SON DAKİKA!
CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu

Gurbetçilerin Hakkını Aradı

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Almanya’da Türk vatandaşlarının uğradığı saldırılar ve çözüm önerilerinin tespiti için Meclis araştırması açılmasını istedi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Almanya’ya göçün 50. yılını çeşitli etkinliklerle kutladığımız bir süreçte, ırkçı neo-nazi çetesinin 2000-2007 yılları arasında 7’si Türk olmak üzere 9 kişiyi öldürdüğünün ortaya çıktığı ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Almanya ve tüm Avrupa ekonomisinin yeniden inşasında ve toplumsal refahın yükseltilmesinde son derece önemli katkılar yapan göçmen işgücüne yapılan saldırıların gerek Almanya gerekse Avrupa devletlerince bu güne kadar yeterince önemsenmediği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Halbuki 1992 yılında Mölln şehrinde 3, 1993’de Solingen şehrinde de 5 vatandaşımızı yakılarak öldürmüşlerdi. 2008 yılında Lüdwigshaven şehrindeki bir yangında 9 yurttaşımız hayatını kaybetmişti. Almanya’da artık bu cinayetleri işleyen çetelerin aslında devletin derinliklerinde yardımcılarının olduğunun tartışılması, göçmen kamuoyu için bilinen bir sırrın ifşası olarak büyük bir travmaya yol açmıştır. Önceki saldırılar ve kundaklanan binaların duvarlarında nazi işaretleri bulunmasına karşın o tarihlerde Alman resmi makamları sürekli olarak bunların ırkçı bir kundaklama olmadığını açıklamışlardı. Göçmenleri terörizme ederek sindirmek, korkutmak ve büyük olasılıkla ‘gönüllü olarak ülkeyi terk etmelerini sağlamak’ isteyenlerin arasında, gerçekte onları, iş gücünden faydalanmak amacıyla, Almanya’ya çağıranların olduğunun tartışılması, toplumlar arasında aşılması güç bir güven bunalımı doğuracaktır. Nitekim Alman Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel, ‘Eğer Almanya’daki bu cinayetler bir İslam örgütü tarafından yapılsaydı ve ölenler Alman olsaydı, tüm caddeler kapatılır, helikopterlerle, devletin tüm birimleri en yüksek mertebede harekete geçirilirdi. Bunların hiçbiri yapılmadı’ demektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.