Uncategorized

Sarikamis a Sehitlik Aniti Izni Çikti

Giresun Gesob adina baskan sn. Ali Kara tarafindan 26 Ekim 2008 tarihinde Erzurum valiligi ne “Sarikamis Sehitligi” için yapilan müracaat tüm bürokratik islemler tamamlanarak dün (5 ocak 2010) sonuçlandi.
 
Bu izne göre, Giresun dan Sarikamis harekatina katilan 3.000 neferlik 89. Giresun alayi nin, tortum-narman-oltu-aksar (kosor) bogazi-allahüekber daglari-beyköy-kekeç-selim-sarikamis güzergahinda verdigi mücadeleni ve tabiki tüm sarikamis sehitlerinin aziz ve kutsal anisina oltu-ardahan yolu üzerinde bulunan aksar (kosor) bogazi gaziler yol ayriminda bulunan alan anit yeri olarak tahsis edilip, bu alana Giresunlularin Gesob öncülügünde anit yapilmasina müsaade edildi.
 
Sarikamis anitlarinin yer tahsisinde ve izin verilmesi  sürecinde, Erzurum Valiligi basta olmak üzere, Senkaya Kaymakamligi, ünlü kalp cerrahi sarikamis dayanisma gurubu baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarikamis dayanisma gurubu gönüllüleri, Atatürk Üniversitesi Rektörlügü, Aksar köyü muhtarligi, Senkaya belediye baskanligi,  ve 89. Giresun alayi nin üstündeki kar yorganini kaldirip, biz Giresunlularla bulusturan  Teoman Alpaslan  her türlü insani yardim ve manevi desteklerini esirgememisler, sürecin her asamasini takip ederek sonuçlandirmislardir.
 
Gesob baskani sn. Ali Kara ve tüm Giresunlular Türkiye de ilk defa sivil bir organizasyona imza atarak, sarikamis sehitleri için anit yapimini gerçeklestirecekler. anit projesinin tasarimi  için  Teoman Alpaslan yöreye 5 defa gitmis ve 23-27 aralik 2009 tarihindeki  son  gidisinde Atatürk Üniversitesi nin tahsis ettigi araç ile anit yerini görmüs ve Aksar muhtari ile görüsmüstür.
 
Teoman alpaslan; “bu proje Giresunlulari  Sarikamis sehitleri ile bulusturacak, dedelerinin milli mücadeleden önce sarikamis ta destansi kahramanliklar yaptiklarini ögretip, onlarin “Istanbul un çarlik Rusyasi tarafindan isgal edilmesini önlemek için” sehit düstüklerini belleklere kaziyacaktir. her zaman oldugu gibi biz giresunlular dedelerimize layik olmak için bu projeyi Gesob basta olmak üzere tüm Giresunlu sivil toplum kuruluslari, belediyeler ve hayirseverlerle birlikte tamamen imece usulüyle gerçeklestirip, Erzurumlulara ve karslilara armagan edecegiz. her giresun uasgi imkani ölçüsünde bu anitin yapimina katilmali, hiç olmazsa bir adet tugla alip, armagan etmelidir” dileginde bulunduktan sonra su açiklamayi yapti:
 
“Savasin geçtigi yerleri görmeden anlatilanlari anlamanin ve hayal etmenin çok güç oldugunu” belirten  Teoman Alpaslan, “25-27 aralik 2009 törenlerinde Rize belediye baskani sn. Halil Bakirci ile birlikte gelen 40 kisilik Rizeli sehit torunlarina rehberlik edip, onlarla beraber yürüdüm ve dedelerinin savastigi yerleri onlara gösterdim. Rize ye dönüslerinde ilk isleri ” Rize de Sarikamis sehitlerini anma ve tanitma dernegi” kurmak oldu. iste, yöre cografyasi insani bu kadar derinden etkiliyor . bu proje ile, cephelere gönüllü giden dedelerimizi unutmadigimizi, onlarin torunlarinin çocuklarina ispat edecegiz.
 
Bu projeyi tamamladiktan sonra, yine Giresunlu sivil toplum kuruluslari ile birlikte, Irak cephesi nde bagdat in 40 km. kadar güneyinde kütülamare de 1916 yilinda sehit düsen Giresunlular anisina anit yapmak için yollara düsüp, onlari da torunlarina tanitacagiz.”


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.