Uncategorized

Sap Asisi Kampanyasi Basladi

Bakanligimiz tarafindan ülke genelinde geçen yil uygulamaya konulan AB mali destekli “Türkiye’de Sap Hastaliginin Kontrolü Projesi” kapsamin da; Giresun Merkez ve 15 ilçemizde Sonbahar Dönemi Sap Asilama Kampanyasi 01 Eylül – 31 Ekim tarihleri arasinda düzenlenecektir. Kampanyada, 2 ayliktan büyük tüm büyükbas hayvanlar ve küçükbas asilanacaktir.
  Halk arasinda ‘Dabak’ olarak ta bilinen sap hastaligi bütün çift tirnakli hayvanlarda rastlanan çok bulasici viral bir hastaliktir. Agizda, tirnakta ve memelerde yaralar olusturan bu hastalik; et veriminde %30-45, süt veriminde %15-35 arasinda verim kayiplarina neden olur. Özellikle genç hayvanlar hastaliga karsi son derece hassas olup, ölümlere yol açabilir. Hastaliktan korunmanin yolu, hayvanlarin alti ay aralikla yilda iki kez (ilkbahar, sonbahar) asilanmasidir.
 3285 sayili Hayvan Sagligi ve Zabitasi Kanunu’nun 51. maddesi geregi yetistiricilerin hayvanlarini asilatmalari zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkinda 1.120 (bin yüz yirmi) TL idari para cezasi ile cezalandirilmasi hükmü mevcuttur. Ayrica sap asisi uygulanmamis hayvanlarin il ve ilçe disina sevklerine müsaade edilmeyerek veteriner saglik raporu verilmemekte, hayvancilik tesvik ve desteklemelerinden faydalanamamaktadirlar.
 Bunun disinda 3-6 aylik disi buzagilara ve 3-6 aylik disi-erkek kuzu/oglaklara Brusella asisi uygulanmalarina da devam edilecektir. 2009 yili Hayvanciligin Desteklenmesi Hakkindaki Karar ve Uygulama Esaslari Tebligi geregince Brusella ve Sap asisi yapilmis disi sigirlar ile Brusella asisi yapilmis disi kuzu ve oglaklar hayvan hastaliklari ile mücadele (asilama) desteklemesi kapsamindadir.
Tebligin 17. maddesinde belirtilen sartlari saglayan ve asilari yaptiran disi sigir ve disi kuzu/oglak sahiplerinin 31.12.2009 ile 15.1.2010 tarihleri arasinda Il/Ilçe Müdürlüklerine basvurmalari gerekmektedir.
Asilama kampanyasi; Giresun merkez de Hayvan Sagligi Sube Müdürlügümüz, ilçelerde ise Tarim Ilçe Müdürlüklerimiz tarafindan yürütülecektir. Üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlarina asi yaptirmalari ve daha ayrintili bilgi almak için Il ve Ilçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.