SON DAKİKA!
validursunalisahin

VALİ DURSUN ALİ ŞAHİN ÇÖP TESİSİ MUTLAKA YAPILACAK

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin son günlerde aralıksız tepkilere neden olan Çöp Bertaraf tesisi ile ilgili katıldığı bir televizyon ve radyo programında açıklamalarda bulundu.

dursunalisahinkadir

Tesis yapımının durdurulmasının mümkün olmadığını söyleyen Vali Şahin, yapılan eylemlerle ilgili olarak ta vatandaşların demokratik haklarını kullanıyorlar dedi.

Bertaraf tesisinin Çavuşlu’da yapılmasına 2009 yılında uzmanların görüşü doğrultusunda Çevre Bakanlığının karar verdiğini hatırlatan Vali Şahin, “Bu raporu uzmanlar belirledi. 31 Belediye başkanı ve zamanın Valisi tarafından bu imzalanmıştır. Sadece Çavuşlu Belediye başkanı çekimser kalmıştır. Hepsi tek tek imzalamıştır. Şimdi Çöpü denize dökmekten kurtarıp başka ne yaparız bunu düşünmeliyiz. Bizim çöp bertaraf tesisimiz Türkiye’de parmakla gösterilecek ve çevreye zerre kadar zararı olmayacaktır. Ben Giresunlunun bedduasını değil duasını almak için buradayım. Eğer onlar Vali bize haksızlık ediyor diyorlarsa yanlış düşünüyorlar. Mahkeme kararlarına aykırı hareket ettiğimiz yok. Mahkeme kararlarını getirsinler daha onların imzası kurumadan ben o kararı uygulayacağım. Daha önceki verilen Yürütmeyi Durdurma Kararındaki eksiklikleri 2. ÇED raporunda düzelttik. yeni bir ÇED raporu aldık. Bakanlık onayladı. Ona göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yoksa önceki ÇED raporuyla bir ilişiğimiz yok. Şu andaki birlik tüzüğünün ÇED’i farklıdır. Bu ikinci ÇED raporunu durdursunlar, mahkemeden kararı getirsinler bizde hemen durduracağız. Vatandaşı kışkırtmadan doğru konuşmak gerek. Bu ÇED raporu başka. Birincinin eksikliklerini ikincide düzeltmişiz. Buna göre 3 lotu 1 lota düşürmüşüz. 176 dönümü 76 dönüme düşürmüşüz. Dereden 40-50 metre beriye çekmişiz. Bunu bile bile vatandaşa yanlış aksettiriliyor. Her zaman doğru olunmalıdır. Burada usulsüzlük var diyerek halkı galeyana getirmek doğru değildir. Her şeye hukuka uygundur. Bu tesis yapıldıktan sonra her kes iyi olmuş diyecek. Teşekkür edecekler. Kötü bir şey olsa bir yapar mıyız? Teknolojinin bu kadar geliştiği bir ortamdaki tesisler çevreyi kirletebilir mi. 15-20 sene sonra orası ağaçlı piknik yerleri olacak.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.