SON DAKİKA!

TRABZON’UN YANCISI OLDUK

Giresun’un kaderi her zaman aynı Trabzon 2013 yılında yatırımın yıldızı olacak sınır ilçemiz Eynesil’de onun yancısı işte ilbank’ın resmi açıklaması.

İlbank AŞ, Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından Trabzon’un Vakfıkebir ilçesine 40 milyon TL’lik içme suyu yatırımı gerçekleştiriliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İlbank A.Ş. Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından Trabzon’un Vakfıkebir ilçesine 40 milyon TL’lik içme suyu yatırımı gerçekleştiriliyor.

Trabzon’da yürütülen en büyük içme suyu projelerinden biri olan ve 5 belediyenin 40 yıllık içme suyunu karşılayacak olan ‘Vakfıkebir İçmesuyu ve Arıtma Tesisi’nin 3 ay sonra bitirilmesi planlanıyor. Tesis ödeneği 30 milyon TL iken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar’ın katkılarıyla 10 milyon TL ilave ödenek çıkarılarak 40 milyon TL’ye çıkarılan tesis ödeneğinin yüzde 75’i hibe, yüzde 25’inin ise kredi şeklinde finanse edildiğini öğrenildi. Trabzon iline bağlı Vakfıkebir, Beşikdüzü, Çarşıbaşı ve Yalıköy Belediyelerinin ve Giresun’un Eynesil ilçesinde yaşayan toplam 42 bin 826 kişinin içme suyunu karşılayacak olan tesis saniyede 500 litre su üretebilecek kapasitede inşa edildi.

Proje ile ilgili bilgiler veren İlbank A.Ş. Trabzon Bölge Müdürü Şükrü Aygar, İlbank A.Ş.’nin Trabzon’da gerçekleştirdiği en büyük yatırımın ‘Vakfıkebir İçmesuyu ve Arıtma Tesisi’ olduğunu söyledi.

Bölge Müdürü Şükrü Aygar, “Tesis 5 tane belediyemizin geleceğe dönük 30-40 yıl içme suyunu karşılayacak bir tesis. Bu belediyelerimiz Vakfıkebir, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Yalıköy, Trabzon belediyeleri, bunların yanında Giresun ilinin Eynesil Belediyesi bu tesisten su alacak. Yaklaşık 30 milyonluk bir yatırım yapıldı. Bu proje yüzde 95 gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar’ın katkılarıyla 30 milyonluk ilave ödenek tesis edildi. Bu proje yaklaşık 40 milyon TL civarında sonuçlanacak. Bölgemiz için çok önemli bir tesis. Yaklaşık 3 ay içerisinde bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

İlbank Trabzon Bölge Müdürlüğü olarak 6 ile hizmet verdiklerini belirten Şükrü Aygar, “Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt olmak üzere 6 ile hizmet veriyoruz.

Yerel yönetimlerin her türlü alt ve üst yapı projeleri hayata geçiyoruz. Şuanda 70 tane şantiyemiz açık durumda. Trabzon ilimizde yaklaşık 46 şantiye çalışmalarına devam ediyor. Son 2-3 yıl içerisinde Trabzon’da temas etmediğimiz alt ve üst yapı projelerine girmediğimiz belediye kalmadı” ifadelerini kullandı.

İlbank A.Ş.’nin 2013 yılında hizmetlerine devam edeceğini kaydeden Şükrü Aygar, “2013 yılından sonra da projelerimiz devam edecek. Hükümetimizin almış olduğu bir karar çerçevesinde yerel yönetimlerin alt yapı projelerinde yüzde 50 hibe desteği veriyor. İçme Suyu ve Kanalizasyon projelerinin destek projesi. Yerel yönetimlerde bu hibe destekleri devam ettiği sürece bizde yoğun bir şekilde eksik kalan Belediyelerimizin alt yapı desteklerini birkaç yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. Tesis 180 bin nüfusa kadar olan Belediyeleri kapsayacak şekilde yapılmış bir tesis. Tesis kapasitesi saniyede 500 litre su üretecek bir kapasite yapılmıştır”  şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.