SON DAKİKA!
ataturkgiresunageldi

88 YILDIR O HEP ARAMIZDA

Atatürk’ün ilimize gelişinin 88. yıldönümü ve Şeref günü kutlamaları çerçevesinde Giresun da çeşitli programlar düzenlendi.

giresunataturkgelisi

kortejataturk

Liman sahasındaki törenin ardından yürüyüş korteji oluşturularak Millet Bahçesi Parkına gidildi. Millet Bahçesindeki programda, Merhum Dr. Necdet Otoman’ın Atatürk’ün Giresun’a gelişi nedeniyle yapmış olduğu konuşma metnini, 19 Eylül İlkokulu Türkçe Öğretmeni Yusuf Solak, Atatürk’ün cevabi konuşması ise aynı okul Türkçe öğretmeni Atanur Çakıcı tarafından okundu.

milletbahcesiatarukgelisi

Konuşmaların ardından Vali, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı, Şeref Defterini imzaladı.

Vali Şahin, Şeref Defterine;

“Cumhuriyetimizin Kurucusu , Eşsiz Dahi Ulu Önder Atatürk’e hitaben,

Bu gün 19 Eylül Giresun’a gelişinizin 88. Yıldönümü. Bizler Giresun halkını onurlandırdığınız bu günü 1924 yılındaki coşku ve heyecanla şeref günü olarak kutlarken aynı zamanda Gaziler Gününü de idrak ediyoruz.

19 Eylül tarihinin anlam kazandığı bir önemli hususta TBMM tarafından ulu önderimiz Atatürk’e gazilik unvanının verildiği gün olmasıdır. Bu yüce unvan Türk milletinin ulu öndere duyduğu şükran hissinin en bariz nişanesidir.

Kurtuluş savaşına kanıyla, canıyla katkıda bulunmanın onurunu taşıyan Giresunlular bugün de; Türkiye Cumhuriyetinin varlığını, ülkemizin milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak, ilke ve inkılaplarının devamını sağlamakta aynı heyecanı taşımaktadır.

Esaret kabul etmez Türk Yurdu Giresun’ un kurtuluş günü yoktur “şeref günü” vardır.

Ülkemiz stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca düşmanların hedefi haline gelmiştir. Herkes bilmelidir ki; Hür ve bağımsız yaşamış yüce Türk Milleti canından aziz bildiği vatan topraklarını hedef alan her saldırıyı şehit ve gazi olma pahasına korumasını bilmiştir. Bu gün de ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmak için fırsat kollayan dış güçlerin desteklediği teröre karşı mücadele yürütülmektedir. Bu mücadelede yüzlerce evladımız şehit olurken, yüzlercesi de gazilik mertebesine ulaşmaktadır.

Herkes bilmelidir ki, dün olduğu gibi bu gün de, her ne şekilde olursa olsun, Vatanımızın bütünlüğünü hedef alan güçler, kahraman güvenlik güçlerimiz ve vatansever Türk insanının mücadele azmi ve kararlılığı karşısında yok olmaya mahkumdur.

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, kurduğun Türkiye Cumhuriyetini, ilke ve inkılaplarının ışığı altında sonsuza dek koruyacağız. Bu onur günümüzde sizi ve vatanın müdafaası ve dünya barışı için şehadete ulaşan ve gazi olarak dönen silah arkadaşlarınızı bir kez daha minnet duygularımızla anıyor, gazilerimize sağlık ve sabır, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.” şeklinde duygu ve düşüncelerini aktardı.

1 Yorum

  1. Hoşgeldiniz paşa hazretleri….Afyonkarahisar, Sakarya, Dumlupınar’da sizin uşaklarda vardı…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.