SON DAKİKA!

YAYLALAR’DA VARGİT ZAMANI

Karadeniz’in yaylalarını, kışın habercisi olarak adlandırılan ‘güz çiğdemi’ süslemeye başladı.

Yörede, ‘vargit’, ‘döngeri’, ‘yıkılgit’ ve ‘güzgülü’ isimleri ile anılan bu çiçek, kışın habercisi olarak biliniyor ve yaylalardan göç etme zamanının geldiğini haber veriyor. Bu çiçeklerin açması, yükseklere heran kar düşebileceği anlamına geliyor.

Giresun’un Espiye ilçesinin en önemli yaylalarından birisi olan Karaovacık, Karadoğa ve Çakıl Yaylası’nda da açan vargit çiçekleri doğayı süslüyor.

Karadeniz Yaylaları’nda her ilkbahar ve sonbaharda açan vargit çiçekleri ziyaretçilerine görsel Şölen sunuyor. Yayla sakinlerinden Ali Hekim, Karadeniz Yaylalarında açan vargit çiçeklerinin doğal güzelliğinin başka hiçbir yerde olmadığını vurguladı.

Dünya’da birçok büyük ülkesini gezdiğini ancak böylesine bir güzellikle karşılaşmadığını belirten Ali Hekim, “Karaovacık Çakıl ve Karadoğa Yaylamızda vargit çiçekleri açtı. Yaylacılar için mor beyaz renkte açan vargit çiçeklerinin önemli bir yeri var. İlkbaharda açan vargit çiçekleriyle yaylalara çıkan yaylacılar, sonbaharla açan vargitlerle yayladan dönüş hazırlığına başlıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.