Uncategorized

Vali Mustafa Yaman in Cumhuriyet Bayrami Mesaji

Cumhuriyetimizin 87. yil dönümünü,  büyük bir sevinç ve cosku içinde kutluyoruz.


29 Ekim 1923 tarihi, geçmisinde en önemli dönüm noktalarindan biri olmustur. Bu tarihte alinan kararla; Milletimizin bundan sonra hiç kimsenin tutsagi olmayacagi, geçmiste oldugu gibi gelecekte de tam bagimsiz yasayacagi tereddüde mahal birakmayacak bir biçimde açiklanmis, Millî mücadele sonucunda da aziz vatan topraklari, her karisi sehit kanlariyla sulanma pahasina düsman güçlerden temizlenerek Cumhuriyet idaresi kurulmustur.

Vatan duygusunun ortaya koydugu birlestirici ruhla, yediden yetmise herkesin katilimiyla kazanilan zafer, insanlik tarihinde bir model olusturmasi bakimindan da, bu ülke insaninin iftihar vesilesi olmustur.


Cumhuriyet, demokrasiyi ve diger tüm modern kavramlari gelistiren, destekleyen, kisi hak ve özgürlüklerini güvence altina alan en önemli degerdir.

Cumhuriyetin ilani ile sadece bir yönetim sekli degil, ayni zamanda tarihimizin en genis çagdaslasma hamlesi baslatilmis, bunun sonucunda da ekonomik, sosyal ve kültürel alanlar basta olmak üzere her alanda önemli gelismeler saglanmistir.


Cumhuriyetin verdigi güç sayesinde Devletimiz; uluslar arasi alanda önemli bir yere sahip olmus, bölgesindeki gelismelerde aktif rol oynamis ve Dünyanin sayili Ülkelerinden biri haline gelmistir.

Bundan tam seksen yedi yil önce kurulan Cumhuriyetimiz, her geçen yil daha da gelisip güçlenmektedir. Cumhuriyetin 87. yilini kutlarken günümüz dünyasini ve gelismislik farkini, çevremizde ve dünyada meydana gelen olaylarin muhasebesini iyi yapip, sahip oldugumuz degerlere daha çok sahip çikmaliyiz. Cumhuriyet’in sonsuza kadar var olmasi herkesin vazgeçilmez ortak sorumlulugudur.

 

Bu duygu ve düsüncelerle, tüm halkimizin Cumhuriyet Bayrami’ni kutluyor; basta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün kurucu kahramanlari ve sehitlerimizi sükran ve minnetle aniyorum.

 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.