ARŞİV

Selahattin Karaahmetoglu; Sivas Kongresi Milattir

Selahattin Karaahmetoglu, Sivas Kongresi nin 92. yili dolayisiyla yaptigi yazili açiklamada, Birinci Dünya Savasi ndan sonra isgale ugrayan Türk topraklarini kurtarmak ve Türk milletinin bagimsizligini saglamak amaciyla 4-11 Eylül tarihlerinde Sivas ta ulusal bir kongrenin toplandigini hatirlatti.


Türk ulusunun onurlu ve serefli bir ulus olarak yasayabilmesi için tam bagimsizligin kazanilmasindan baska çare olmadiginin Sivas ta kalin çizgilerle çizildigini ifade eden Karaahmetoglu, “Sivas Kongresi, Cumhuriyetin temellerinin atildigi, ulusun yazgisinin milletçe degistirildigi bir nitelik tasimaktadir. Bu Kongreden sonra manda konusu bir daha gündeme getirilememistir” dedi.


Karaahmetoglu, Sivas Kongresi nde alinan kararlara göre milli sinirlar içinde bulunan vatan parçalarinin bir bütün oldugu ve birbirinden ayrilamayacaginin netlestigini vurgulayarak, sunlari kaydetti:


“CHP olarak, emperyalist devletler ve onun yerli isbirlikçilerine karsi,


Ya istiklal ya ölüm parolasiyla yoktan var olan bir ulusu yaratan Sivas Kongresi nde, 92 yil önce alinan kararlari, yurtsever bilincimizle halen kararlilikla savunmaktayiz. Çünkü bizler, emperyalizme ve onlarin usaklarina baskaldirip destanlar yazdigimiz, Samsun dan, Amasya dan, Erzurum dan, Sivas tan, Sakarya dan, Anafartalar dan, Inönü den Dumlupinar dan ve daha birçok cepheden geliyoruz. Hiçbir zaman tanimadigimiz ve de yürürlüge girmesine onay vermedigimiz, utanç vesikasi Sevr i yirtip tarihin çöp sepetine attigimiz Lozan dan geliyoruz. ”


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.