SON DAKİKA!

Son Sehidimiz Muhbir Kurbani Olmus

Tokat Resadiye’de sehit olan 7 askerin dönüs yolunu hain terör örgütüne haber veren ve tutuklanan Gökköy Muhtari Hidayet Ilk’in çift tarafli çalistigi anlasildi. Jandarmanin muhtari ‘muhbir’ olarak kullandigi belirlendi.


MUHTAR ÇIFT TARAFLI MUHBIRMIS


Tokat’in Resadiye Ilçesi’nde 7 askerin sehit oldugu, 3 askerin de yaralandigi sisli pusunun ardindan da yine ‘muhbir’ skandali çikti. Teröristlere ‘yardimyataklik’ suçlamasiyla tutuklanan Gökköy Muhtari Hidayet Ilk’in ayni zamanda Jandarma’ya da muhbirlik yaptigi belirlendi.


Sorusturma çerçevesinde, sehit olan askerlerin vatani görevini yaptigi Sazak Karakolu’nun Komutani Basçavus Sedat K., Jandarma Genel Komutanligi tarafindan baslatilan sorusturma kapsaminda, olayda ihmali oldugu gerekçesiyle Tokat Jandarma Komutanligi emrine çekildi.


JANDARMANIN MUHBIRI


Halen sorusturmasi süren Basçavus Sedat K.’nun yerine ise Baydarli Karakol Komutani Basçavus Adem G. atandi. Basçavustan görevi devralan Adem G., bölgede yeni bir uygulamaya imza atti. Basçavus G. mintikasina hâkim olabilmek için en az ayda bir kez bölgedeki 16 köy ve mahalle muhtarlari ile toplanti düzenleyip sonucunu da Resadiye Jandarma Komutani’na detayli olarak bildirmeye basladi.


Resadiye Cumhuriyet Bassavciligi’nin sehit askerlerle ilgili baslattigi sorusturma kapsaminda, hain terör örgütüne yardimve yataklik yaptigi iddiasiyla tutuklanan Gökköy Muhtari Hidayet I.’nin çift tarafli çalistigi tespit edildi.
Teröristlere, askerlerin Resadiye’den hareket ettigini haber vermek ve olaydan sonra minibüsle teröristleri kaçirmakla suçlanan Muhtar Hidayet Ilk, halen cezaevinde tutuklu bulunuyor.


Jandarma’nin da Muhtar Hidayet Ilk’ten ‘haber elemani’ olarak yararlandigi sorusturma sirasinda ortaya çikti. 15 yil önce bir baska terör örgütüne yardimve yataklik ettigi iddiasiyla bir süre gözaltinda kalan Muhtar Ilk’in bir yandan teröristlere bilgi verirken diger yandan çift tarafli çalisip Jandarma’ya muhbirlik yaparak yanlis yönlendirdigi iddia ediliyor.


Resadiye’ye 30 kilometre mesafede olan Gökköy’ün 30 hanesi ve 183 nüfusu bulunuyor.


PUSUDA 7 ASKER SEHIT OLMUSTU


7 Aralik 2009’da Resadiye’den karakola dönüste pusuya düsürülen araçta bulunan Uzman Çavus Harun Arslanbey askerler Onur Bozdemir, Kemal Pide, Ferit Demir, Yakup Mutlu, Jandarma Onbasi Giresun Espiyeli Cengiz Saribas ve Fatih Yonca sehit olurken, Uzman Çavus Yusuf Öztürk, Arif Temel ve aracin sürücüsü Emrah Mandirali saldiridan yarali olarak kurtuldu. Yarali üç asker hâlâ yasadiklarini üzerinden atamadigi için Ankara’daki rehabilitasyon merkezinde tedavi görüyor. Demokratik açilim tartismalari sirasinda yasanan hain saldiriyi terör örgütünün  Koçgiri grubunun gerçeklestirdigi Genelkurmay’in telsiz konusmalarini dinlemesiyle ortaya çikmisti.


TÜRKIYE YI SARSAN OLAYLARDA ONLAR VAR


Jandarma ve polisin kullandigi ‘haber elemanlari’ daha öncede Türkiye’nin gündemini degistiren saldirilarda ortaya çikti.


Hrant Dink suikasti öncesinde Jandarma’nin muhbiri Coskun Igci, iki jandarma görevlisine Dink’i Yasin Hayal’in öldürecegini ve kendisinden silah istedigini ihbar etmisti.


Dink cinayetinin büyük abisi Erhan Tuncel ise polisi muhbiri olarak üniversitede görev yapiyordu. Tuncel’in o dönem Trabzon Emniyet Müdürü olarak görev yapan Ramazan Akyürek’in kayitli muhbiri oldugu iddia edilmisti.


Emniyet Genel Müdür Yardimcisi Emin Aslan’in tutuklandigi uyusturucu operasyonunda, Arslan ile yakin iliskisi oldugu belirlenen uyusturucu baronu Habib Kanat’in 2001 yilindan itibaren emniyet muhbiri oldugu ortayla çikmisti.


Erzincan Cumhuriyet Bassavcisi Ilhan Cihaner’in tutuklandigi davanin eklerinde, Jandarma Üstegmen Ersin Esirger’a ait bilgisayarinda 329 haber elemani desifre olmustu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.