Uncategorized

Yakup Halife Hazretleri Anma Etkinlikleri

Kiliçaslan, beldeye bagli Tekke Mahallesi nde düzenlenen “Yakup Halife yi Anma ve Tanitma Programi”nda yaptigi konusmada, anma etkinliginin bu yil 4 üncüsünün gerçeklestirildigini animsatti.


Yakup Halife nin 1390 li yillarda Tekke Mahallesi ne geldigini ve bu süreç içerisinde Giresun Limani ndan baslayip Sebinkarahisar ilçesine kadar uzanan yollarda birçok köprü, han ve yol onarimi yaptigini anlatan Kiliçaslan, “Çok uzun yillar geçmesine ragmen bu kisinin hizmetlerinin günümüzde hala yasadigini görüyoruz. Bu hizmetlerinden dolayi Yakup Halife Hazretleri ne sükran borçluyuz” dedi.


Kiliçaslan, Yakup Halife nin türbesinin aslina uygun ve güzel bir görünüm almasi için ellerinden gelen çalismanin en iyisini yapacaklarini ifade ederek, sunlari söyledi:


“Bölgemizin Türklesmesi ve Islamlasmasinda Yakup Halife nin büyük rolü vardir. Yakup Halife çok önemli ve unutulmamasi gereken bir kisidir. Programimiza katilan herkese tesekkür ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanligi ndan ödenek çikarildi. Tekke Mahallasi ile Yakup Halife Türbesi arasindaki yolu en kisa zamanda asfaltlanacak. Yolun yapilacak olmasinda bizlere destek veren basta AK Parti TBMM Grup Baskanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli olmak üzere herkese tesekkür ediyorum. ”


Konusmanin ardindan Karadeniz Türk Tasavvuf Musikisi Korusu ilahiler seslendirdi. Program, Yakup Halife Hz. türbesinde dualarin okunmasinin ardindan sona erdi.


Anma programina Belediye Baskani Kiliçaslan in yani sira Giresun Belediye Baskan Yardimcisi Orhan Kurt, Il Müftü Yardimcisi Muhammet Çinar, Il Çevre ve Orman Müdürü Ali Hidir, Il Kültür ve Turizm Müdürü Emin Yilmaz, Arastirmaci Yazar Mehmet Fatsa ve vatandaslar katildi.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.