SON DAKİKA!

TİREBOLU KALE RESTORE PROJESİ ONAYLANDI

Giresun’un Tirebolu ilçe Belediyesi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı tarihi Tirebolu Kalesi’nin çevre düzenleme projesi 28 Mayıs Perşembe günü Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı.

tirebolubelediyesiaberi

Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Tirebolu’ya gelen 8 kişilik heyet kalede incelemelerde bulundu. İncelemeler esnasında Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü heyete eşlik ederek proje hakkında bilgiler verdi. Heyet incelemelerinin ardından Tirebolu Kalesi’nin çevre düzenleme projesine onay verdi.

Projede kaleye çıkışın kolaylaştırılması, seyir terası yapılması gibi çalışmalar yer alıyor. Projenin onaylanmasıyla çalışmalara en kısa sürede başlanacağını belirten Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak, Tirebolu Kalesi’nin yeni turizm merkezi olacağını belirtti.

Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak Tirebolu Kalesi’yle ilgili yapılacak olan düzenleme çalışmalarıyla ilgili geniş bilgiler verdi. Tirebolu Kalesi Çevre Düzenleme Projesi planının 2 aşamalı olarak uygulanacağını ifade eden Başkan Karapıçak, “İlk aşama olarak kale koruma alanında düzenleme yapılacak. Bu düzenleme ile planda yaya kullanımına öncelik sağlanacak olup alana girişte yapılacak otopark ile alanın geri kalanına araçların girişi engellenecek. Bu sayede alana gelen ziyaretçilerin rahat dolaşımına olanak sağlanacak. Alanın tarihi dokusuna uygun olacak şekilde festival alanı, restoranlar, turizm danışma ve dinlenme mekanları oluşturulacak. 1. derece arkeolojik sit alanı olan kaleye çıkışın özendirilmesine yönelik düzenlemelerde bulundurulacak ve böylelikle turizmle gelişmesi planlanan Tirebolu için bu düzenlemeler ile gelişmesine ivme kazandırılacak” şeklinde konuştu.

Tirebolu Kalesi’ne turistler için seyir terası yapılacak. Kalede çalışmaların tamamlanmasıyla Tirebolu Kalesi’nin önemli bir turistik merkezi olacağına vurgu yapan Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak, “Planın ikinci aşamasında ise kale içinde düzenlemeler yapılacak. Bu düzenleme kapsamında koruma amaçlı imar planı çalışmasının devamında kale içinde arkeolojik çalışmalara önem verilecek ve kale alanı içerisindeki kalıntılar açığa çıkartılacak. Böylece gelen turistler için Tirebolu Kalesi’nde seyir terasının yanı sıra açık hava müzesi de oluşturulmuş olacak. Açık hava müzesiyle Tirebolu Kalesi’nin yerli ve yabancı tüm turistlerin uğramadan geçemeyecekleri bir tarihi ve kültürel bir mekan haline getirmeyi planlıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.