SON DAKİKA!

Afyonkarahisar’da Giresun Şehitliği Pandemiye Rağmen Unutulmadı

Büyük Taarruz Zafer Haftası 99. Yıl kutlama etkinlikleri kapsamında Giresun’dan gönüllü olarak yola çıkan ve Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesine bağlı Doğanlar köyünde Yunan ordusuyla çarpışarak şehit olan 14 Giresunlu askerin kabrinin bulunduğu Giresunlular Şehitliği’nde, görkemli bir anma töreni düzenlendi.

Her yıl Afyonkarahisar İscehisar ilçesinde düzenlenen Giresun Şehitliği anma törenleri bu yıl pandemi sebebi ile sosyal mesafeye uygun bir şekilde Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilerin katılımları ile gerçekleşti.

Oldukça duygusal anların yaşandığı İscehisar Doğanlar Köyü Giresun Şehitliği törenlerinde Giresunlular bir kez daha Şühedanın İzinde Afyonkarahisar İscehisar’da buluşmanın gururunu yaşadılar.

Türkiye’de kendi il sınırları dışında tek şehitliği bulunan Giresunlular Zafer ruhunu bir kez daha hissederek İstiklal savaşımızın kalbinin attığı Afyonkarahisar’ın kıraç bir tepesine ‘’GİRESUN’’ damgasını vurarak bir ebediyet kazandıran bu ‘’ŞEHİTLİK’’ gurur abidesi 28 Ağustos 1992 yılında açılışı yapılan ve o günden bugüne kadar coşku ve saygı ile yapılan Şehitlik anma programları büyük ilgi görmektedir

Giresunlular Şehitliği’nde ki anma törenleri şehitler için okunan Kuranı Kerim tilavetinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayarak protokol konuşmaları ile devam etti.
Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş: 99 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması için istiklal ve istikbal uğruna alınlarını hiç düşünmeden toprağa koyan 14 Giresunlu kahraman şehidi saygıyla, rahmetle andığını ifade ederek, 47. ve 42. Giresun Gönüllü Alaylarının Afyon cephesinde Milli Mücadelenin en kritik döneminde görev aldıklarının altını çizdi. Burada şehit düşen azizi şehitlere olan borcumuzun ise ancak bu vatan sathında yaşanan büyük varoluş mücadelesinin anlam ve önemin gelecek kuşaklara aktarmakla mümkün olacağını söyledi.

HASAN TURAN;’’BİZİM ŞEHİTLERİMİZE MİNNET BORCUMUZ VAR’’

Giresun Şehitliğinde düzenlediği Şehitleri anma törenine konuşan Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, “Mektebinde şahadet olan bir milletin, kaderinde esaret yoktur. Afyon Giresun Şehitliğinde kimin emeği var diye sayarsak sayalım burada harcanan emeklerin hiçbirisi şehitlerimizin yaptığı fedakârlığı, onların şanını, ününü, namını ve yaptıkları fedakârlıklarının zerresi miktarında bir yer tutmaz. İnsan ölünce şehit olmaz. İnsan şehit olarak yaşar, ancak rabbim şehit ruhuyla yaşayanlara şehadeti nasip eder. Mektebinde şahadet olan bir milletin, kaderinde esaret yoktur. Rabbimize hamdolsun ki bizim milletimizin mektebinde şahadet vardır. Milletimizin tarihine, kültürüne, inancına ve şehitlerine bağlı olmasıdır. Bu sayede bu eserler buraya gelmiştir. Yıllardır buralara gelir gideriz. Allah bu şehitliğin banisi olan başta Ahmet Asal amcamız olmak üzere, çocuklarından ve bütün geçmişlerimizden razı olsun. İscehisar halkımızdan, Doğanlar köyümüzden ve bu şehitliğin etrafındaki sakinlerimizden Allah razı olsun. Onlar burada metfun bulunan kardeşlerini unutmadılar. Birbirlerine verdikleri sözleri yerine getirdiler. Başta gurbetteki Giresunlular olmak üzere Giresun’dan gelenleri, İscehisar’ı, Doğanlar Köyü halkı ve Afyonkarahisarlı kardeşlerimiz en asil misafirleri bildiler. Bizim

şehitlerimize minnet borcumuz var. Her yıl o yüzden Zafer haftasında gelip burada onları anmaya çalışıyoruz. Rabbim şefaatlerine bizleri nasip eylesin’’ dedi.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Gazeteci yazar Ethem Bakar’a yapılan programlara katılım ve yaptığı haberler nedeniyle plaket takdim edildi.

2 yorumlar

  1. 42. Alay mensupları komutanları Tirebolulu Alp Arslan ile birlikte Afyon’dan bir yıl önce Haymana’da şehit olmuşlardı. 14 şehit 47. Alay mensuplarıdır.

  2. Yılmaz Güney

    Afyona giderken defalarca görüp ruhlarına fatihalar okuduğum Giresunlular başta olmak üzere bu ülke için savaşan ve can veren herkese şükranlarımızla, bu arada onların kurduğu bu büyük devleti yıkmaya çalışan ve bu iş için dış güçlerce görevlendirilen AKP lilere Allah akıl versin köklerine dönsünler dileği ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.