Uncategorized

Sebinkarahisar da Kadinlara Üretim Projesi

Giresun un Sebinkarahisar ilçesinde “Kadinlar Üretimde Projesi” ile 15-42 yas arasindaki kadinlarin meslek sahibi yapilacagi belirtildi. Verilecek teorik ve pratik egitime katilan kadinlar, kaybolma tehlikesiyle karsi karsiya kalan dokumacilik dallariyla ilgili uzmanlastiktan sonra kendi evlerinde üretim yapacak.


Sebinkarahisar Halk Egitim Merkezi Müdürü Sabri Çamci, Cihan Haber Ajansi na (Cihan) yaptigi açiklamada, Halk Egitim Merkezi, Giresun Üniversitesi Sebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu ve Sebinkarahisar Belediyesi nce kadinlarin meslek sahibi olarak, istihdamlarinin saglanmasi amaciyla Kadinlar Üretimde Projesi ni gelistirdiklerini belirtti. Projelerine AB kredi destegi sagladiklarini vurgulayan Çamci, projenin ekim ayi içerisinde uygulanmaya basladigini aktardi.

Proje kapsaminda issiz ve isgücüne dahil olmayan kadinlarin “Tamzara Dokumaciligi”, “Mazmanlik” ve “Kilimcilik” konularinda teorik ve uygulamali olarak egitilerek istihdam edilmelerini saglamayi hedeflediklerini kaydeden Çamci, “Sebinkarahisarda kadin girisimciligini desteklemeyi, kadinlarin ortak girisimler kurmalarini saglamayi hedefleyen proje ilçede kaybolmaya yüz tutmus, meslekler olan Tamzara Dokumaciligi , Mazmanlik ve Kilimcilik mesleklerini ögretmek üzere köylerden kente göç etmis ve bu esnada istihdam disi kalmis kadinlari ve daha önce tarim sektöründe çalismis olan kadinlarin da içerecek sekilde kentsel alanlarda yasayan, issiz ve isgücüne dahil olmayan kadinlardan olmak üzere 70 kadini bu alanlarda egitmeyi amaçliyoruz. Bu proje ile Sebinkarahisar daki issiz ve isgücüne dahil olmayan kadinlar teorik ve uygulamali olarak egitilecek, istihdam edilebilirlikleri, girisimcilikleri artirilacak.” dedi.


Çamci, projenin 15-42 yas arasi kadinlar üzerinde uygulandigini dil getirerek, söyle konustu: “Projenin hedef kitlesi, herhangi bir meslegi ve meslek diplomasi sertifikasi olmayan 15-42 yas arasi kadinlar. Kirsaldan kente göçmüs, bu nedenle tarim disi faaliyetlerde kaldiklari için issiz kalmis kadinlar. Proje katilimcilara, bölgedeki isgücü piyasasinin disinda kalan vasifsiz kadinlarimiz bölge ekonomik hayatina kazandirilacak.”


Proje ile 70 katilimcidan en az yüzde 50 sine is istihdami saglamayi amaçladiklarini vurgulayan Çamci, “Proje ile 30 kadina Tamzara Dokumaciligi , 30 kadina Kilim , 10 kadina da Mazmanlik meslegi ile istihdami kazandirilacaktir. Herhangi bir mesleki diplomasi-sertifikasi olmayan 15-42 yas arasi 40 issiz kadin Halk Egitim Müdürlügü onayli sertifika alacak. Kadinlarin en az yüzde 50 si evlerinde bu ürünleri üreterek istihdama katki saglayacak. Sebinkarahisar ve Türkiye de kaybolmakta olan dokumacilik kollarinda sertifikali elemanlar yetistirilecektir.” diye konustu.


Haber:Cihan Haber Ajansi 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.