EĞİTİM

REKTÖR PRF. DR. AYGÜN ATTAR BABA MEZARINA GİDEMİYOR

Azeri asıllı Giresun Üniversitesi Rektörü Prf. Dr. Aygün Attar Dağlık Karabağ Bölgesinde defin bulunan baba mezarına 1988 yılından bu yana devam eden Ermeni işgali nedeniyle ziyarete gidemiyor.

Giresun Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Azerbaycan Karabağlı bir ailenin çocuğu olarak Bakü’de dünyaya geldiğini, Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin Ermenistan tarafından işgal edildiğini annesinin ve babasının doğduğu illerin de işgal altında bulunduğunu bildirdi.

Rektör Prf. Dr. Aygün Attar, babası Tayyip Haşimzade’nin 1981 yılında kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği bilgisini vererek, “Babam Karabağlı’dır. Aile mezarları o bölgelerde olan ve ailelerinin mezarlarını ziyaret edemeyen insanların acısını çok daha iyi anlıyorum. Ben de onlardan biriyim. Dağlık Karabağ, benim bütün sülalemin mezarının bulunduğu yerdir. Ne yazık ki bugün de Ermeni işgali altında bulunan bir coğrafyadır” dedi.

İşgalin ardından babasının mezarını ziyaret edemediğini ifade eden Attar, ziyaret için talep içeren bir girişiminin bulunmadığını belirtti.

-“Mezarlarımızı dozerlerle yerle bir ettiler”-

Attar, bölgeye gittiğinde karşılaşacağı manzarayı düşününce ürktüğüne işaret ederek, şunları söyledi:

“Azerbaycan kanalları, babamın mezarının da bulunduğu mezarlıkların dozerlerle ne hale getirildiğini, harap edildiğini, mezarların söküldüğünü gösteriyor. Ben gittiğimde tıpkı babamın hatırası kadar canlı olan görüntülerle karşılaşmak isterim. Mezarlarımızı dozerlerle yerle bir ettiler. O tür görüntüleri gördüğüm zaman irademin iflas edeceğinden korkuyorum. Çünkü işgal atındaki bütün topraklarımızın azat edilmesini istiyorum. İşgal altında olan vatan toprağımı ziyaret ettiğim zaman, ruhumun da işgale uğrayacağından endişeleniyorum. Gidersem işgali kabul etmiş oluyorum. Dağlık Karabağ’a bağımsız vatan toprağı olarak ayağımı basmam gerekiyor. O nedenle bilimsel anlamda elimden gelen her şeyi yapıyorum. İşgal altındaki bir toprağa Birleşmiş Milletler gözlemcilerinin gözetiminde veya herhangi bir şekilde girmek kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil.”

-“İçimde işgale karşı bir isyan var”-

Yaşadığı acıların kendisinin bilim insanı olmasında önemli etkileri bulunduğunu dile getiren Attar, Ermeni mezalimi ve bölgenin politik ve ekonomik durumu ile ilgili objektif ve bilimsel çalışmalara imza attığını ifade etti.

Bütün çalışmalarında bilimsel hassasiyeti ve objektifliği ortaya koyduğunu bildiren Attar, kitaplarının sonuç kısmında ise Karabağlı bir ailenin çocuğu olmasının izlerinin görüldüğünü savundu.

Prof. Dr. Aygün Attar, sözlerini şöyle tamamladı:

“İçimde işgale karşı bir isyan var. Babasının mezarını ziyaret edemeyen, görevini yapamayan ve onun mezarı basında Yasin-i Şerif okuyamayan bir evlat olmanın acısını yaşıyorum. Bir daha çocuğuyla görüşemeyecek annenin, babanın acılarına bir fiyat biçilebilir mi- Ailesinin mezarını ziyaret edemeyen evlatların yaşadıkları travmanın karşılığında verilebilecek bir meblağ var mı-“

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.