Uncategorized

Ali Aydin; Dönüsüm Tesislerine Dikkat Çekti

 

Içinde yasadigimiz KENTLERIN en büyük sorunlarindan biriside ÇEVRE’DIR. Çevre sorunlarinin ortaya çikmasinin temel sebeplerinden biri de, sanayilesmedir. Dünyadaki gelismelerin sonucu olarak sanayilesme çabalari, çevreyi ve çevredeki insanlari degisik yönlerden etkilemektedir. Sanayilesmenin etkisi her ülkede ortak özellikler tasimakla beraber, bazi farkliliklar göstermektedir. Ülkemiz 1970li yillardan itibaren tarim toplumundan sanayi toplumuna geçmege baslamis ve bu alanda önemli gelismeler saglamistir. Sanayilesme, kalkinmanin bir göstergesi olup, alt yapi gerektirir. Sanayilesme için alt yapi olmadigi takdirde çevre sorunlari ciddi boyutlara ulasabilmektedir. Ülkemizde hiçbir alt yapi olmadan, tedbirleri alinmadan, çözüm yolari bulunmadan hizla sanayilesmeye geçilmistir.

 

Ülkemiz çagdas uygarlik seviyesinin üzerine çikma ülküsüyle kalkinma çabalarinda sanayilesmege agirlik vermis fakat birtakim yeni sorunlar ortaya çikmistir. Kurulus yeri seçimi konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmedigi sanayi tesisleri, bulunduklari yerde hayati çekilmez kilmaktadir. Ülkemiz sanayi atiklari ve diger sebeplerle büyük sehirlerimizde hava kirliligi, körfez kirliligi, akarsu, göl ve deniz kirlenmesi sanayilesmenin bir sonucudur. Bunun önlenebilmesi için sanayilesme bütün olarak ele alinip, üretim öncesi ve sonrasinda karsilasilmasi muhtemel sorunlar için gerekli tedbirler alinmalidir. 

Turizm olayinin çevreye olan olumsuz etkilerinden biri de, turistik gelismelerin belirli bölgelerde nüfus yogunluguna sebep olmasi, bölgenin su ve bitki örtüsü gibi çevreyle ilgili unsurlari asiri kullanarak turistik yerlerin çekiciligini kaybetmesine yol açmasidir. KENTLERIMIZ her geçen gün doganin beton yiginlari arasinda kaybolup gittigi “beton kent” haline gelmektedir. Bu durum, dinlenmek, eglenmek ve doganin çok çesitli nimetlerinden yararlanmak amaciyla seyahat eden insanlarin, doga deniz ve kiyilarla olan iliskilerini azaltmakta ve bir zamanlar var olan “doga ile kucaklasan kent” imajinin silinmesine yol açmistir.

Karadeniz ve Giresun ilimizde de çevre sorunlari giderek artmaktadir. Yerel Yöneticilerin ilgisizligi bu sorunu içinden çikilmaz bir hale getirmistir.
Giresun ve ilçelerinde hiçbir çalisma yapilmadigi gibi projelerinin oldugunu da zannetmiyorum.. Sonra diyorlar ki; Her gelen yaninda da bir turist Giresun’a getirsin.     HES projeleri iyi degerlendirilirse turizm alanlari daha da genisler.
Geri Dönüsüm tesisleri hiç yok….Veya Yerel Yöneticiler Geri Dönüsümün ne oldugunu bile bilmiyorlar…

Örnek vereyim;      Pazar suyu, Aksu, Tirebolu, Görele dereleri çöplük gibi. Çöpler dere kenarlarina dökülmüs sonra yagmur sulari tasinca sellerle beraber denize kadar her taraf çöplük olmus.Yazik hem de çok yazik….

Halkin arasinda dolasin, Geri Dönüsüm Egitimlerine baslayin. Bilmiyorsaniz ögrenin. Bilenlerden yardim alin. Evlerde, isyerlerinde, okullarda, tesislerde  pet,plastik,kagit,metal,cam ,poset gibi geri dönüsüm maddelerini ayri ayri toplamasini ögretelim.Toplanan maddeleri bir tesiste toplayarak ayristiralim ve satarak hem belediyelere hem de ekonomiye katki saglayalim.
Daha fazlasini yazarak yerel yöneticileri kizdirmayalim.

Organize Sanayi Bölgeleri ile devam edecegimi belirterek görüsmek üzere….    
            

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.