SON DAKİKA!

SÖZ ADA HASTANESİNDE

Bir süredir Giresun kamuoyunda usulsüz işlemler ile devleti zarara uğrattıkları ve ayrılan bir doktor ortağın bunu İl Sağlık Müdürlüğüne ihbarı sonrası İl Sağlık Müdürü Dr. Cengiz Cindemir’in görevden alındığı iddialarına cevap geldi.

Giresun Özel Ada Hastanesi Başhekimi Dr. Cenap Damcı, sosyal medya, ayrıca bazı yerel gazeteler üzerinde hastaneye yönelik asılsız iddialarla karalama kampanyası yapıldığını ileri sürdü.

Ada Hastanesi Başhekimi Dr. Cenap Damcı, Giresun Özel Ada Hastanesi’nin, ‘yeni bir özel hastane yapımını engellediği, Sağlık İl Müdürü Dr. Cengiz Cindemir’in görevden alınmasını sağladığı’ gibi ‘asılsız ve çirkin iftiralarla’ sağlıkta ilkleri başarmış olan bir kurumun asla karalanamayacağını ifade etti. Giresun’a ve hatta Karadeniz Bölgesi’ne sağlık hizmeti vermede adından övgüyle bahsedilen bir hastane olduklarını belirten Başhekim Dr. Cenap Damcı, “Giresun’a yapılmak istenilen üçüncü bir özel hastane sorunu arazi sorunudur. Bunun da muhatabı hastanemiz değil, belediye ve valiliktir. Çünkü hastane yapılması gündeme gelen söz konusu arazi belediye ait bir arsadır. Burası belediye meclis üyesine, belediye kanununa aykırı olarak tahsis edildiği için Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması sonucu mahkeme kararıyla arazi tahsisi iptal edilmiştir. Daha öncesinde ise aynı arsanın şehirlerarası otobüs terminali ve petrol istasyonu olarak değiştirilmesi hususunda Giresun Valiliği tarafından Ordu İdare Mahkemesi’ne dava açılmıştır. Dava eş değer alan sağlanması koşullarına aykırı olduğu, değişikliğin şehircilik ilkeleriyle planlama esaslarına uygun olmadığının anlaşılmıştır” dedi.

Özel Ada Hastanesi’yle ilgili Sağlık İl Müdürü Dr. Cengiz Cindemir’in görevden alınmasına ilişkin iddiaların da asılsız olduğunu öne süren Başhekim Dr. Cenap Damcı, “Bu konu tamamen asılsız ve hayal ürünü, hiçbir dayanağı olmayan, dedikodu mahiyetinde iddialardır. Dr. Cengiz Cindemir, böyle bir olayın söz konusu olamayacağını zaten beyan etmiştir. Hastanemiz Karadeniz Bölgesi’nde kurulduğu günden beridir sağlıkta birçok ilkleri gerçekleştirmiştir. Birçok üniversite hastanelerinde yapılabilecek sağlık hizmetlerini sunmuştur. Bunun yanı sıra da hiçbir usulsüzlüğe girmemiş sicili temiz kuruluştur. Ancak nasılsa acilde ilaç kullanımı usulsüzlüğü iddia edilmektedir. Hastanemizin faturaları aylık olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rutin olarak incelenmektedir. Yine hastanemizin Sağlık Müdürlüğü tarafından 6 aylık dönemlerde rutin denetimleri yapılmaktadır. Hastanemiz bölgede 5 yıldır hizmet vermektedir. Bu süreçte acil serviste 250 bin hastaya sağlık hizmeti sunulmuştur. Buna karşılık olarak da 570 bin TL ilaç bedeli SGK’ya fatura edilmiştir. Hasta başına 2 TL civarında ilaç kullanılması söz konusudur. 5 yılda toplam fatura edilen ilaç bedeli 570 bin TL’dir. Ancak hastanemizde 6 milyon TL’lik usulsüzlüğünden bahsetmek akla ziyandır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.