bebeklerde en sık görülen doğumsal kusurdur (tüm yeni doğanların %0,8 – 1’inde görülür). Anne karnında saptanması bebeğin uygun koşullarda doğurtulmasına olanak tanımaktadır. Fetal ekokardiyografi anomalileri tespit ve tanımlamak için tasarlanmış, fetusun kalp yapı ve fonksiyonun özellikli muayenesidir. Fetal ekokardiyografi değerlendirmesi gereken durumlar;

Fetusta kalp anomalisi kuşkusu,
Fetusun diğer organlarında anomali varlığı
Fetusta kromozom anomalisi (Down sendromu vb)
Fetusta ritim bozukluğu
Fetusta hidrops (sıvı birikimi) saptanması
Ense kalınlığında artış
Tek yumurta ikizi
Fetusun 1. derece akrabalarında doğumsal kalp anomalisi
Tüp bebek gebeliği
Annede romatizmal hastalık varlığı (annede anti-Ro ve anti-La antikorları)
Kalp anoamlisi riskinde artışla ilişkili bir ilaca kullanımı
Annede diyabet
Annede kalp anomalisi ile ilişkili olabilecek metabolik hastalık varlığıdır. Ancak olguların çoğunda (>%90) bilinen bir risk faktörü yoktur.
Fetal kalp muayenesinde;

Odacıklar (karıncık ve kulakçıklar)
Kalpten çıkan büyük atar damarlar (aort ve pulmoner arter)
Kalbe gelen toplar damarlar (superor – inferior vena kava, pulmoner venler)
Kalp kapakları
Kalbin ve organların yerleşimi
Odacıkların birbiriyle ilişkisi
Karıncıkların büyük damarlarla ilişkisi
Kalbin hızı ve ritmi değerlendirilir.

Prf. Dr. Gökhan Yıldırım Muayenehanesi Nerede?
Kartaltepe Mahallesi İncirli Caddesi İhsan Kalmaz Sokak No:2 Daire :3 Bakırköy / İstanbul

Randevu Hattı; 0543 117 20 20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.