SON DAKİKA!

SÖZÜN ÖZÜ KERİM AKSU

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun’da Yayın Yapan Yerel Tempo Televizyonunda  Gazeteci Hüseyin Yavuz’un hazırlayıp sunduğu Sözün Özü programının canlı yayın konuğu oldu.

Programda Gazeteci Hüseyin Yavuz’un sorularına verdiği samimi cevaplar ile dikkati çeken Giresun Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Giresun Belediye Başkan Adayı Kerim Aksu şu konulara değindi.

“303 MİLYON LİRALIK HİBEYİ ELEŞTİRMEK KADAR UTANÇ VERİCİ BİR ŞEY OLAMAZ”

Biz Giresun tarihinde yapılacak olan en büyük yatırım için ilk etapta 55 milyon Euro hibe almaya hak kazanmıştık. Ancak arkadaşlarımız ile birlikte 8 aydır üzerinde çalıştığı proje detayına göre bu hibeyi 101 milyon avroya çıkardık. Bu hibeyi ben, bir kişi dışlında, herkesin anladığını düşünüyorum. Giresun’un altyapısını Avrupa standartlarına dönüştürecek olan bu proje etap etap ilerleyecek. İlk olarak içme suyundan başlayacağız. Önce kayıp kaçak ve enerji giderleri giderilecek. Basit bir şekilde şöyle örnek vereyim. Biz şehre su vermek için her yıl 3,5 milyon TL elektrik parası ödüyoruz. Hibe sağlandığında bu rakam belediyenin kasasında kalacak. Yine altyapıya harcadığımız diğer paraları da başka hizmet alanlarında kullanacağız. Bu hibe başlı başına Giresun’un kazancı. Buna itiraz etmek kadar utanç verici bir şey olamaz. Buna itiraz edenin Giresun sevgisinden şüphe ederim. Projenin uzun yıllar süreceği eleştiriliyor. Bu şehre gelmiş en büyük proje olacak. Biz bir iki yıllık projeler yapmıyoruz. Biz bu şehrin geleceğini düşünerek hizmet üretiyoruz. Biz görevde oluruz olmayız. Önemli olan bu hizmetin Giresun’a gelmesidir. 5 yıllık milletvekilliği döneminde Giresun’a hizmet getiremeyen, hiçbir şey ortaya koymayan bir insanın böyle konuşması oldukça gülünç bir durumdur.

“BEN GÜCÜMÜ HALKTAN ALIYORUM”

Ankara’dan değil Avrupa’dan sözümüz arkadaşların kanına dokunmuş. Ankara’ya proje sunmadığımız söyleniyor. Fevzi Çakmak Mahallesi kentsel dönüşüm projesini sunduk. Trabzon’da yapılan konutların metre karesine 850 TL veriyorlar Giresun’da yapılacak olan konutun metrekaresine 85 TL veriyorlar. Dolayısıyla projeyi hayata geçiremedik. Neden Fevzi Çakmak Mahallesinin yenilenmesine yardımcı olmadılar? Ben o dönem bunların hepsini aradım. Arkadaşlar bu mahalle şehrimizin hizmete ihtiyacı olan mahallelerimizden biri. Bizim şehrimiz bu kadar değersiz mi dedim. Yardımcı olmadılar. Dolgu alanlarının tahsisi konusuna yardımcı olmadılar. Valilik önünde köprülü kavşak yapılması gerekiyor. Yıllardır planı hazır. Bunu bile yapmadılar. Ankarayı yok saydı diyenlere bunları hatırlatmak isterim. Ben gücümü halktan alıyorum, Ankara’dan almıyorum. İktidar partisinin temsilcileri nasıl isterse öyle algılasın. Benim için değerli halkımızın algısı önemlidir. İktidar partisinin il temsilcisinin değil.

“HİZMET ÜRETMEYENLERİN AMACI HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEK”

Giresun dışındaki tüm dolgu alanları belediyelere aittir. Biz 2 senedir dolgu alanlarına proje yapmak için mahkeme sonucu bekliyoruz. Neyse ki karar lehimize sonuçlandı. Ancak bunlar bizi değil her zamanki gibi Giresun halkını cezalandırdı. Kumyalı’ya balık hali projemiz, Hacı Hüseyin ve Gemilerçekeği’ne Cumhuriyet Parkı’ndan daha güzel bir proje yapılmış olsaydı fena mı olurdu. Şehrimiz daha da gelişirdi. Tüm bu projeler 3 yıldır hazır bekliyor. Bu siyasi oyunlara gerek yoktu. Ne olursa olsun biz bu projeleri uygulayacağız. Bunu göreceksiniz. Bunlar bu şehri düşünseydi Giresun şuan çok farklı konumda olurdu. Keşke bunlar gibi değil de daha ufku açık vekillerimiz olsaydı.

“YAŞAYAN BİR ŞEHİR YARATTIK”

Ölü bir şehirden, yaşayan bir şehir yarattık. Atatürk Meydanı’na saat 5’ten sonra insanlar geçmeye korkardı. Şimdi geceleri bile ailelerimizin rahatlıkla gezebiliyor. Yine Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatmamız eleştiriliyor. Her dakika caddemiz tıklım tıklım dolu. Bu insanlar önceden nerede yürüyorlardı? Akşam saatlerinde cadde durgun bir hal alırdı. Şimdi ise geç saatlerde bile cıvıl cıvıl. Dediğim gibi yaşayan bir şehir yarattık. Giresun halkından olumlu yorumlar alıyoruz. Bize bu yeter. İktidar partisi temsilcisinin beğenip beğenmemesi bizi ilgilendirmez. Bizi halk ilgilendirir. Geçtiğimiz günlerde bir engelli kardeşimiz bana, “Ben 16 yıl önce bir kaza geçirdim ve engelli oldum. 16 yıl sonra ilk kez Gazi Caddesi’ne çıktım.” dedi. Bize bu yeter. İnsanlarımız memnunsa, boş eleştiriler bizi ilgilendirmez.

“TRAFİK SIKIŞIKLIĞININ SORUMLUSU ONLARDIR”

Trafik konusunda ise, bu şehirde trafik sıkışıklığının en büyük nedeni Gemilerçekeği’nden Terminale kadar sadece şehire bir giriş çıkış olmasıdır. Sadece Bulancak Durağı var. Birde bu yetmezmiş gibi Güre, Piraziz ve Bulancak dolmuşlarını şehir girişindeki ışıklara yönelttiler. Biranda ışıklara dört dolmuş giriyor ve o bölge tıkanıyor. Madem trafik sorununu şikayet ediyorsun o zaman Valilik önüne hazırlanan köprülü kavşak projesini uygulamaya geçir. Hacı Hüseyin bölgesinden ana yola ışıklı bir hemzemin kavşak yap. Dolmuşların eskisi gibi parkın yanından, toplama yola geçmesini sağla. Bizim toplama yolumuzu zamanında bir gidiş bir geliş yaptılar. Toplama yol Piraziz’de bile iki gidiş iki geliş. Sahil yolunu kullansak. Toplama yolu bisiklet yolu gibi yayalaştırmak. Şu hapishane parmaklıklarını andıran, bizim denize ulaşmamıza sağlayan demirleri kaldırsak, ışıklı kavşaklar ile denize kenarına yaşlılarımızın, engellilerimizin, halkımızın ulaşabileceği hemzemin geçitler yapsak, bu şehir işte daha yaşanılabilir bir şehir olur. Eleştireceğine bunları yap da biz de sana teşekkür ederim. Bunlar yapılırsa şehir trafiği rahatlar. Sadece laf üretenler bizim yaptığımız işler ile ilgileneceğine bu konu ile ilgilensinler de, şehrimiz trafik konusunda bir nefes alsın. Siyasi otorite bu konuda zerre kadar katkı vermiyor.

“ARKASINDA İKTİDAR PARTİSİ OLAN BELEDİYEYİ, ZAMANINDA GÖRDÜK”

Eleştiriler hep aynı. Gazi Caddesi’ni niye böyle yaptın? Atatürk Meydanı’nı niye böyle yaptın? İtfaiye Binasını niye böyle yaptın? Kadınlar Pazarı’nı niye böyle yaptın? Ne kadar şanslılar. Ben Belediye Başkan adayıyken Hurşit Bey’in yaptığı hiç birşeyi ekleştiremedim. Çünkü bir muhtar evi yapmışlığı bile yok. Ankara’yı sırtını dayayan belediye yönetimini de yaşadık. Ortada hizmet yok. Giresun Ankara’yı arkasına alan belediyeye Giresun halkı gördü. Biz hizmet üretiyoruz ki eleştiriliyoruz. Eğri yaptım veya doğru yaptım. Sonuçta birşeyler yaptım. Halk memnunsa, onların memnun olması benim sorunum değil. Vatandaşlarımız memnuniyeti bize yeter.

“KONUT YAPACAĞINIZA, SANAYİ SİTESİ YAPIN”

Projemi istiyorlar. 35 milyona satışa çıkarıldığı halde 65 milyona satın aldıkları Seka alanına konut yapacaklarına Sanayi sitesini oraya taşısınlar. Giresun sanayisi büyüsün, daha çok kişi iş sahibi olsun. Giresun ekonomisi gelişsin. Al sana proje. Söyle Ankara’ya yapsın. Seka’da konutun ne işi var. Konutu müteahhitler zaten yapıyor. Sen iş alanı yarat. Klişeleşmiş “Ankara’ya proje getirmediler” sözlerini bırak. Biz destek istemiyoruz, yaptığımız işlere engel olmasınlar yeter.

“İNSAN ODAKLI HİZMET ÜRETİYORUZ”

Engelli Taşıma aracının küçük bir hizmet olduğu konusunda bizi eleştiriyorlar. İşte bunlardan farkımız bu. Onlar işin parası ile ilgileniyorlar. Biz ise engellilerimizin hayatını nasıl kolaylaştıracağımız ile ilgileniyoruz. O aracın engelliler için önemini tahmin edemezsiniz. Biz insan odaklı hizmet üretiyoruz. Onlar ise bu hizmetlere laf söylüyorlar.

“KATI ATIK TESİSİNİN %95’İ TAMAMLANDI”

Çöp tesisine 4.5 milyon TL para yatırıldı. İlçelerimiz beldelerimize ödemeler ayrıldı. Bu paranın yarısına yakınını biz ödedik. Bu çöp alanını kullanan özel idare bizim onda birimiz kadar para ödedi. Mahkemeler ile bir süre vakit kaybedildi ama sonuçta Tesisin %95’i tamamlandı. Bir aksilik olmazsa kısa sürede faaliyete geçecek. Buna rağmen belediyenin bu tesise hiç bir katkısı yok diyorlar. İnsan bunu söylerken bir utanır. Ben Giresun’un bu sorununu ortadan kaldırma konusunda büyük destek sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’na, eski Giresun Milletvekili Hacı Hasan Sönmez’e, eski Valimiz Dursun Ali Şahin’e, o dönem bu işle ilgilenen Aykut Gezmiş’e, ekip arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

“7 YILDIR SÖZ VERDİKLERİ ÇOTANAK ARENA NEREDE?”

Bizi çöp sorununu 3-4 yılda çözmediğimizi söyleyenlere bir de şunu söylemek istiyorum. Biz en azından temelini atmışız, %95’i yapılmış. Siz 7 yıldır söz verdiğiniz Çotanak Arena’yı bırakın yapmayı, temelini bile atmadınız. Bizimkinde en azından bir inşaat var. Sizin sözleriniz de ortada, hiçbir şey yok. Nerede Çotanak Arena? Bu halk herşeyi görüyor. Kimin çalışıp çalışmadığını, kimin bu şehiri sevdiğini sevmediğini çok iyi biliyor. Onlar kendilerini yormasınlar.

“BORÇ ORANINI DÜŞÜRDÜK”

İktidar partisinin il temsilcisi borcumuzun 60 milyon borcumuz olduğunu, borcun bütçeye oranının %75’inin borç olduğunu söylüyor. 100 milyon bütçede 60 milyon borç olsa dahi, bu %75 olmaz. Rakamlar da düz olmasına rağmen 100 milyonda 60 milyonu nasıl %75 çıkardı bilmiyorum. Benim ona önerim, bunu hesap makinesi ile hesaplasın. %60’ı bulacaktır. Ayrıca borcumuz 48 milyon lira. Yani Borcun bütçeye oranı %48. Muhasebeciler bunu çok iyi bilir. Her kuruma para girişi ve çıkışı olur. Şirketlerde de bu böyledir. Borçlar %10lar civarında olursa o işletme fazla çalışmıyordur. Borç %70’leri geçerse risk teşkil eder. %50 civarları ise çalışan bir kurumda olması gereken borç oranıdır. Arkadaşlar bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi oluyorlar. Onların döneminde 33 milyon bütçe 26 milyonun üzerinde borç vardı. Buda yaklaşık %80 civarında borç yapar. Biz bu oranı %48’lere çektik.

“SEÇİM ZAMANI ATKI TAKMAKLA GİRESUNSPORLU OLUNMAZ”

Beş yıldan beri Giresunspor’a büyük katkı sağlıyoruz. Bu sadece belediye başkanlığı dönemimizde değil. Bundan önce de böyleydi, bundan sonra da böyle olacak. Ben çocukluğumdan beri fanatik bir Giresunspor taraftarıyım. Göreve geldiğinde Giresunspor’un borcunu kapatacağını söyleyenlere şunu söylemek istiyorum. Belediye kasasından spor kulübüne para aktaramıyorsunuz. Madem borcu kapatacaksınız, sizi tutanmı var. Türkiye’yi yöneten iktidar partisisiniz, buyurun kapatın. Giresunsporluluk seçim zamanı yeşil beyaz atkı takıp, caddede yürüme ile olmuyor. Giresunspor bir sevdadır. Tahta konusunda da her zaman olduğu gibi yine elimizden geleni, fazlasıyla yapacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.