Uncategorized

19 Mayis Coskusu ABD den Yükseldi

19 Mayis Atatürk ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayrami, New York ta da kutlandi. New York Türkevi nde, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) himayesinde, Istanbul Üniversitesi Mezunlar Dernegi USA, Türk Amerikan Gençlik Dernegi (TAYA) ve Amerika’daki


Giresunlular Derneklerince 19 Mayis resepsiyonu düzenlendi.

 

Kutlama programin açilis konusmasini yapan Türkiye nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertugrul Apakan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün, 19 Mayis ta baslattigi özgürlük mücadelesi ruhunun, yeni yetisen nesillere mutlaka asilanmasi gerektigini ifade etti.

New York Baskonsolosu Mehmet Samsar da konusmasinda, Ulu Önder Atatürk ün Türk gençlerine duydugu güvenden dolayi bu bayrami Türk Gençligine armagan ettigini söyledi.

Kutlama programina KKTC nin New York Temsilcisi Büyükelçi Hilmi Akil, TADF Baskani Kaya Boztepe, Istanbul Üniversitesi Mezunlar Dernegi USA Baskani ve ayni zamanda programin sunuculugunu yapan Cahit Oktay, New York Giresunlular dernegi baskani Savas Sahin, NYGD yonetim kurulu uyellerinden Akin Aydin, Izzet Cebeci, Hamza Cebeci, Mehmet Kirca, Amerika Giresunlular Dernegi baskani Cevdet Özdemir ve Türk Amerikan Gençlik Dernegi (TAYA) Baskani Korcan Yurdacan da katildi.

 

New York Giresunlular Dernegi Baskani Savas Sahin resepsiyonda yaptigi konusmasina sayin elcilerim, baskonsolosum ve temsilcileri, degerli Federasyon baskanim, basin mensuplari ve degerli misafirler sizlere 42. ve 47. alaylarin torunlarindan selamlar getirdim. Amerikada en buyuk Turk toplumu olan Giresunlularin Guclu bir Turk lobiciliginin olusmasinda onemli katkilar saglayacagindan emin olunuz, diyerek.

Mustafa Kemal Ataturk sadece Turk Milletinin lideri degil, evrensel bir liderdir. Zamanin devlet adamlarinin soyledikleri bunu kanitlamaktadir dedi.Bunun ornekleri,sinirlarini çok asmaktadir. ”Atatürk adi insana bu yüzyilin büyük insanlarindan birinin tarihi basarilarini, Türk ulusuna ilham veren önderligini, modern dünyayi anlayisindaki ileri görüslülügü ve bir askeri önder olarak kudret ve cesaretini hatirlatmaktadir. Süphesiz ki, Türkiye Cumhuriyeti nin dogusu ve o zamandan beri Atatürk ün ve Türkiye nin giristigi derin ve genis devrimler kadar bir ulusun kendine olan güvenini daha basari ile belirten bir baska örnek gösterilemez.

 

John F. Kennedy
ABD Baskani,

Kemal Atatürk yalniz bu yüzyilin en büyük liderlerinden biri degildir. Biz Pakistan da O nu, gelmis geçmis bütün çaglarin en büyük adamlarindan biri olarak görüyoruz. O, yalniz Turk ulusunun sevgili önderi degildir. Dünyadaki bütün Müslümanlar gözlerini sevgi ve hayranlik duygulariyla ona çevirmislerdir. “


 

Muhammed Eyüp Han
Pakistan Devlet Baskani, 1963

Beyaz Saray daki görevim tamamlaninca ilk yapmak istedigim sey, zamanimizin bu en dikkate deger sahsiyet Mustafa kemal li ülkesinde ziyaret etmekti. Kader buna izin vermedi… Bu çapta insanlar dünyaya sik gelmez1922 de Türk ordularinin zaferi neticesi Anadolu daki emelleri gerçeklesmeyen Ingiltere nin Türk düsmani olarak bilinen Basbakani Lioyd George, Parlamento da kendisine yöneltilen suçlama ve tenkitleri söyle cevaplandirmistir):


 

Franklin Roosevelt
ABD Baskani, 1938

Arkadaslar, yüzyillar nadir olarak dahi yetistirir. Su talihsizligimize bakin ki o büyük dahi çagimizda Türk Milleti ne nasip oldu. Mustafa Kemâl in dehasina karsi elden yenilmekten baska ne gelirdi.


Türk Milleti nin sayisiz tehdit ve zorluk karsisinda asirlarca ayakta kalmasi, hiçbir zaman boyunduruk altina girmeden varligini sürdürmesi, her biri digerinden güçlü 16 büyük devlet kurarak milyonlara hükmetmesi, insanimizin milli birlik konusundaki duyarliliginin ve titizliginin bir sonucudur.


 

Milletimiz bütün bu tehdit ve tehlikelere ancak topyekün milli birlik ruhuna sarilarak karsi koyabilir. Bu nedenle, bugün gerek iç huzur ve istikrarimizin, gerekse dis güvenligimizin saglanmasi açisindan en acil ihtiyaç, bu ruha sahip çikilmasi ve onun yayginlastirilmasidir.

Bu duygularla; 19 Mayis Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramini kutlarim. Varligim Turk varligina armagan olsun. diyerek sozlerini bitirdi.


 

Konusmalarin ardindan Nedim Katki yönetimindeki Atatürk Korosu, Atatürk ün sevdigi sarki ve türkülerden olusan bir konser verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.