SON DAKİKA!

Sonunda Gerçek Oldu Kizilderililer Geliyor

Giresun USA Dernegi Baskani Orhan Bayram, Redhawk (Kirmizi Sahin) kabilesi Kizilderililer Sanat Konseyi Direktörü Cliff Mathias’i ziyaretinde yaptigi açiklamada, 9-11 Nisan tarihleri arasinda yapilacak Giresun Günleri ne Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in da katilacagini açikladi. Bu yil da yine Istanbul Feshane’de yapilacak etkinlige geçen yil 600 bin kisinin katildigini kaydeden Bayram, bu sene 1 milyon katilimci beklediklerini söyledi.


Bayram’in verdigi bilgiye göre, Türkiye’yi ziyaret edecek Kizilderili dans grubu, festival disinda birçok televizyon programina da konuk olacak. Öte yandan, 1 Mayis günü Philadelphia’da yapilacak Türk Festivali’ne de bu yil ilk kez Kizilderililer de katilacak.


 


Redhawk Kizilderililer Sanat Konseyi Direktörü Cliff Mathias da Türkiye’ye ilk defa gideceklerini belirterek, ‘’Bizler için güzel bir tecrübe olacak. Türkiye ile sicak dostluk iliskilerimiz böylece baslayacak.’’ dedi. 1994 yilinda Brooklyn’de derneklerinin kuruldugunu belirten Mathias, ülkenin çesitli eyaletlerinde egitim ve kültürel amaçli çalismalar yaptiklarini dile getirerek, kendi kültürlerine Türk kültüründeki benzerlikleri bildigini vurguladi. Mathias, Giresun Günleri ne katilacak grupta, ödüllü Kizilderili sanatçi Sage Ann Galbraith’in da bulunacagi müjdesi verdi.


Amerika Giresun Dernegi’nin Redhawk Kizilderililer Sanat Konseyi ile olan toplantisina Baskan Orhan Bayram’dan baska, Yönetim Kurulu Üyeleri Cahit Özbay, Yener Hendenoglu, Isadami Hüseyin Günaydin ve ATAA Baskan Yardimcisi Ali Çinar da katildi. Derneklerinin Amerika çapinda subelesmeye basladigini hatirlatan Giresun USA ve TAMCA Baskan Yardimcisi Mehmet Durmus da, ‘’Çok güçlü bir ekip ile yeni proje ve sürprizlerimizi Türk-Amerikan toplumuna sunacagiz’’ dedi.


Etkinligin ev sahipligini yapan Giresun Federasyonu Baskani Hasan Turan da cuma günü sabah yöresel halk oyunlari ekibi ile birlikte Kizilderilileri karsilayacaklarini ve tüm etkinlik boyunca burada agirlayarak Istanbul u gezdireceklerini, mümkün olursa Kizilderilileri Giresun a da götüreceklerini sözlerine ekledi. 

10 Kizilderili ögrenciye Türkiye bursu
Türkler ve Kizilderililer arasinda yakinlasmanin son 2-3 senedir yogun olarak devam ettigini kaydeden ATAA Baskan Yardimcisi Ali Çinar, Amerikan Içisleri Bakanligina bagli Kizilderililer Daire Baskanligi olmak üzere, önemli Kizilderili kabileleri ile görüstüklerini belirtti. Çinar, kurucusu oldugu ABD’deki Istanbul Üniversitesi Mezunlari Dernegince gerçeklestirilen, “Kizilderililer ile Türkler arasindaki baglar” paneli sonucunda, Oneida Kabilesinin, kendi bölgesinde Türkiye ile ticarete basladigini söyledi.

Daha önce bir grubun Türkiye’de Yalova Festivali’ne katildigini hatirlatan Çinar, Amerika Türk Koalisyonu(TCA) araciligi ile ilk defa bir Kizilderili’nin, Türk Fahri Konsolosu oldugunu da kaydetti. TCA ayrica azinlik ögrencilerine Türkiye’de egitim bursu kapsaminda 10 Kizilderili ögrenciye de burs saglamaya basladi. Çinar, ayrica Meluncanlar ile ilgili bir belgesel çekimi yapilmakta oldugunu da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.