Uncategorized

Rasim Zaimoglu

Giresun ilinin en siradisi milletvekili olan Zaimoglu bir Giresun Milletvekili olarak medeni cesaret göstererek Türkiye Büyük Millet Meclisinde Cumhurbaskani adayi olmus tek Giresunludur.

Samsun dan Sarp a kadar otoyol projeside Giresun milletvekili Rasim Zaimoglu sayesinde parlementoda deflarca kez gündeme gelmistir.

 

                                                    Biyografi

8 Nisan 1947 yilinda Giresun’un Tirebolu ilçesinde dogdu. Annesinin adi Meliha,babasinin adi Abdullah olan Rasim ZAIMOGLU  Ilkokul birinci sinifa kadar yasamini Tirebolu’da sürdürdü. Babasinin ölümü üzerine ailesiyle birlikte Tirebolu dan ayrilip Giresun a yerlesti. Ilk, orta, ve lise ögrenimini Giresun da tamamladi. Giresun Lisesi ni bitirdikten sonra Galatasaray Iktisat ve Ticaret Yüksek Okulu nda ögrenimine basladi. 1964 yilinda girdigi bu okuldan 1968 senesinde iyi derece ile mezun oldu. Ara vermeksizin ögrenimine Ingiltere de devam eden Zaimoglu, burada lisans egitimi aldi ve Marketing Seminerlerine katildi. Ingiltere dönüsü vatani görevini Çanakkale de tamamlayarak is hayatina atildi.
 

Is Yasami 

Is hayatinin baslangicinda Koç Sirketler Grubu’na bagli Koç Burroughs da yöneticilik görevini üstlendi. Zaimoglu, daha sonra Cihan Sirketler Grubu’na bagli Grundig Ithal Cihazlari Sirketi ne kurucu ortak olarak katkida bulundu. Ayni zamanda sirketin Genel Müdürlügü görevini üstlenerek 24 yasinda Türkiye nin en genç Genel Müdürü oldu.
Elektronik sektörünün devi olan Grundig Sirketler Grubu bünyesinde Türkiye de ilk defa ülke çapinda Dagitim Agi, Bayilik Sistemi Bakim Servislerini içeren alt yapisini olusturdu. Grundig Ithal Cihazlari, 1977 yilinda Etas A.S. ismini aldi. 1979 da sirket, Zaimoglu ailesi tarafindan satin alininca Rasim Zaimoglu Yönetim Kurulu Baskanligi ni üstlendi. Tele Elektronik A.S. ve Tübeka A.S. Sirketleri nde Kurucu Ortak, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Baskani olarak görev yapti…. Rasim Zaimoglu, 1991 yilinda politikaya atilinca hisselerini devrederek sirketlerin yönetiminden ayrildi.
 
Sosyal Etkinlikler

Uzun yillar (TÜGIAD) Türkiye Genç Isadamlari Dernegi nde Baskan Vekilligi, Türkiye Futbol Federasyonu nda Yönetim Kurulu Üyeligi, ayrica Dis Iliskiler Kurulu Üyeligi ve yine Istanbul’daki Giresunlular Kültür ve Yardimlasma Dernegi’nde Yönetim Kurulu Baskanligi yapti.
 
Politik Yasam

1991-2002 yillari arasinda 12 sene, 3 dönem milletvekilligi yapan Zaimoglu 1991 yili 19. Dönem seçimlerinde % 39 oy orani ve 4-0 lik sonuçla Giresun’dan Anavatan Partisi Milletvekili seçildi. 1995 yili 20. Dönem seçimlerinde de yine % 39 oy alarak 5-3 le Giresun Anap Milletvekili olan Zaimoglu, 1998 de Dogruyol Partisi’ne geçti ve 21. Dönem seçimlerinde yine büyük oy farkiyla Dogruyol Partisi Giresun Milletvekili oldu.
19. Dönem Milletvekilligi sirasinda Çevre Komisyonu Baskanvekilligi görevini üstlendi. Yine 19. Dönem Milletvekilligi sirasinda (KEIPA) Karadeniz Ekonomik Isbirligi Parlamenterler Assamblesi Türk Grubu Üyeligi ve KEIPA  Ekonomi,  Ticaret, Teknoloji ve Çevre Komitesi Baskan Yardimciligi görevlerinde bulundu.
20. Dönem Milletvekili iken (KEIPA) Karadeniz Ekonomik Isbirligi Parlamenterler Assamblesi nde Türk Grubu Üyesi oldu. KEIPA (PABSEC) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre Komitesi Baskani seçildi ve görevini basariyla tamamladi. Rasim ZAIMOGLU, ayrica yine TBMM bünyesinde Anavatan Partisi ni temsilen  Sanayi, Ticaret ve Teknoloji Komisyonu üyeligi yapti.
21. Dönem Milletvekilligi sirasinda Kamu Iktisadi Tesekkülleri (KIT) Komisyonu Üyeligine ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyeligine seçildi ve yine Milletvekili iken önemli projeleri gündeme getirdi.
 
Fahri Baskonsolosluk
 
Zaimoglu’nun tasarladigi ve yürüttügü bir çok projedeki basarisi, Filipinler Fahri Konsolosu olmasinda büyük rol oynadi. 15 Agustos 2005 te Filipinler Istanbul Fahri Konsolosu olarak göreve atanan Zaimoglu, her iki ülke arasinda kuvvetli bir köprü olusturmayi ve halen mevcut olan ticaret hacmini iki yil içinde en az 10 katina çikartmayi hedeflemektedir. Ayrica Istanbul’da bulunan 2000 Filipinli’yi de temsil edecek olan Zaimoglu, onlara adeta bir kapi olacaktir. 17 Mayis 2007 tarihi itibari ile Rasim Zaimoglu Filipinler Fahri Baskonsolosu olmustur.
 
Üyelikler ve Özel Yasam  

Çok iyi derecede Ingilizce bilen Rasim ZAIMOGLU’ nun, GS kulübü Kongre üyeligi, TED (Tenis Eskrim Dagcilik), Tügiad Fahri üyeligi, Istanbul’daki Giresunlular, Faal Futbol Adamlari Dernek üyeligi gibi çesitli üyelikleri bulunmaktadir. 1969 Yilindan beri Hülya ZAIMOGLU ile evli olup Abdullah adinda  bir erkek, Begüm adinda bir kiz çocugu ile üç torunu bulunmaktadir
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.