SON DAKİKA!

YAĞLIDERE’DE TAM TAM SESLERİ

Uluslararası Giresun Aksu Festivali’ne katılan Kızılderili Kabile Üyeleri, 10 binden fazla vatandaşı Amerika’da yaşayan Giresun’un Yağlıdere İlçesi’ni gezdi.

Kızılşahin kabilesinden olan Roan Sheena, Perkins Chris, Badis Darnella ve Cliftin Matias, Philadelphia Türk Festival Derneği Kurucu Başkanı Orhan Bayram ile birlikte Yağlıdere Kaymakamı Osman Aydoğan’ı ziyaret etti. Kızılderililer, Giresun fındığı yedi, Türk kahvesi ve çay içti. Kızılderililere Giresun ve Yağlıdere’nin kültürünü anlattıklarını söyleyen Kaymakam Osman Aydoğan, “Amerika’da yaşayan Yağlıdereli vatandaşlarımızın sayısının ilçe nüfusundan fazla olduğunu söyledik. Bu da haliyle dikkat çekti. Çok ilginç buldular. Ayrıca kendilerine yöremiz insanının yaşam biçimini ve ilçede yetişen ürünleri de anlattık. İki kültür arasında zaman zaman ortaya çıkan benzerlikleri konuştuk” diyerek ziyareti değerlendirdi.

İlçeyi gezen ve vatandaşlarla selamlaşan Kızılderililer de, Amerika’dan izne gelen Yağlıdereli bir vatandaşla da sohbet etti. Ziyareti değerlendiren ve grup adına açıklama yapan Cliftin Matias, Türklerin kendilerine gösterdiği yakınlık ve sıcaklıktan oldukça mutlu olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Ben New York’ta yaşıyorum. daha öncede İstanbul’da yapılan Feshane Giresun Günlerine katıldım. İstanbul ile New York tarih açısından farklı ancak büyük şehirler. İstanbul çok güzel. Hakikaten gezmeye değer ancak Karadeniz’in ayrı bir güzelliği var. Deniz bir tarafta, yeşillik bir tarafta. Arkanızda dağlar. Bilim adamları Kızılderililerle Türklerin bir kan bağı olduğunu ispat etmişler, biz de bunu da hissettik buraya gelince. İnsanların bakışlarından, bize olan sıcaklıklarından bunu hissediyoruz. Türk yürüyüşlerine katılıyoruz. Hem Giresunlu hem de değişik Türk vatandaşlarla karşılaşıyoruz. 12 yıl önce Türk yürüyüşüne katıldım ve arkadaşlar edindim.”

Yağlıdere’de ilçe sakinleri ile fotoğraf çektiren Kızılderililer daha sonra Giresun’a döndü. Kızıldereliler, 36. Uluslararası Aksu Festivali boyuncu kentin değişik mahallelerinde gösteriler yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.