SON DAKİKA!

Valimizin 8 Mart Dünya Kadinlar Günü Mesaji

 “Tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de 8 Mart Kadinlar Günü olarak kutlanmaktadir.
 
Kadinlarin toplumsal ve siyasal yasama etkin katilimi, gelismisligin ve çagdasligin önemli göstergelerinden biridir. Günümüz dünyasinda, milletler kadina verdikleri deger ölçüsünde statü kazanir duruma gelmistir.
 
Milli Mücadelemizde cephede savasan erkegine mermi tasiyan Türk kadini, Cumhuriyetin kurulmasiyla birlikte, sosyal ve kültürel alanlarda, egitimde, hukukta,  siyasette ve diger birçok alanda erkeklerle esit haklara sahip olmustur. Kadinlarimiza yönelik yapilan bu yasal düzenlemeler, birçok Avrupa ülkesinden daha önce gerçeklestirilmistir.
 
Ülkemizde, hangi sektörde olursa olsun gerek kamu kurumlarinin gerek özel sirketlerin yönetim kadrolarinda pek çok kadin yönetici bulunmaktadir. Buna paralel olarak is dünyasina yön veren kritik noktalarda da kadinlarin etkin görevler üstlendiklerini gururla görmekteyiz.
 
Toplumun ilerlemesi, gelismesi ve çagdas uygarlik düzeyine ulasabilmesi için kadinin hem topluma katilmasi hem de egitilmesi sarttir. Kadinin egitilmesi, onun kisiliginin gelismesi ve çocugunun egitimcisi olmasi bakimindan önem kazanmaktadir. Bunun bilincinde olan Atatürk: “ Analarin bugünkü evlatlarina verecegi terbiye eski devirlerdeki gibi basit degildir. Bugünün analari için gerekli vasiflari tasiyan evlat yetistirmek, evlatlarini bugünkü hayat için faal bir uzuv haline koymak pek çok yüksek vasiflar tasimalarina baglidir. Onun için kadinlarimiz, hatta erkeklerimizden çok aydin, daha çok feyizli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eger hakikaten milletin anasi olmak istiyorlarsa.” sözleriyle günümüz kadinin omuzlarindaki yükün agirligina dikkat çekmis, Türk gençliginin bilinçli ve duyarli annelerin elinde sekillenecegini onlara bir kez daha hatirlatmistir.
 
Dünden bugüne toplumsal hayatimizin, millet ve devlet yapimizin odaginda yer alan, her sartta feragat ve fedakarliklarini esirgemeyen kadinlarimizin, bilimde, kültürde, sanatta, sporda, siyasette, kisacasi hayatin her alaninda daha etkin olmalarini diliyor; sorunlarinin çözümünde fedakarca yürütülen tüm çalismalari destekliyor; herkesi bu konuda üzerine düsen görevi yapmaya davet ederek, kadinlarimizin “8 Mart Dünya Kadinlar Günü”nü kutluyor,  sevgi ve saygilarimi sunuyorum.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.