SON DAKİKA!

YAŞLI FINDIK DALLARI UYARISI

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, yörede fındık bahçelerinin dallarının yaşlandığını, gençleştirmek için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Giresun Ziraat Odası başkanı Musa Keskin, bu yıl fındık rekoltesinin azlığı nedeniyle geçen yıl yapılan fındık ihracatının bu yıl yapılmayacağına dikkat çekti. Keskin “Fındık bahçeleri artık yaşlandı. Geçen yıllarda ki rekolteler artık yakalanamıyor. Geçen senelerde 650, 700 ve 800 bin ton gibi rekolteler oluyordu. Ama fındık bahçelerinin yaşlanması ile beraber bu rekolteler düştü. Dünyanın fındığa çok ihtiyacı var. Türkiye dünya fındık üretiminin yüzde 75’ni karşılıyor. Onun için fındık bahçelerinin yenilenmesi lazım. Bunun için proje hazırlanması lazım. Devletin buna el atması lazım. Çünkü fındık devlete gelir getiren bir ürün. Devlet bu yenilemeyi yapmak zorunda. Üreticilerimizi de uyarıyoruz. Bahçelerimizin yenilenmesi, gençleşmesi gerekiyor. Şuan da 70-80 yıllık fındık bahçelerimiz var. Artık bu bahçeler gücünü, verimini kaybetti. Bu yenilemeyi muhakkak yapmak gerekiyor. Ama bu işinde bir maliyeti olacak bu yüzden devletimiz proje hazırlayarak bu konuda üreticimize ‘Alan bazlı destek”gibi destek vermesi lazım” dedi.

Musa Keskin “DÜNYANIN FINDIK İHTİYACINI KARŞILAYAMAZ HALE GELİRİZ”

Bahçelerin gençleşmemesi ve proje hazırlanmaması halinde çıkacak sonuçları değerlendiren Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, “Fındık rekoltesinde düşüşler olmaya başlar. Dünyanın fındık ihtiyacını karşılayamaz hale geliriz. Gürcistan’da, Amerika’da, İspanya’da, İtalya’da fındık var biz bunlara rekabet olarak fındığın çoğunu biz üretiyoruz. Fındığın çoğu bizde. Onun için bunlar bizim karşımıza bir rekabet olarak çıkar. Onun için erkenden, şimdiden bunun önlemini almamız lazım. Fındık bahçelerinin daha iyi verim vermesi için devletin bu gençleştirmeye sıcak bakması lazım. Biz ziraat odası olarak üreticimize bunu öneriyoruz. Ama devlet bu konuya sıcak bakar mı? Proje hazırlar mı? Hazırlamaz mı? Bunu bilemiyoruz. Bu konuyu gündeme getirmemiz gerekiyor. Herkesi bilgilendirmemiz ve çalışma yapmamız gerekiyor. Bizim genel merkezimiz zaten bu işi ele aldı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği bunun üzerinde çok duruyor. Bu iş için biran önce harekete geçmemiz lazım” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.