SON DAKİKA!

ABD Giresunlulari na Vali Morali

4. Geleneksel Giresunlular Müzik ve Kültür Söleni 19 Kasim ve 20 Kasim 2011 tarihlerinde New York ve New Jersey Eyaletinde Vali Dursun Ali Sahin, esi Melahat Sahin ve çok sayida gurbetçi hemserilerimizin katilimiyla 2 ayri geceyle gerçeklestirildi.

 


 

New York ve New Jersey Eyaletinde yapilan gece Vali Sahin ve Amerika’nin çesitli eyaletlerinde yasayan çok sayida hemserilerimizi bir araya getirdi.


 


 

 
Dernek Baskani Cevdet Özdemir Giresun’dan özel olarak gelen ve kendilerini onurlandiran Vali Sahin’e tesekkür ederek Gecenin anisina plaket takdim etti.

 


 
Vali Sahin, Dernegin eski Baskani Orhan Bayram’a gecenin anisina ve geçmiste yaptigi hizmetlerden dolayi plaket verdi.
 
Gecede bir konusma yapan Vali Sahin de farkli ve farkli oldugu kadar anlamli bir gecede hemserilerimizle bulusmaktan dolayi duydugu memnuniyeti dile getirerek “On binlerce km uzaktan Giresun’dan sizlere kucak dolusu sevgi ve selamlar getirdim.” dedi.
 
Dernegin davetini hiç düsünmeden tereddütsüz kabul ettigini belirten Vali Sahin,
“Bugün sizlere Yaglidere’den, Giresun’dan selamlar getirdim. Giresun Türküleri ile Yaglidere’nin sariltisini, getirdim. Findik bahçenizin, misir tarlanizin, topraginizin bereketini getirdim. Ormaninizin, daginizin, yaylanizin havasini getirdim. Köyünüzün, ilçenizin, ilinizin, kokusunu getirdim. Yillar önce el sallayarak, gözlerinizden yas akitarak çiktiginiz ocaginizin en derin duygularini getirdim. Sizlere kostum, sizlerle kucaklasmak, dertlesmek için burada oldum. Çünkü sizler bizim her seyimizsiniz. Amerika’ya bakan gözümüzsünüz. Muhannete muhtaç olmamak için buralara kadar geldiniz. Buralarda milletimizin kültür elçileri oldunuz. Yilmadan, yikilmadan milli degerlerimizin sözcülügünü, temsilciligini ve bayraktarligini yaptiniz. Geleneklerimizi, modern zamanlarin özentiyle ikmal edilmis ahlaksiz saldirilarina karsi korudunuz, kolladiniz. Sizlerle gurur duyuyorum.” dedi.
 
Gurbetçilerimizden kendi kültür, örf ve adetlerini korumalarini da isteyen Vali Sahin,
“Yillar önce kitilar ötesinden bu ülkeye gelmis olmaniza ragmen milli ve manevi degerlerinizden taviz vermeyen; aslini, neslini yermeyen, unutmayan iftihar burçlarimizsiniz. Sizler, kalbi vatan sevgisiyle, hayalleri sila özlemiyle çarpan ülke sevdalilarisiniz. Milli kimliginizi asla yüzüstü birakmayan kivanç kaynagimizsiniz. Bu sölenin gerçeklesmesinde emegi geçen Dernegimizin kiymetli yöneticilerini ve temsilcilerini tebrik ediyorum. Giresun’un kültürünü, örf ve adetlerini yasatiyorsunuz. Birlikteliginizi bu dernege sahip çikin ki daha güçlü olalim, sesimiz daha gür çiksin. Degerli hemserilerim bu gece burada herkesin kalbi Giresun için atiyor. Bu gece burada sizlerle beraber olmak bana gurur ve onur verdi. Türkiye’de devletin kapisi herkese açik oldugu gibi Giresun’da da Valiligin kapisi herkese açiktir. Gelin sizleri bekliyoruz. Iki yil sonra Giresun’a uçakla geleceksiniz çalismalar hizli bir sekilde devam ediyor. Insallah o günleri hep beraber yasayacagiz.” dedi.
 
Gecenin anisina Amerika Giresunlular Dernegi Baskani Cevdet Özdemir, davetlerini kirmayip her iki geceye de katilarak onurlandiran Vali Sahin’e tesekkür ederek plaket verdi.

Geceye Vali Sahin’in yani sira New York Baskonsolos’u Mehmet Sansar’da katildi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.