Uncategorized

Adli Yil Törenle Basladi

Atatürk Aniti’na Çelenk sunumunun ardindan Baro Baskani Av.Gültekin Uzunalioglu, Agir Ceza Reisi Halil Adigüzel ve Cumhuriyet Bassavcisi Radi Akyol birer konusma yaparak Adli Yilin hayirli olmasi dileginde bulundular.
 
            Ilk konusmayi yapan Baro Baskani Av. Gültekin Uzunalioglu, Hukuk devletinde insan haklarinin güvencesinin bagimsiz yargi oldugunu belirterek, yarginin sorunlarinin çözülmeden gerçek bir hukuk devletine kavusulamayacagini söyledi.
 
            Günümüz Türkiye sinde halen savunmanin birçok sorunlarinin bulundugunu kaydeden Baskan Uzunalioglu “Yarginin en önemli kurucu unsuru savunmadir. Güçlü ve adil bir yargi için bagimsiz savunma sarttir. Savunmaya deger vermeyen ülkelerde gerçek hukuk devletinden söz edilemez” dedi.
 
            Ihtiyacin üstünde hukuk fakülteleri açilmasinin, talepten fazla Avukat yetismesine neden oldugunu ve issizligi artirdigini kaydeden Baskan Uzunalioglu, konusmasini söyle tamamladi.
 
            “Bizler Barolar olarak güçlü, bagimsiz yargi ve savunma olusmasi için mücadelemizi sürdürüyoruz. Bütün sorumlulari yargiya ve savunmaya karsi duyarli olmaya ve sorunlarinin çözümü için çaba harcamaya çagiriyoruz.
 
            Çünkü Bagimsiz savunma bagimsiz yarginin, bagimsiz yargi hukuk devletinin, hukuk devleti de insan haklarinin ve toplumsal barisin güvencesidir.”
 
            Agir Ceza Reisi Halil Adigüzel’de. Adil yargilanma hakkinin Avrupa Insan Haklari Mahkemesi sözlesmesinin 6. maddesinde yer aldigini söyledi. Makul sürede davalarin bitirilmesinin de önemli oldugunu belirten Baskan Adigüzel, “Bu yil, önümüzdeki yil Istinat Mahkemelerinin, Bölge Adliye Mahkemelerinin kurulmasi gündemde. Belki bu sekilde davalarin daha da hizlanacagi düsünülmektedir.” dedi.
 
            Baskan Adigüzel konusmasini su sözlerle tamamladi. “Bunun yaninda kisinin adil yargilandigini hissetmesi bence çok daha önemli bir konu. Yargilama sirasinda kisi adil yargilanmasinin yaninda, kisinin kendisinde de adil yargilandigi kanaatinin uyanmasini çok daha önemli bir konu olarak düsünüyorum”.
 
            Törende son konusmayi yapan Cumhuriyet Bassavcisi Radi Akyol’da, Yargi mensuplarinin görevlerini ifa ederlerken; Anayasamizin 2.maddesinde belirtilen demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olma niteliginden taviz vermeyeceklerine inandigini söyledi.
 
            Anayasa ve Kanunlari ihlal etmeye hiç kimsenin hakki olmadigini ve Anayasamizi ve Yasalarimizda suç sayilan fiilleri ihlal edenlere karsi gerekli yasal tedbirlerin alinmasinin zaruri oldugunu kaydeden Bassavci Akyol Konusmasini söyle sürdürdü.
 
            “Ülkemizin birlik ve beraberligini, ulusal bütünlügümüzü bozmaya yönelik tüm yasa disi olusumlara karsi yasalarin öngördügü önlemleri süratle almamiz, kim olursa olsun bu tür olusumlar içinde bulunanlara karsi, unvani, rütbesi ne olursa olsun, ayirim gözetmeksizin, yasalarin amir hükümlerini uygulamamiz gereklidir.
 
            Iddia, savunma ve hüküm makami temsilcileri olarak bizler, meslegimizin onurunu; gerek özel hayatimizda ve gerekse meslek hayatimizda tüm benligimizle yasayarak, ülkemiz insanlarina adalet dagitirken; yürürlükte bulunan yasalar çerçevesinde en dogru, en hizli ve en doyurucu adaleti gerçeklestirmeyi hedef almaliyiz.” dedi.


 


 

Avukat Gültekin UZUNALIOGLU

Giresun Barosu Baskani

 


 

Halil ADIGÜZEL

Giresun Agir Ceza Reisi

 


 

Radi Akyol

Giresun Cumhuriyet Bassavcisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.