SON DAKİKA!

SAAT KULESİ GİTTİ TARTIŞMA BİTMEDİ

Giresun 2009/2019 arası belediye başkanı Kerim Aksu tarafından eski Keşap Durağı mevkiine yapılan Saat Kulesi çiçeği burnunda belediye başkanı Avukat Aytekin Şenlikoğlu tarafında Trabzon anıtlar yüksek kurulu kararı ile yıkılması üzerine tartışma yaşanmaya devam ediyor.

Bugün Giresun Belediyesinden yıkımın kararı basına servis edilirken şu görüşlere yer verildi.

Saat Kulesinin yıkımı hakkında kamuoyunu bilgilendirme;

“1922 yılında Milis Yarbay Topal Osman Ağa tarafından yıkılan Rumlara ait eski çan kulesinden esinlenerek Cumhuriyet Meydanı’nda saat kulesi adı altında 3 yıl önce inşa edilen kulenin kaldırılmasıyla alakalı Trabzon Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün 25.08.2016 gün ve 3024 sayılı kararı bulunmaktadır. Belediyemiz Anıtlar Kurulu’nun bu kararına uyarak saat kulesini bulunduğu yerden kaldırmıştır. İlgili karar yazısı ektedir.”

Karar;

Öte yandan karar ve yıkım için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı’da yazılı bir açıklama yaptı. Giresun Milletvekili Necati Tığlı yaptığı açıklamada Giresun Belediye Başkanı Avukat Aytekin Şenlşkoğlu’na yıkmaya değil yapmaya geliyoruz sözünü hatırlattığı açıklaması şöyle;
31 Mart’ta yapılan seçimlerde 280 oy farkla Giresun Belediye Başkanı seçilen Aytekin Şenlikoğlu’nun, Giresun’un bir önceki Belediye Başkanı Kerim Aksu döneminde yapılan Saat Kulesini yıkma kararı, seçimlerden önce meydanlarda söylediği “yıkmaya değil, yapmaya geliyoruz” sözü ile hiç alakalı olmasa da söyleminde ne kadar samimi olduğunu gözler önüne sermiştir.

Son iki dönem Giresun Belediye Başkanı olarak birbirinden değerli ve kıymetli çalışmalara imza atan Kerim Aksu’nun yaptıklarını yıkmak ne belediyecilik anlayışına, ne kent estetiğine ne de tarih bilincine uygun değildir. Aslında AKP’li Şenlikoğlu’nun göreve gelir gelmez, Kerim Aksu döneminde yapılan hizmetleri yıkmak amaçlı bir tutum sergilemesi fazlaca düşündürücüdür.

Meydanlarda Giresun için açıkladığı MEGA projeleri yapmasını sabırsızlıkla beklediğimiz Şenlikoğlu, Giresun’a yapılmış bir eseri neden yıkma gereği duymuştur? Sokaktaki vatandaştan gelen talebi dikkate alarak bu yıkım kararını aldığını ifade eden AKP’li Belediye Başkanı ve partisi ne zamandan beri halktan gelen talepleri dikkate almaya başlamıştır? Ayrıca, herhangi bir anket mi yapmıştır da çoğunluğun kararının bu yönde olduğu kanısına varmıştır.

Üstelik Sayın Şenlikoğlu, insanların aklı ile alay edercesine Trabzon Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün kararı olduğunu dile getiriyor. Allah aşkına saat kulesi bir tarihi eser midir de anıtlar kurulu karar veriyor yoksa Anıtlar Kurulu Ankara’dan aldığı emirleri mi uyguluyor.

Madem şanlı tarih diyerek yapılan eserleri yıkıyorsunuz, o zaman “hem Giresun’un hem de ülkemizin şanlı tarihinde yer alan önemli isimlerinden birisi olan Osman Ağamızın iade-i itibarı ile ilgili partinizin ne gibi çalışmaları var?
Kerim Aksu’nun şehre kazandırdığı daha ne kadar esere düşmansınız bunu da açıklayın. Kaptan Yorgi’den kalan koruduğumuz diğer eserlere de aynı kini duyuyor musunuz? Onları da yıkacak mısınız?
Osmanlıdan Cumhuriyete ve bu günlere biz bu kente hangi eser hangi hizmet sunulmuşsa baş tacı yaptık, kim yaptı, etnik kökeni neydi bakmadık, siz ise kilisede papaz cami de imam olmaya kalktınız. Daha dün hepiniz oradaydınız; merhum Ali Şükrü Bey’in mezarında dua ederken eli kanlı katil Osman Ağa diyenlere en başınızdakilere yapma diyemediniz başınızı eğdiniz, daha geçtiğimiz yıl Bafra da kilise de Topal Osman’ın katlettiği akrabalarıma dua ediyorum diyen Bartholomeos’a ses çıkarmaz itiraz etmezken, 23 haziran seçimleri aynı Bartholemeos’u ziyaret eden İstanbul adayınıza bunu hatırlatmadınız Giresunlu görmez sandınız. Sizin fotoğrafınızı gördük biz hala farkına varmadınız. Sizin ne tarihinize saygınız var ne Osman Ağa’ya sevginiz, siz oy için camiyi de kiliseyi de tarihi de suistimal edecek bir anlayışa sahipsiniz.

About GG Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.