SON DAKİKA!

TEZGAHLARDA GÜRCİSTAN HAMSİSİ

Karadeniz Bölgesinde deniz suyu sıcaklığının artması sonucu bu sezon istenilen miktarda hamsi avlamayan balıkçıların, Gürcistan karasularında açılarak avladıkları hamsiler Giresun ve bölgedeki tezgahlarda yerini alıyor.

Giresun’un Piraziz İlçesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, yaptığı açıklamada, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Türk karasularındaki hamsi sürülerinin daha soğuk sulara sahip Gürcistan ve Rusya karasularına göç ettiklerini belirtti.

Türk balıkçı teknelerinin de hamsi sürülerinin peşinden Gürcistan’a gittiklerini vurgulayan Hamdi Aslan, “Gürcistan’da hamsi avcılığı tüm hızıyla sürüyor. Türk teknelerinin avladığı hamsiler şu anda tezgahları süslüyor. Eylül, ekim aylarındaki kadar olmasa da bugünlerde tezgahlarda bol miktarda hamsi var. Mart ayı ortalarına kadar tezgahlarda Gürcü hamsisini bulmak mümkün olacak” diye konuştu.

Hamdi Arslan, Gürcistan’dan bol miktarda hamsi gelmesi nedeniyle balık fiyatının 7 liraya kadar düştüğünü anlatarak, avlanan balığın artmasıyla fiyatların da düşeceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.