Uncategorized

Yaglidere ABD tarafindan fislenmis

Amerika bu ilçeyi fisledi!


ABD ye yolladigi göçmen sayisi nüfusunu asan Yaglidere ilçesi halkina artik gizli vize ambargosu var Giresun un Yaglidere ilçesinin ABD yi kesfi 1960 larda basladi.

 

Ilçeye bagli Hisarcik köyünde yasayan Rum asilli Lefter adli kisi 4 yil ABD de kaldiktan sonra 1964 te yakinlarini görmek için ilçeye geldi. ABD ye dönerken de is buldugu arkadasi Izzet Eküz ü yaninda götürdü. Iste o yillarda atilan göç tohumlari büyüdükçe büyüdü. Kusaktan kusaga geçerek ilçeden binlerce kisinin ABD ye kapagi atmaya çalismasiyla inanilmaz boyutlara ulasti. Göç 1985-2000 arasinda zirve yapti. 15 yil boyunca her yil yaklasik 500 Yaglidereli ABD ye gitti ve dönmedi. Bu durum ABD li yetkililerin de dikkatini çekti. Sonunda Yaglidere ye örtülü ambargo uygulanmaya basladi. 2000 yilindan sonra gidisler zorlastirildi, 2005 ten sonra ise neredeyse imkânsiz hale geldi.

NÜFUSA BAKILIYOR

Bu ambargonun en somut örneklerinden birini, yil içinde ABD ye giden Yaglidere Belediye Baskani Abdurrahman Kirhasanoglu yasadi. Kirhasanoglu, “Konsolosluktaki görevli, vize islemlerimi yaparken nüfus kagidimda Yaglidere yi görünce bana bakti. Sebebini sorunca, Nüfus kagidinda Yaglidere yazanlari görünce kulaklarimizi dikiyoruz cevabini verdi. Giden dönmedigi için ABD artik bu ilçeyi fisledi” dedi. Yaglidereliler in ABD ye gitmek için her yolu denedigini vurgulayan Kirhasanoglu, “Mesela ikametgâhlarini baska kentlerde gösteriyorlar. Kütügünde Yaglidere yazsa bile, Orada oturmuyorum diyerek, vize ambargosunu asmaya çalisiyorlar. Bu sekilde ikametgâhini degistirenlerin sayisi yüzlerle ifade edilebilecek düzeyde. Ilçede ABD hayali ilkögretim çaginda basliyor” diye konustu. Eskiden okuryazar olmasa bile vizesini cebine koyan Amerika ya gidiyordu. Artik en az lise mezunu olmak, bir isyerinde 2 yil sigortali çalismak gibi sartlar aranmaya basladi. Yaglidere den 2009 da 4, 2007 de 2, 2008 de ise sadece 1 kisiye vize çikti. 2000 yilindan bu yana toplam 100 kisi, ABD vizesi alabildi.

KIRTASIYELER BÜRO

Yaglidereliler ABD de petrol ve insaat sektörlerinde sirketler kurdu. Yaglidere de hemen herkesin en az bir yakin akrabasi Amerika da. Her yil tatile gelen Yaglidereliler, ilçelerine yaklasik 10 milyon dolar birakiyor. Vizeye kisitlama gelmesi, gençleri göçmenlik basvurularina yöneltmis. Gökhan Gökmen, kirtasiye dükkaninda, yilda yaklasik bin tane ABD Göçmen Formu dolduruyor. Bazilari da kaçak yollara basvuruyor, umut tacirlerinin eline düsüyor.

NECATI KURUM (35)

“Bütün akrabalarim orada. Ben de basvurdum. Kabul edilmem yakindir.”

MEHMET KAHYA (53)

“1985 te gittim. Markette 16 yil çalistim. Emekli oldum, döndüm.”

HASAN KARAGÖZ (55)

“30 yasinda ABD ye gittim. Benzin istasyonunda çalistim. 4 çocugum orada”

LOKMAN ÇAYAN (47)

“Agabeyim yillar önce gitti. Ben de form doldurdum.”
“1985 te gittim. Markette 16 yil çalistim. Emekli oldum, döndüm.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.