SON DAKİKA!

SULTAN CEYLAN ÇANKIRI’DA YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

Giresunlu üniversite öğrencisi Sultan Ceylan Çankırı’da yaşam mücadelesi veriyor.

Edinilen bilgiye göre saat 19.40 sularında Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü içerisinde bulunan KYK Yurdu kantininde felsefe 4. sınıf öğrencisi Sultan Ceylan, fenalaşarak aniden yere yığıldı.

Sultan Ceylan’ın yanına koşan arkadaşları telefonla hemen 112 Acil servis ekiplerine haber verdi. Ambulansın gelmesi ile birlikte Çankırı Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Sultan Ceylan’ın kalbinin durduğu ve beyninin oksijensiz kaldığı öğrenildi. Acil servis ekiplerinin müdahalesi ile tekrar kalbi çalıştırılan Sultan Ceylan’ın, bilincinin kapalı olduğu ve durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

İhmal mi var?

Öte yandan olayı duyarak hastaneye akın eden Sultan Ceylan’ın sınıf arkadaşları, ambulansın olay yerine geç geldiğini iddia ederek hastaneye gelen Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Halil Nevzat Yetkin’e tepki gösterdi.

Öğrencileri sakinleştirmeye çalışan İl Sağlık Müdürü Dr. Halil Nevzat Yetkin, “Bize okulda yaşanan olayın sadece bayılma olduğu söylendi. Oraya yönlendirdiğimiz ambulans olay yerine giderken kaza haberi aldı ve ekip oraya gitti. Bizim için bayılma olayı normal bir olay. O yüzden başka bir ambulans yönlendirdik.” açıklamasını yaptı.

Olaya büyük tepki gösteren Öğrenciler de, “Biz sağlık personeli miyiz? Nerden bilelim kalp krizi geçirdiğini. Böyle bir saçmalık olur mu, insan hayatı bu kadar ucuz mu? Kocaman üniversitede KYK yurdunun bulunduğu bir yerde neden ambulans bulunmuyor?” dediler.

Durum ciddiyetini koruyor;

Hastanın sağlık durumu hakkında bilgiler veren Çankırı Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ali Güvey, “Hastanın şu anda değerleri normal, kalbi de atıyor. Fakat muhtemelen anlık müdahale edilmediği için beyni oksijensiz kalmış, o yüzden uyuyor. Kalp krizi geçirmemiş; kalp ritminin bozulmasına bağlı bir sıkıntı olmuş. Tekrar ritim bozukluğuna girer mi, ne kadar cevap verir, cevap verince uyanır mı uyanmaz mı… Hastanın bütün müdahaleleri hastanede yapılmış. Ondan önce bir şey yapılmadığı için geç kalınmış olabilir. Hastaya anlık üç beş dakika içerisinde müdahale edilmesi gerekiyor. Arada ne kadar süre geçtiği bilinmediği için çok net bir şey denilemiyor şu an. Hastanın bilinci kapalı, uyutma ya da uyandırmaya yönelik hiçbir şey yapılmıyor. Kalp atışları geri döndürülmüş, kan değerleri, tansiyonu, kalbi normal çalışıyor. Ama kalp durmasına karşın beyin ne kadar hasar görmüş o bilinmiyor. Tamamen de düzelebilir, tamamen hiç yerine gelmeyebilir, tamamen makineye bağlı kalabilir. Tekrar bir aritmeye gidilebilir ve hasta kaybedilebilir. Durumu kritik. Ama şu an bir şey söylemek zor. Hasta şu an yaşıyor.” şeklinde konuştu.

Çankırı ve Sultan Ceylan’ın memleketi Giresun’da gergin bekleyiş sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.