SON DAKİKA!
jeolojimuhendisializafertopsir

ALİ ZAFER TOPŞİR SORGULADI

Giresun Üniversitesi Rektörlüğü görevi 1 yılı aşkın zamandır Üniversite Senatosundan sadece 2 oy alabilmiş Vekil Rektör tarafından yönetiliyor.

zafertopsir

Ankara 4. İdare Mahkemesi 21.11.2011 tarihinde 21-22 Ekim tarihlerinde yapılacak Giresun Üniversitesi Rektör adaylarını belirleme seçiminin yenilenmesiyle ilgili olarak seçimin yenilenmemesi yönünde kesin kararını vermesinden sonra YÖK Genel Kurulu 16 Mart 2011 tarihli toplantısında 2 oy alarak istifa eden Prof. Dr. Yılmaz Can’ın yerine 1 oy alarak seçimde son sırada yer alan Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat TEKER’in konulmasına karar verdi. YÖK Genel Kurulu’nun bu skandal kararı almasındaki süreç şöyle gelişmişti. Giresun Üniversitesi Rektörü Osman Metin ÖZTÜRK’ ün 01 Haziran 2010 tarihinde emekliye ayrılması sebebiyle Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Prof. H. İbrahim BAHAR’ı Rektör Vekili olarak görevlendirilmişti. Akabinde hızlı bir şekilde YÖK 18 Haziran 2010 tarihinde Rektörlük seçimi kararı almış ve yapılan seçim sonucunda;

Kullanılan oy sayısı…………..……… 89

Prof. Dr. Halil İbrahim BAHAR……… 31

Prof. Dr. Mustafa TÜRKMEN ……..29

Prof. Dr. Aygün ATTAR…………….. 21

Prof. Dr. Ayhan BÖLÜK ………………4

Prof. Dr. Yılmaz CAN…………..…… 2

Prof. Dr. Murat TEKER……………… 1

Boş Oy sayısı………………..……..… 1

Buna göre H. İbrahim BAHAR ilk sırayı almış ve sonuçlar YÖK’e gönderilmişti.

24 Haziran 2010 tarihinde yapılması gereken YÖK Genel Kurulu 2 üyenin eksikliği bahane edilerek 01 Temmuz 2010 tarihine ertelenmişti. Bu tarihte yapılan YÖK Genel Kurulunda hiçbir gerekçe gösterilmeden seçimde ilk 2 sırayı alan adaylar (Prof. Dr. Halil İbrahim BAHAR 31 oy, Prof. Dr. Mustafa TÜRKMEN 29 oy) demokratik tercihler hiçe sayılarak liste dışı bırakılmış olup 21 oy alan aday birinci sıraya, 4 oy alan aday ikinci sıraya, 2 oy alan aday ise üçüncü sıraya konularak listenin Cumhurbaşkanlığına sunulması kararlaştırılmıştı. Fakat Adaylardan 2 oy alan Yılmaz CAN’ın istifasıyla liste Cumhurbaşkanlığına sunulamamıştı. Bir süre sonra Rektör Vekili Sayın Bahar bu görevinden alınarak yerine Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Ersan BOCUTOĞLU atanmıştı.

Aynı işlemler 2000 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız A. Necdet SEZER döneminde 9 Eylül Üniversitesi Rektörlük seçim sürecinde yaşanmış üniversitede yapılan seçimde 1. olan Prof. Emin ALICI YÖK tarafından liste dışı bırakılmıştı. Sayın Cumhurbaşkanımız A. Necdet SEZER, YÖK’e listeyi geri göndermiş ve Prof. Emin ALICI’nın listeye dahil edilmesini istemişti ve süreç kamuoyuna da yansımıştı. Sürecin sonunda Sayın Prof. Emin ALICI Cumhurbaşkanlığınca rektör olarak atanmış ve demokratik irade yerini bulmuştu. İstanbul Üniversitesi Rektörü Sayın Yunus SÖYLET’in seçilme sürecindede adaylardan birisi çekilmiş fakat seçimin yenilenmesi kararı alınmamıştı.

Mevcut durumda ise YÖK, vekaleten görevlendirip gönderdiği Prof. Dr. Halil İbrahim BAHAR’ı 15 gün gibi kısa bir sürede seçimlerde birinci olmasına rağmen demokratik teamüllere aykırı olarak liste dışı bırakıp daha önce O.Metin ÖZTÜRK’ün vekaleti bıraktığı Azeri kökenli Prof. Dr. Aygün ATTAR’ı birinci sırada Cumhurbaşkanlığına göndermiştir.

Öğretim üyelerinin yaklaşık %70’inin oyunu alan ve ilk iki sırada yer alan Prof. Dr. Halil İbrahim BAHAR ve Prof. Dr. Mustafa TÜRKMEN’in YÖK tarafından liste dışı bırakılmış olması kamuoyunda büyük bir şaşkınlığa sebep olmuştur. 18 Haziran 2010 tarihinde yapılan Rektör adayı belirleme seçiminde 31 oyla birinci olan Prof. Dr. H. İbrahim BAHAR bilim insanlarının ortaya koymuş oldukları iradeye sahip çıkmak ve bu iradenin siyasi vesayet altına alınamayacağı gerekçesiyle rektör adayı belirleme seçiminin yenilenmesi kararını 08.10.2010 tarihinde Ankara Bölge İdare Mahkemesine taşımıştır. 15.10.2010 tarihinde Ankara 4. İdare Mahkemesi YÖK tarihinde bir ilk olarak 21-22 Ekim tarihlerinde yapılacak Giresun Üniversitesi Rektör adaylarını belirleme seçimiyle ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.