SİYASET

TEŞVİK YASASI YENİDEN UZADI

giresunakpartiilbaskani

AK Parti Giresun İl Başkanı Avukat Sabri Öztürk, Giresun’da yatırımcılar ile çalışanların aylardır merakla beklediği 5084 Sayılı Teşvik Kanunu kapsamında yer alan ‘İstihdam Teşviki’ uygulamasının yeniden uzatıldığını söyledi.

Sabri Öztürk, “Aylardır merakla bekledikleri o müjdeli haber sonunda Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Başbakanımız, 5084 Sayılı Yasa kapsamındaki istihdam teşvikinin, illerin gelişmişlik düzeyine göre ve teşvik bölgeleri esas alınarak devam edeceğini müjdeledi. Buna göre 5. bölgede bulunan Giresun ilimizde istihdam teşvikin 5 yıl daha uzatılmasına karar verildi.” dedi.

Ak Parti Giresun İl Başkanı Avukat Sabri Öztürk, yaptığı açıklamada, Giresunlunun teşvik beklentilerine olumlu cevap verdiğini söyledi. Öztürk, “Bilindiği gibi 5084 Sayılı Teşvik Kanunu’nun süresi 31 Aralık 2012’de sona ermişti. Bu teşviklerden yararlanan işletmelerde istihdam noktasında ciddi sıkıntılar yaşanabileceğine dair tüm sivil toplum kuruluşlarının, esnaflarımızın ciddi uyarıları vardı. Bu kapsamda, bütün illerde olduğu gibi Giresun il başkanlığımız tarafından da ilimizdeki Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası gibi kuruluşlarla görüşülerek hazırlanan raporumuz, hem milletvekillerimize, hem de genel merkezimize sunulmuştu. 49 il çapında gelen yoğun talep üzerine bakanlık bir çalışma başlatmıştı. En son bu konu Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK)’nda görüşülmüş ve yapılan çalışma Sayın Başbakanımıza sunuldu. ‘İşletmelerimizin ve çalışanlarımızın istihdam teşviki sürecek mi?’ diye merakla resmi açıklamayı bekliyordu. Giresunlu işletmelerimizin ve çalışanlarımızın gözü aydın. Aylardır merakla bekledikleri o müjdeli haber sonunda Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. AK Parti Genel Merkezi’nde 15 Şubat günü yapılan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda Sayın Başbakanımız, 5084 Sayılı Yasa kapsamındaki istihdam teşvikinin, illerin gelişmişlik düzeyine göre ve teşvik bölgeleri esas alınarak devam edeceğini müjdeledi. Buna göre 5. bölgede bulunan Giresun ilimizde istihdam teşvikinin 5 yıl daha uzatılmasına karar verildi.” dedi.

Sabri Öztürk, kararın, resmi olarak en kısa sürede hükümet tarafından kamuoyuna açıklanacağını ifade etti. Sabri Öztürk, Giresunlu esnaflara, çalışanlara hayırlı olması temennisinde bulundu. İstihdam teşvikinin 4. bölgede 4 yıl, Giresun’un da içinde bulunduğu 5. bölgede 5 yıl uzatıldığına işaret eden Öztürk, şöyle devam etti:

“AK Parti, 10 yıldır her zaman küçük, orta ölçekli işletmelerimizin, çalışanlarımızın yanında olmuştur. Olmaya da devam edecektir. Her zaman onların yanında olduk. Bunu da ilk kez 5084 Sayılı ‘Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkında Kanun’un 2004 yılında yürürlüğe girmesi ve Giresunumuzu da kapsaması ile başlatmıştık. Ancak bu kapsamda istihdam teşvikinin 31 aralık 2012 tarihinde sona ermesi, ekonomik büyüme açısından gerilemeye, çalışanlarımızın ve KOBİ’lerimizin ciddi sıkıntılara girmesine yol açabilecekti. Biz de talepleri gerek milletvekillerimize, gerekse de genel merkezimize ileterek, konunun yakından takipçisi olduk. Bizlerin ve milletvekillerimizin ısrarlı takiplerimiz sonucu Allah’a şükürler olsun ki işletmelerimizin merakla beklediği istihdam teşvikinin bölge esasına göre devamı, Sayın Başbakanımız tarafından il başkanlarımıza müjdelenmiştir.”

Sabri Öztürk, istihdam teşvikinin sürmesini sağlayan, başta Başbakan olmak üzere AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, AK Parti Giresun milletvekilleri Mehmet Geldi ve Adem Tatlı’ya teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.