Uncategorized

Sarikamis Sehitligi Plaket Ile Ödüllendirildi

4. Giresun Günleri Kapsaminda Feshanede bir araya gelen Giresun protokolü Giresunlulara hizmet eden kisi ve kuruluslarida onere etme firsati buldu.

 

Giresun Esnaf Odalari Birligi Baskani Ali Kara bu kapsamda hazirlattigi plaketi Giresun Günleri için Istanbul da bulunan ve Feshanede gerçekletirilen etkinlikler sirasinda Giresun Valisi Mustafa Yaman tarafindan Memorial  Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prf. Dr. Bingür Sönmez e takdim ettirdi.

 

Konu ile ilgili bir kisa açiklama yapan Ali Kara daha genis kapsamli bir tören düsünüyorduk ancak yogun protokol ve hocamizin zaman problemi nedeniyle kisa ancak anlamli bir teslim töreni oldu seklinde konustu.

 

Bir serzenisimi de anmadan geçemeyecegim diyen Giresun Esnaf Odalari Birligi Baskani Ali Kara teslim töreni sirasinda plaketin odamiz tarafindan hazirlandiginin anons dahi edilememesi ve sunucunun adeta azarlanmasi üzüntü verici olmustur. Anliyoruz yogun bir program ancak plaketi alan kisi Giresun ilinin tarih boyunca adinin anilacagi bir hizmeti gerçeklestirmis biridir dedi.

 

Kamu oyu tarafindan yakin takip edilmesede aslen Sarikamis dogumlu olan Prf. Dr. Bingür Sönmez Giresunlu  Sarikamis Sehitlerinin üzerindeki kar örtüsünü kaldiran çalismalarin mimarligini üstlenmis ve orada yapilacak sehitlik için birebir çalismalara katilmis ayni zamanda  iznin çikmasinda Valilikler arasi yapilan yazismalarda kulis faaliyetleri yürütmüstü.

 


 

Giresun Valisi Mustafa Yaman daha genis bir zaman diliminde degerli hocamizin plaketini takdim etmek isterdim ancak hem hocamiz bir yurt disi seyahati yapacaklarindan hemde bizlerin burda zamanla yarisiyor olmamizdan dolayi böyle sade bir tören oldu kendilerine Giresunlu sehitler için yaptigi çalismalardan dolayi sükranlarimizi sunuyorum dedi.

 

Bingür Sönmez Kimdir?

 

1952 yilinda Sarikamis’ta dogdu. Ilk ve orta ögrenimimi tamamladiktan sonra Pendik Lisesi’ni 1969 yilinda bitirerek Istanbul Tip Fakültesi’ne  girdi.1976 yilinda Tip Doktoru olarak mezun olduktan sonra, burslu olarak Ingiltere’de 1 yil yabanci dil egitimi gördü. Istanbul Tip Fakültesi’nde 1977-1984 yillari arasindaki uzmanlik egitimininin içinde 1984 yilinda Londra St. Thomas Hastanesi’nde kalp cerrahisi asistani ve Rayne Enstitüsü’nde arastirma görevlisi olarak çalisti.  Ayni hastanede 1987-1990 yillari arasinda tekrar 3 yil çalisarak koroner cerrahisi egitimi aldi.

 

1988 yilinda doçent, 1997 yilinda profesör oldu.

 

1990  yili sonunda kesin dönüs yaparak Istanbul Üniversitesi Kardioloji Enstitüsü’nde göreve basladi ve 1995 yilina kadar ayni zamanda Florence Nightingale Hastanesi’nde çalisti. Daha sonra, Florence Nightingale Hastanesi’nde Kalp Cerrahisi Bölüm Baskani, ayni zamanda Kadir Has üniversitesi Tip Fakültesi’nde Cerrahi Bölümleri Baskani olarak çalisti.

2001 yilindan beri Memorial Hastanesinde Kalp Cerrahisi Bölüm Baskani olarak çalismaktadir.

 

Evli, iki çocugu var.

 

Yurt içi ve disinda yüzden fazla yayini, 5 kitapta yazdigi 8 bölüm var. Radial Arter Greft Hazirlanmasi, Kalp Yogasi ve Atese Dönen Dünya: Sarikamis isimli kitaplari var. Birçok tibbi derginin editor listesinde görevli olup Sarikamis ile ilgili sinema, belgesel, kitap gibi tüm çalismalara katkida bulunuyor ve bilimsel danismanligini yapiyor.

 

11.000 üzerinde açik kalp ameliyati yapmistir.

 

Bilgisayar meraki var, iyi kayak kayar, sualti favori sporu .

 

Amatör illüzyonistdir.

 

Bos vakitlerinde ameliyat yapar.

 

Hasta kaybetmeyi hiç sevmez.

 

Sonu ölümle biten operasyonlari sevmedigi için “Savaslara Hayir” diyor.

 

Yurt içi ve yurt disinda bulunan 23 dernegin üyesidir.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.