Uncategorized

Siirin Kalesin den Siire Dair Hersey

7 Gün 7 Gece Sebinkale Siir Senlikleri sirasinda 2010 Hikmet Okuyar Siire Üstün Hizmet Ödülü ile ödüllendirdigimiz söhretli isimlerden Kirklarelili Sair Gazeteci Yazar Hatice Bilgin Opak in ödülünü Kirklareli Gazeteciler Cemiyeti Baskanligi huzurunda teslim ederken mutlulugunu dile getiren konusmasi sirasinda bir söylesi eseri yayinlama gayreti için de oldugu müjdesini  duydugumuzda gerçekten meraklanmistik.


Bir muhtesem Eylül sonu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafindan Istanbul,  Sultanahmet Antik Park alaninda tertiplenen 3. Babiali  Senligi kapsaminda Imza günü yapacagini bildiren Bilgin; Tunç yayinlari arasinda  okuyucunun begenisine sunulan 160 sayfalik Ünlülerin Agzindan KENDILERI   eseriyle bizleri karsilamis yeni eserinin mutlulugu ile costurmustu.

Imza günü etkinligine ek olarak senlik süresince tanitimlarina Türkiye Sevdasi ile destek oldugumuz Sair Gazeteci Hatice Opak Bilgin ; senlik alaninda kurulu standlarda da eserinde yayinladigi  söylesilerin kahramanlarindan bazilarini da  yaninda görmenin ve destegini almanin mutlulugunu yasamistir Nevin Hazal, M. Sadik Medin, Ismail Kahraman, Hasim Albayrak, Hasan Gencer, Ahmet Gedik, Selim Dolu, Tülay Dolu, Nursen Deliktas  ve Remzi Mamasoglu ile beraberligimiz sirasinda.

SUNUS  yazisini M. Münir Karaagaçli nin yazdigi  Hatice Opak Bilgin imzali 160 sayfalik söylesi eserinde ;
 
01 – Ses Sanatçisi Berrin SULARI,
02 – Gazeteci Yazar Cahit ÖZBAY,
03 – Prof.Dr. Cemal ANADOL,
04 – Tiyatro Sanatçisi Cihat TAMER,
05 – Illizyon Sanatçisi Ferruh BERGMAN,
06 – Ses Sanatçisi Gönül ERGÜN,
07 – FILISTIN Dyn.Drn.Gn.Ils. Md. Hasan BEREKET,
08 – Bestekar Hasan GENCER,
09 – Bayrampasa Belediye Baskani Hüseyin BÜRGE,
10 – Gazeteci Hüzün YÜCEL,
11 – SANATÇI kenan PARS,
12 – Isadami Mehmet AYAZ,
13 – ESKADER Baskani, Yazar , Mehmet Nuri YARDIM,
14 – Yesil Öevreci, Dr. Muhammed BARAN,
15 – Ressam Naci ÖZÇIRPAN,
16 – Arastirmaci Yazar Nafiz KARAÇAM,
17 – Ressam Nebahattin YASAKUL,
18 – Yönetmen Necati KURNAZ,
19 – Ressam Yazar Nurten EKER,
20 – SPOR Spikeri Orhan SENGÜRBÜZ,
21 – Egitimci Sair  Radife Sen KAYAOGLU,
22 – kITLE ILETISIM UZMANI, Spiker Esin ENVARI,
23 – I BÇ D Baskani Salim SEZER,
24 – Enj. An. Blm Dl Bsk. DOÇ. DR. Taner Sitki UYAR,
25 – Rumeli TV  Yön Krl Bsk. Tuncay YILMAZ,
26 – Ressam Ülker ÇELIK,
27 -TIYATRO Sanatçisi Üstün ASUTAY,
28 – Kirklarelili Sair Yazar Yalçin AYDIN,
29 – KARIKATÜRIST Semih BULGUR ile söylesi yayinlanmis.
 
Her bir ismi  çok önemsedik.Bilmediklerimizi ögrendik söylesilerin derinliklerinde.
 
Söysilerin Kahramanlarini saygiyla selamliyoruz.
 
Tasarim ve Dizgi Uzmani Mehtap Öztürk e, Kapak Tasarimcisi Serhat Sezgin e, tüm Tunç Yayincilik çalisanlarina ve Bilgin ailesi ile kadim dostlarina  tesekkür ediyoruz.
 
Yeni ürünlerde bulusmak dilegiyle Hatice Opak Bilgin söylesilerinden birini sizlerle paylasiyoruz.
 
 
SAIR RADIFE SEN KAYAOGLU ILE SÖYLESI
 
Tekirdag, Edirne, Kirklareli, Istanbul, Sebinkarahisar ve Giresun gibi kültür sanat merkezlerinde düzenlenen siir dinletilerine katilan ve çok renkli kisiligiyle taninan Kirklarelili Sair, edebiyat ögretmeni ve sanat elestirmeni Radife Sen KAYAOGLU konugumuz ile bir söylesi gerçeklestirdik.
Yaptigimiz söyleside, renkli kisiligini ve Radife Sen Kayaoglu’nu
tanistiriyoruz.
diyen Gazeteci Sair Yazar Hatice Opak Bilgin i; Egitimci Sair Radife Sen Kayaglu ve okuyucularla basbasa birakiyoruz.
 
Hatice Opak Bilgin: Önce kendinizi tanitir misiniz?
 
Radife Sen Kayaoglu: Kirklareli’nde dogdum. 2 yasimdan bu yana yasamimi Istanbul’da sürdürmekteyim. Ilk, orta, lise ve yüksek ögrenimimi Istanbul’da tamamladim. Istanbul Atatürk Egitim Enstitüsü Sosyal Bilimler bölümü mezunuyum. Ögrenciligimden bu yana siir yaziyorum. 2 Adet siir kitabim var. 1. siir kitabim  “Yüregimle konustum”1998’de Pencere yayinlarindan çikti. 2. siir kitabim Yildizlar Avuçlarimda” Veli Yayinlari ndan çikti.  Siirlerimden bazilari; Ingilizce, Almanca, Rusça, Bulgarca, Fransizca ve Ispanyolca’ya çevrildi.
Hatice Opak Bilgin: Siir ile birlikte neler yapmaktan hoslanirsiniz?
 
Radife Sen Kayaoglu: Resim yapiyorum (suluboya soyut), müzik dinlemeyi seviyorum, fotograf çekmeyi seviyorum. Dünyanin degisik yerlerinin fotograflarini çektim. Ingiltere, Almanya, Kibris, Fransa, Italya, Belçika, Yunanistan, Bulgaristan, Hirvatistan, Makedonya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Çin, Hongog,Singapur, Tayland, Israil, Filistin, Misir ve daha bir çok ülke olmak üzere 29 ülke gezdim.
 
Hatice Opak Bilgin: Sanat elestirmeni olarak neler yaptiniz?
 
Radife Sen Kayaoglu: Sinema, tiyatro, bale, opera gibi sanat olaylarini izleyerek onlar hakkindaki görüslerimi “Göçmenlerin sesi” gazetesindeki kösemde yazdim. Sanat galerini gezerek resimleri irdeleyip, ressamlarla röportajlar yaparak görüslerini yine bu kösemde yazmaktaydim.
 
Hatice Opak Bilgin: Siir temalariniz nelerdir?
 
Radife Sen Kayaoglu: Insanin yasadigi tüm ruh halleri aci, hüzün, keder, sevinç, mutluluk, doga. Siir yazmaktaki  hedefim insanlarin ruhsal dünyalarinda bir nebze de olsa, güzellik, umut ve mutluluk yasatabiliyorsam ne mutlu bana.
 
Hatice Opak Bilgin: Birçok ülkeyi gezdiginizi söylemistiniz en çok hangi ülkeyi begendiniz?
Radife Sen Kayaoglu: Yurtdisinda gezdigim ülkelerde insanlarin çalismalarinin içinde amatör ugraslar edindiklerini gördüm. Bu da onlarin is alanlarinda daha verimli çalismalarini göstermistir. Benim ülkemdeki insanimin da kendi m eslegi disinda veya çalisma alani disinda herhangi bir sanat daliyla ilgilenmesini dilerim. Bir de gezdigim ülkelerde sanat eserlerini çok iyi korudugunu gördüm. Ülkelerin tanitimlarini turistik açidan iyi yaptiklarini anladim. Bizim ülkemizde dogal güzellikler ve tarihi açidan çok zengin. Daha iyi tanitilmasi gerekiyor. Bu ülkemiz açisindan iyi bir gelir kaynagi olabilir. Uzakdoguyu enteresan buldum. Kudüs farkli dinler açisindan ele alindigindan bana enteresan gelmisti. Farkli yerleri gezmek ve farkli kültürleri  insanlari görmek benim biraz daha ufkumu açti.Kendi ülkemin degerini ve güzelligini yurtdisi çikisinda bir kez daha anladim ve hep ülkemi özledim.
 
Hatice Opak Bilgin: Üye oldugunuz dernekler var mi?
 
Radife Sen Kayaoglu: Türkiye Halk Sagligi Dernegi, ve Türkiye Emekli Subaylar dernegine üyeyim.
Hatice Opak Bilgin: Edebiyatta sizi kim kesfetti.
 
Radife Sen Kayaoglu: Fazil Hüsnü Daglarca.
Ilk siirlerimi o okudu. Tavsiyelerde bulundu. Yogun bir sekilde çalismami istemis, divan siirini incelememi tavsiye etmisti.
 
Hatice Opak Bilgin: Prensipleriniz var mi?
 
Radife Sen Kayaoglu: Yapabilecegimiz seyleri hedeflerim, disiplinli çalismaya önem veririm. Her insana saygi göstermeye çalisirim.
 
Hatice Opak Bilgin: Anilarinizi bizimle paylasirmisiniz?
 
Radife Sen Kayaoglu: Yunanistan’a gittik. Atina’yi gezdik. Pire limanina geldik. Karadeniz gemisini soruyordum. Karadeniz Gemisi kaptani benim ögrencimmis. Sunay Irmak. Avusturya’dan Viyana üzerinden Türkiye’ye dönüyordum. Hostes  sesimden tanidi. O da yillar öncesinin Ajda’si idi. Ögrencim. Doktora gittim. Dizim agriyordu. Basimda 4 doktor vardi. Önce korktum. Hepsi ögrencimmis. Böyle güzel seylerle karsilasiyorum. Hayatin her alaninda ögrencilerim var. Dünya’nin öbür ucunda karsilasmak  güzel.
 
Hatice Opak Bilgin: Neden siiri seçtiniz?
 
Radife Sen Kayaoglu: Siir benim kendimi ifade etmede bana en yakin türdür. Kendimi ifade biçimimdir.
 
Hatice Opak Bilgin: Pismanliklariniz var mi hayatta?
 
Radife Sen Kayaoglu: Pisman olacagim seyi yapmam. Pisman oldugumda çabuk unuturum. Siir yazarak duygularimi ifade edebiliyorum.
 
Hatice Opak Bilgin: Hedefleriniz nelerdir?
 
Radife Sen Kayaoglu: 3. kitabimi çikarmak istiyorum, bir de ingilizcemi gelistirmek istiyorum.
Hatice Opak Bilgin: Son olarak ne söylemek istersiniz?
 
Radife Sen Kayaoglu: Yasamak, nefes almak çok güzel. Çok sükür yasiyorum. Her insan zaman zaman dibe vurabilir, ama yasama siki siki sarilmak gereklidir. Küçük seylerden mutlu olabilmeyi bilmek lazim. Karanfilin kokusunu, gülün güzelligini, kusun ötüsünü duyabiliyorsak ve sizin sevdiginiz en içten duygulariyla ve sevgi dolu bir demet papatya uzatabiliyorsa, gözleri isil isilsa dünyanin en mutlu insani sizsiniz. Kisaca saglik, huzur ve mutluluk sizdeyse bütün dünya, bütün evren sizin demektir. Tabii sevdiklerinizle  de ya da dünyanin öbür ucunda yasayan insanlara da ayni seyleri dilemek gerekir. Herkese mutluluk ve basarilar diliyorum.
Tüm okurlara tesekkür eder, saygilar sunarim.

Biz de söylesi güzelliginde nice kalici hizmetler diliyoruz.Güzel hatiralarin hafizalardan kiç silinmemesini istiyoruz.
 
Hikmet OKUYAR
Süsiyad Basakni 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.