SON DAKİKA!
selahattinkaraahmetoglu

SELAHATTİN KARAAHMETOĞLU SORDU’DA SORDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu TBMM aracılığı ile başta Başbakan olmak üzere Bakanlar Kurulunu soru yağmuruna tuttu.

chpgiresunmilletvekilikaraahmetoglu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini bilgilerinize saygılarımla arz ederim.

Selahattin KARAAHMETOĞLU
Giresun Milletvekili

Son yıllarda gerçekleştirilen KPSS, YGS, LYS, Açıköğretim sınavlarına ilişkin şifre ve kopya iddiaları yeterince aydınlatılamamıştır. Dolayısıyla 2010 yılından bu yana özellikle ÖSYM’nin yaptığı sınavların birçoğu için ortaya atılan vahim iddialar kamunun gözü önünde cereyan etmektedir. Son olarak ÖSYM, 6 Mayıs 2012 tarihinde yapılan ”Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı”nın eşdeğer bir sınavla tekrarlanacağını bildirmiştir.

1. ÖSYM’nin neredeyse tüm yaptığı sınavlar şaibesiz olmaktan uzaktır. Bu husus da siz de endişelenmekte misiniz? İptal edilen Hakim ve Savcı adaylığı sınavıyla ilgili yasadışı örgütlerin ÖSYM ve Adalet Bakanlığı arasında kurmuş olacakları bağ konusunda kaygıları nasıl gidereceksiniz? Daha önceden KPSS Sınavı ile ilgili olarak tertemiz bir sınavdı açıklamanıza benzer şekilde bu kaygı ve güvensizlik atmosferini görmezden ve duymazdan mı geleceksiniz?
2. Sınav güvenliği ve tedbirleri konusunda çözüm üretilememesinin geçmiş sınavlarda yaşanan skandalların aydınlatılmaması, sorumlular hakkında soruşturma açılmaması, açılan soruşturmaların neticelendirilmemesi ile bağlantılı olduğu görüşüne katılıyor musunuz?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini bilgilerinize saygılarımla arz ederim.

Selahattin KARAAHMETOĞLU
Giresun Milletvekili

1. YÖK Eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın görevi devam ederken, İçişleri Bakanı olarak görev yapan Beşir Atalay’a özellikle doğu ve güneydoğu illerimizde sınav güvenliğinin sağlanamadığını söylediği çözüm olarak da taşımalı yöntemle sınavların bu bölgelerde belirli merkezlerde gerçekleştirilmesinin doğru olacağı yönünde görüşlerini ilettiği doğru mudur?
2. Bu görüşmeden Beşir Atalay’ın ciddi rahatsızlık duyduğu ve “biz açılım derdindeyiz, böyle şey olur mu” şeklinde tepki vererek YÖK Eski Başkanını makamından kovduğu iddiası doğru mudur?
3. Yine bu hususta Cumhurbaşkanının da YÖK Eski Başkanını arayarak bu talebinden ötürü rahatsızlığını ilettiği iddiasından siz de haberdar mısınız?
4. Doğu ve Güneydoğu illerimizde sınav güvenliğinin olmadığı yönünde endişeleri olan YÖK Eski Başkanının bu tarihten sonra iktidarınız ve cemaat tarafından gözden çıkarıldığı iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
5. YÖK Eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın YGS sınavı sonrasında ÖSYM Başkanı hakkında “ben olsam çoktan istifa ederdim” dediğini hatırlıyoruz fakat; ÖSYM Başkanı Ali Demir ve bazı ÖSYM çalışanları hakkında zamanında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talep ettiği soruşturma iznini vermemesi maruz kaldığı baskıyla alakalı olamaz mı?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini bilgilerinize saygılarımla arz ederim.

Selahattin KARAAHMETOĞLU
Giresun Milletvekili

Engelli yurttaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarının sunmuş olduğu hizmetlere diğer vatandaşlarımız ölçüsünde ulaşmalarını kolaylaştırmak üzere 2012 yılı temmuz ayına kadar yapılması gereken tadilat ve onarımların kanunun emrettiği süre zarfında gerçekleşmediğini biliyorsunuz. Karadeniz Sahil yolu boyunca İnşaatları nispeten daha yakın zamanda gerçekleşen köprü, üst geçit, alt geçit, yaya kaldırımı ve rampaları engelli yurttaşlarımızın kullanımına uygun bir şekilde hizmete sunulabilecek iken maalesef ki ihtiyacı karşılamayacak şekilde üretilmiş ya da inşa edilmiştir. Bu hususlarda;

1.Karadeniz sahil yolu hizmete girdiğinden bu yana yol boyunca kaç adet yaya alt geçiti ve üst geçiti konulmuştur? Giresun ili sınırları dahilinde bu sayı kaçtır?

2.Karadeniz sahil yolu boyunca yerleştirilen yaya üst geçitleri ve alt geçitlerinin kaç tanesinde engelli asansörü ve rampası bulunmamaktadır? Giresun ili dahilinde sahille irtibatı sağlayan yaya alt geçit ve üst geçitlerinden kaçında engelli asansörü bulunmaktadır?

3.Giresun ili sınırlarında engelli asansörü kabini bulunup asansörü olmayan, çalışmayan ya da tekerlekli sandalye sığamayacak boyutta bulunan kaç üst ve alt geçit bulunmaktadır?

4.Giresun ilinde alt ve üst geçitlerden yararlanamayan ve araç yolunu kullanarak sahile ulaşmak isteyen engelli yurttaşlarımızın, bölünmüş yoldan geçişlerin güvenlik nedeniyle ve demir perdeler vasıtası ile kapatıldığını düşünür isek yol boyunca trafik lambaları ve sinyalizasyon sistemini kullanarak güvenli bir şekilde sahile ulaşmaları imkanı var mıdır? Engelli yurttaşlarımızın kullanabileceği şekilde inşa edilmemiş sinyalizasyon sistemi yaya alt ve üst geçitlerinin tespiti ve gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi hususunda bakanlığınız bir çalışma yürütmekte midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.