SON DAKİKA!

TEMMUZ AYINDA FINDIK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Fındık Tarım Satış Koperatifleri Birliği (Fiskobirlik), fındık üreticilerine temmuz ayında bahçelerinde yapmaları gerekenler hususunda uyarılarda bulundu.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, Temmuz ayında fındık içlerinin meyveyi doldurduğu, kabuklarının da iyice sertleştiği belirtildi.

Temmuz ayında yağışın az olması nedeniyle kuraklık baş gösterdiği kaydedilen açıklamada,”Fındık bahçelerinin bu olumsuz şarttan etkilenip, bitkinin su dengesinin bozulmasına dolayısıyla, meyve içinin iyi teşekkül etmemesi ile hasat önü dökümünün artmasına sebep vermemek için, imkanlar elverdiğince bahçeler sulanmalıdır” denildi.

Açıklamada, temmuz ayı içinde fındık kokarcası zararlısıyla da gerekli zirai mücadelenin yapılması istenilerek, şunlar kaydedildi:

“Bunun için Nisan ayında belirtilen ilaçların her hangi biriyle (değişik olması tavsiye edilir) dekara 50 litre su akıtarak nimf ilaçlaması yapılır.

İleride uygun ve yeterli gübre kullanmak amacıyla analiz yaptırmak için yaprak örneği de bu ayın ikinci yarısı (hasattan 10-15 gün önce) alınmalıdır. Toprak örneği ise gübre verilmeden önce her zaman alınabilir. Gübreleme yapmadan önce, bahçe toprağının veya fındık yaprağının analizi yaptırılarak belirlene cins ve ihtiyaca göre gübre kullanılmalıdır. Böylece boş yere gübre atılmamış ve toprağın yapısı bozulmamış olur”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.