ARŞİV

Alkislar Piraziz e

Giresun Valisi Dursun Ali Sahin, yaptigi açiklamada, göreve basladigi günden itibaren egitime büyük önem verdigini ve bu kapsamda kent genelinde okuma yazma oraninin artirilmasina yönelik kaymakamlar, il, ilçe Milli Egitim ve halk egitim merkezi müdürleriyle toplanti gerçeklestirdigini söyledi.


Mevzuatin, okuma yazma bilmeyenlerin yüz yüze egitimle okur yazar konumuna getirilmesine imkan tanidigina isaret eden Sahin, “Devlet bu kadar imkan saglamisken elimizi, kolumuzu baglayip durmanin dogru olmadigini düsünüyoruz” dedi.


Yörede baslatilan okuma yazma seferberliginde Piraziz ilçesinin ayri bir yere sahip olduguna deginen Sahin, söyle devam etti:


“Nüfusu 20 bin civarinda olan Piraziz ilçemizde, tüm ilçelerimizde oldugu gibi okuma yazma seferberligi ilan edildi. Bu kapsamda öncelikle okuma yazma bilmeyenlere yönelik alan taramasi yapildi. Buna göre bin 443 okuma yazma bilmeyen kisi oldugu tespit edildi. Bunlardan bin 367 si okur yazar duruma getirildi. Yapilan arastirmalar neticesinde geriye kalan 76 kisinin de yakin geçmiste vefat ettikleri ve ilçe disina göç ettigi belirlendi. Daha sonra mobil ekipler olusturularak gece gündüz kisilere evlerinde dahi egitim verildi. Piraziz Kaymakami Ali Hamza Pehlivan in özverili ve gayretli çalismalari sonucu 3 ay içinde önemli basari saglandi. Su anda ilçede okuma yazma bilmeyen kimse kalmadi. ”


– “7 DEN 70 E HERKES OKUR YAZAR” –


VAli Sahin, ilçede suan 7 den 70 e herkesin okur yazar konumuna geldigini, önümüzdeki dönem bu konunun önemine deginerek Giresun un tamamini okur yazar duruma getirmeyi planladiklarini anlatarak, sunlari kaydetti:


“Kent genelinde su andaki okur yazar orani yüzde 88 civarinda. Bu rakami kisa sürede yüzde 96-97 seviyelerine getirecegiz. Cehaletin topraga gömülmesi, insanlarin okur yazar duruma gelmesiyle saglanir. Insanimizda okuma aski var. Artik her türlü imkan da var. Simdi okur yazar duruma gelme zamanidir. Genel olarak herkesin okur yazar duruma gelmesi için tesvik edici çalismalar devam edecek. Bu konuda 2011-2012 egitim ögretim yilinda çalismalara yeniden baslanacak. Öncelikle toplanti yaparak bir yol haritasi çizecegiz. Mahalle ve köylerdeki din görevlileri ve muhtarlarla iletisim kurarak okuma yazma bilmeyenlerin tespitini yapacagiz. Bir ülkenin gelismisligi, egitimli insanlarla belli olur. Egitim devletin temel görevlerindendir. Egitim olmadan ne saglik, ne adalet ne de güvenlik olur. Ülkenin temel tasi olan egitimin artirilmasi ve herkesin okur yazar konuma gelmesi için tesvik edici çalismalarimiz devam edecektir. Tüm projelerimizi egitim üzerine bina etme gayreti içindeyiz. ”


Piraziz Kaymakami Ali Hamza Pehlivan ise VAli Sahin in, göreve basladigi dönemde düzenledigi toplantida tüm kaymakamlara bir hedef koydugunu, bu dogrultuda olusturduklari komisyon çalismalari kapsaminda ilçede okuma yazma oranini yüzde 100 e çikardiklarini söyledi.


Pehlivan, ilçede ögretmen, usta ögretici, Üniversite mezunu gençler ve köylerde imamlardan olusan bir egitim ordusu olusturduklarini ifade ederek, “Bu çalismalar kapsaminda ilçemizde bin 367 kisiye okuma yazma sertifikasi verdik. Bunu yaparken kursiyerlerin beli bir yere toplanmasinin ötesinde hane hane, köy köy, mahalle mahalle dolasarak evlerde de bu egitimleri verdik. Su anda fiilen ilçemizde bulunan vatandaslarimizin yüzde 100 üne okuma yazma ögretmis bulunuyoruz. Bu noktaya ulasmanin mutlulugu içindeyiz” dedi.


Kaynak:AA Giresun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.