Uncategorized

Vahit Kaya ya Vefa Örnegi

19 Mayis 2009 da acil programlari sebebiyle Sebinkale Siir Senlikleri ödül törenine katilamayan 18 Agustos 2009 da vefati dolaysiyla teslim edilemeyen Basad Üyesi Giresunlu Sair Vahit Kaya nin ödülü; Süsiyad Baskani Hikmet Okuyar tarafindan 09 Nisan 2011günü Istanbul Bakirköy de Faaliyet gösteren Basad Merkezinde tertiplenen Basad Siir Dinletisi ortamlarinda Sevenlerinin huzurunda ve Siir dinletilerini yönettigi mekanda Basad Dergisi Yazi Isleri Müdürü, Basad Siir Siir Etkinlikleri Yönetmeni Ressam Sair Ahmet Nergiz e teslim edildi.

 

Süsiyad Baskani ödül teslimi sirasinda yaqptigi veciz konusmasinda; Sebinkarahisar Sevdasi, Giresun Sevdasi, Karadeniz Sevdasi, Türkiye Sevdasi bas danismanlarimdan Sebingülü dostu Candost Vahit Kaya, Giresun agzi ile konusmayi çok iyi bilmesine ragmen Istanbul Türkçesi ile konusan ve saheser siirler yazan Siir sohbetlerinde siir dinletilerinde dikkatle dinlenen isinin uzmani sairlik mesleginin saygideger öncülerinden sayilarak hatiralari hizmetleri ve eserleri ile yasatilacak. dedi.Süsiyad Baskani; Hikmet Okuyar Siire Üstün Hizmet Ödülü seref levhasini teslim ederken Kümbet, Bektas, Sisdagi, Sariçiçek ve Karagöl yaylalarindan derlenip getirilen yayla çileklerini ve içinde vahit Kaya siiri bulunan Türkiye Sevdasi isimli tanitim turizm kültür sanat eserini 1 paket Giresun findigi ile birlikte armagan etti. 1 Paket Giresun Findigi 1 Adet Türkiye Sevdasi ve yayla çiçeklerinden siir dinletisi sunucusuna da armagan eden Okuyar, salonda hazir bulunan Emine Karatas, Hatice Opak Bilgin, Radife Sen Kayaoglu, M.Sadik Medin, Latif Mahmat, Gültekin Kutluk, Zeki Eroglu, Sivasli Ozan Zaralican, Hasan Öztürk, Neslihan Balikli, Gülsen Senderin gibi Vahit Kaya Siir Dostlari ile tek tek siir sohbeti yapti.

Türkiye Sevdasi nda yayinlanan Vahit Kaya ve Hikmet Okuyar Siirleri bulunan eserlerden örnekleri yayla çiçekleri ile birlikte siir dinletisinin konuk sanatçisi bayanlara ve siirseven dinleyicilere arz eden Süsiyad Baskani Okuyar, bir sonraki basad ziyaretinde Basad Siir Dinletisi seref konugu siir dostlarina Vahit Kaya nin çok sevdigi Sebincevizli Dut Pestili getirip ikram edecegini söyledi.

Program sonrasinda Sabuncu ve Okutan sülaleleriyle ortak akrabaligi bulunan Basad sanatçilari ile tanisan Okuyar, Çamoluklu ve Sebinkarahisali sanatçi akrabalari ile ilk defa karsilasmanin heyecani içinde salondaki hazirunun da içinde bulundugu bazi fotograf karelerinde yer aldi.

Okuyar, Sebingülü Dostu Vahit Kaya nin çok sevilen siirlerinden Giresun Özlemi sirini de her firsatta Giresunlu Sair Vahit Kaya sevenleriyle paylastigini vurgulayarak; her Istanbul a geldiginde Vahit Kaya nin soluklandigi Basad mekanlarini mutlaka ziyaret edecegini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.