SON DAKİKA!

YASAK BALIK AĞLARINA EL KONULDU

Giresun Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Giresun İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü Su Ürünleri personeli tarafından yapılan denetimlerde kullanılması yasak olan 28 paket misina balık ağına el konuldu.

Giresun Merkez, Bulancak, Piraziz, Keşap, Görele ve Eynesil ilçelerinde bulunan balıkçı barınağı ve çekek yerlerinde av araç ve gereçleri yönünden denetim çalışması sonucunda 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununca kullanımı yasak olan Monofilament (tek kat) misina ağı, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağı ve dolam (drift-net) olan 28 paket çeşitli boylarda misina ağına el konuldu.
Bu ağların ayrıca gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulundurulmasının da yasak olduğu bildirildi.

Yapılan yazılı açıklamada, balıkçılar arasında hayalet ağ olarak ta adlandırılan bu tip ağlar, çabuk parçalanıp koptuğundan ötürü deniz diplerinde büyük parçalara ayrılarak yıllarca bozulmadan kalmaktadır. Balıklar ve diğer deniz canlıları bu parçalanmış başıboş ağlara takılarak ölmekte ve ekosisteme zarar vermektedir.

Balıkçılarımızın sürdürülebilir balıkçılık ve deniz ekosisteminin korunabilmesi için yasaklanmış av araç ve gereçlerini kullanmaması ve avlanma kurallarına riayet etmeleri önem taşımaktadır ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.