Uncategorized

Abdurrahman Ada Basariya Doymuyor

Beyaz Bayragi Sultangazi’de Alan Ilk Okul , Orhangazi Ilkögretim Okulu


Okulumuz Saglik Bakanligi ve Milli Egitim Bakanliginin ortak projesi kapsaminda beyaz bayrak almaya hak kazandi.


Beyaz bayragi, okul müdürümüz Abdurrahman ADA Sisli Etfal Hastanesi Konferans Salonu nda düzenlenen törende teslim aldi.

Beyaz Bayrak,  temiz okul, saglikli okul, mutlu okul demektir

2 yil süreyle okulumuzda kalacak beyaz bayragimiz hayirli ugurlu olsun.
Okul müdürümüz yaptigi konusmada, Bu süreçte bizlere destegi olan Sayin velilerimize,  sevgili ögrencilerimize, hizmetlilerimize, egitim emekçisi ögretmenlerimize okul idaresi olarak sükranlarimizi sunariz.

 

Abdurrahman Ada 
Orhangazi Ilkögretim Okul Müdürü

 

Beyaz Bayrak Teslim Töreni Görüntüleri;

 


 


 

Beyaz Bayrak Nedir?

 


 

Saglik ve Milli Egitim Bakanliklari tarafindan, okullarin temizlik ve hijyen konusunda tesvik edilmesi amaciyla yürütülen proje çerçevesinde, temizlik açisindan 100 üzerinden 90 alan ilkögretim okullarina beyaz bayrak verilmektedir.


Saglik ve Milli Egitim Bakanliklari tarafindan, okullarin temizlik ve hijyen konusunda tesvik edilmesi amaciyla yürütülen proje çerçevesinde, temizlik açisindan 100 üzerinden 90 alan ilkögretim okullarina beyaz bayrak verilmektedir.

 

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü’nden yapilan açiklamada, toplum sagligini koruma ve gelistirme, yasam kalitesini yükseltme, temizlik ve hijyen konusunda yeterli egitim almis saglikli nesiller yetistirmenin, kamu kurum ve kuruluslarinin asli görevleri arasinda oldugu vurgulanmistir. Umumi Hifzisihha Kanunu geregi toplum sagligini koruma ve gelistirmenin bakanligi asli görevlerinden oldugunu kaydeden yetkililer, bu baglamda Milli Egitim Bakanligi ile isbirligine gidilerek, ilkögretim okullarinin belli kriterler esas alinarak denetlenmesinin öngörüldügünü kaydetmislerdir.

Proje kapsaminda, çocuklarin ruh ve beden sagliginin korunmasi amaciyla ilkögretim okullarina yönelik hijyen kurallarinin belirlenecegi Okul Sagligi Denetleme Formu hazirlanmistir.

 

Buna göre, okul içi ve çevresi, idari birim, ögretmen odasi, kütüphane, isitma durumu, spor ve tiyatro salonu, atölyeler, laboratuarlar, revir, kantin, tuvaletler ve içme sulari göz önüne alinarak 100 puan üzerinden bir degerlendirme yapilmaktadir.

 

Bu çerçevede iki Bakanligin yetkililerince denetlenen okullarda, yapilan degerlendirme sonucunda 90 ve üzerinde puan alan okullara, saglik ve temizligi simgeleyen beyaz bayrak ve sertifika verilecek. Bu belge 2 yil süreyle geçerliligini olacak, kontroller de bu süre içinde devam edecektir.

 
“BEYAZ BAYRAK”  IS AKISI

1-Konunun Il Milli Egitim Müdürlügü kanali ile okullara   “Okul Sagligi Denetim Formu” (EK:1) ve “Basvuru Formu” (EK:2) ile birlikte duyurulmasi,

 

2- Basvurularin “Beyaz Bayrak Denetim Formu”ndaki bilgiler dikkate alinarak Il Milli Egitim Müdürlügü kanali ile Il Saglik Müdürlügüne yapilmasi,

 

3-Basvuru yapan okullarin, Gida ve Çevre Kontrol hizmetlerinden sorumlu Il Saglik Müdür

Yardimcisi, Gida ve Çevre Kontrol Sube Müdürü veya personeli ve Il Milli Egitim Müdürlügünden  iki yetkilinin katilimi ile olusturulacak denetim ekibi tarafindan denetim formuna göre denetlenmesi ve denetim raporunun düzenlenmesi,

 

4-Yapilan denetim sonucunda 100 puan üzerinden  90 ve üzeri puan alan okullarin denetim raporlari ile basvuru belgelerinin birer nüshasinin  “Sertifika” düzenlemek üzere Bakanligimiza gönderilmesi,

 

5-Bakanligimizca “Beyaz Bayrak Sertifikasi” (EK:3) hazirlanarak Il Saglik Müdürlügüne gönderilmesi,

 

6- Il Saglik Müdürlügünce Il imkanlarindan yararlanarak söz konusu okullara okul sagligini ve temizligini simgeleyen “Beyaz Bayrak” (EK:4) ve “Prinç Levha”  (EK:5) hazirlanmasi,

 

7-Bakanligimizca düzenlenen sertifika ile birlikte Il Saglik Müdürlügünce hazirlanacak olan  “Beyaz Bayrak” ve “Prinç Levha”nin Il Saglik Müdürü ve Il Milli Egitim Müdürü tarafindan söz konusu okullara takilmasi,

8-Düzenlenen sertifikanin iki yil geçerli olmasi, 

9-Bakanligimizca “Beyaz Bayrak” verilen okullarin listesinin 2 aylik periyotlarla Milli Egitim Bakanligina gönderilmesi.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.