Uncategorized

Esref Karaibrahimden Kanun teklifi

CHP Giresun Milletvekili Esref Karaibrahim, 4876 sayili kanuna geçici bir madde eklenerek çiftçilerin magduriyetlerinin biraz olsun giderilebilmesi için TBMM Baskanligi’na kanun teklifi sundu.


Karaibrahim, findigin Karadeniz Bölgesi’nin ve bölge halkinin en önemli geçim kaynagi olduguna degindigi kanun teklifinde özellikle yasanan sel felaketleri ve Hükümetin uygulamaya koydugu findik stratejisi neticesinde, ürünün serbest piyasanin insafina terkedildigini ve rekoltenin de düsük gerçeklestigini dile getirerek, “Giresun ve Ordulu findik üreticilerin büyük bir kisminin T.C. Ziraat Bankasi ve Tarim Kredi Kooperatifleri vasitasiyla kullanmis oldugu kredileri geri ödeyemeyecekleri gerçegi anlasilmaktadir” dedi.


Devlet müdahalesiyle üreticinin alin terinin karsiligi verilmedigi takdirde Türkiye’nin findiktan elde ettigi döviz cinsinden ihracat gelirinin düsme egiliminin süreceginin anlasildigini belirten Karaibrahim, bu yilki rekoltenin de düsüklügünden bahsederek,  “Girdi maliyetlerinin hizla yükseldigi serbest piyasada üreticinin elde ettigi çiktiya paralel bir fiyat alamamasi üreticinin ekonomik sorunlarini derinlestirmistir. Bölgemizde 2009 yazinda üst üste yasanan sel felaketleri ile üretici perisan olmus elindeki avucundakini de sele vermistir. Uygulanan ekonomi politikalariyla hükümet üreticiyi topraklarinda açliga ve sefalete mahkûm etmistir. 4876 sayili kanun’a geçici bir madde eklenerek çiftçilerimizin magduriyetlerinin biraz olsun giderilebilmesi amaçlanmaktadir” dedi.


KARAIBRAHIM’IN KANUN TEKLIFI


MADDE 1- 4876 Sayili T.C. Ziraat Bankasi A.S. ve Tarim Kredi Kooperatifleri Tarafindan Üreticilere Kullandirilan ve Sorunlu Hale Gelen Tarimsal Kredilerin Yeniden Yapilandirilmasina Iliskin Kanun’a asagidaki geçici madde eklenmistir.


GEÇICI MADDE 1 –  Çiftçilerin T.C. Ziraat Bankasi ve Tarim Kredi Kooperatiflerinden kullandiklari kredilerin ödemeleri faizsiz olarak bu kanun yürürlüge girdigi tarihten itibaren iki yil süre ile ertelenir. Kanunun yürürlüge girdigi tarihe kadar temerrüde düsmüs veya hakkinda yasal takip baslamis olan çiftçilerin kredileri hakkinda da erteleme hükmü geçerlidir. Baslatilan yasal takipler bu erteleme tarihi sonuna kadar durdurulur. Bu kanun hükmüne göre ertelenen borçlar, erteleme tarihi sonunda on iki esit taksit halinde ödenir.


MADDE 2- Bu kanun yayimi tarihinde yürürlüge girer.


MADDE 3- Bu kanun hükümlerini bakanlar kurulu yürütür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.