SON DAKİKA!

ALMANYA’DA MARKA BİR GİRESUNLU NACİ NEBİOĞLU

Giresun Merkez doğumlu Naci Nebioğlu Almanya Dortmund’da 37 yıl boyunca vergi mükellefi olan ve yaptığı işler ile dikkat çeken bir hemşerimiz.

nacinebioglu

Uzun yıllardır Almanya’nın Dortmund şehrinde yaşayan İş Adamı ve Hobi olarak başlayıp profesyonel olarak devam ettirdiği Kameraman Naci Nebioğlu Giresun ismi olan hemen her yerde bulunarak hemşerilerinin gönlüne taht kurdu.

Gurbetçi Giresun Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ethem Bakar, Dortmund’da Naci Nebioğlu ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

naciethemalmanyakamera

İşte o röportaj;

Ethem Bakar (EB) : Naci bey bize kendinizi tanıtır mısınız?

Naci Nebioğlu (NN) : Ethem bey öncelikle Almanya’ya aramıza hoş geldiniz, ben 1960 Giresun Merkez doğumluyum, 42 yıldır Almanya Dortmund’da ikamet ediyorum. Dedektiflik, Güvenlik, Kamera sistemleri alanında faaliyet gösteren bir şirketin yaklaşık 40 yıldır sahibiyim. Ayrıca Almanya’da Kamera ve çekim alanında faaliyet gösteriyorum. Giresun organizasyonlarında gönüllü olarak çekimler yapıp birçoğu yerel olmak üzere ulusal kanallara bu görüntüleri servis ediyorum. Evliyim 3 Erkek Çocuk sahibiyim.

EB: Kameramanlık nereden esinlendi? Kameramanlıktan bir kazanç elde ediyor musunuz?

NN: Kameramanlık Almanya’ya geldiğim yıllarda hobi olarak başlayan ve burada 1976 yılında özel eğitimini aldığım bir iş oldu. Giresun adına yaptığım işleri saymazsak tabi bir kazanç elde ediyoruz. Ama hemşerilerimiz adına işlerden bir kazanç beklentisi içinde değilim.

EB: Uzun yıllardır Almanya gibi prosedür ’ün çok olduğu bir ülkede vergi mükellefi olarak faaliyet gösteriyorsunuz. Bu çok zor değil mi?

NN: Ethem Bey biz geldiğimiz yerleri unutmadan elimizden geldiğince aldığımız aile terbiyesi ile yaşamaya çalışan bireyleriz. Tabi dürüst olmak iş hayatında ayakta kalmanın en önemli kuralı, hele bu Almanya’da ise bir kat daha önem kazanıyor. Biz yaptığımız bütün işlerde ana prensip olarak dürüstlüğü ön plana çıkarıyoruz. Şuan hala iş dünyasının içinde yer alıp ayakta kalıyorsak bu bizim prensiplerimize bağlılığımız sayesindedir.

EB: Naci Bey Dedektiflik büronuz en ilginç meslek alanlarından biri, bu iş alanı nereden aklınıza geldi?

NN: Biz 24 yıldır güvenlik alanında faaliyet gösteren bir firmaya sahibiz, firmamız güvenlik alanında faaliyet gösterirken, aslında güvenliğini sağladığımız firmaların bir anda dedektifleri de olduk. Tabi personelimizi de bu alanda eğittik. Artık bu alanda 50 den fazla personel ile faaliyet gösteriyoruz. Bu alanda Almanya’nın en büyük şirketlerinden biriyiz.

EB: Tamda buradan yola çıkarsak toplamda kaç personel ile çalışıyorsunuz?

NN: Bizim şuan tam zamanlı ve çeşitli zaman dilimlerinde faaliyet gösteren personel sayımız, 60 kişiden fazla Türk, Alman ağırlıklı bir kadro ile faaliyet gösteriyoruz. Son dönemlerde Giresunlu hemşerilerimiz arasından da özellikleri uyanları istihdam etmeye gayret ediyoruz.

EB: Yeni iş ve iş alanları ile ilgili bir hazırlığınız var mı?

NN: Ethem Bey biz Nebioğlu Güvenlik Dedektiflik şirketi olarak sürekli iş alanları ve işimizi geliştirme adına çaba sarf ediyoruz. 3 oğlum ve eşim ile birlikte nerede ise tırnaklarımız ile kazıyarak geldiğimiz bu yerlerin değerini biliyoruz. Almanya’da NETTO mağazalar zinciri ile yaptığımız yeni anlaşma ile ülke çapında bütün mağazaların güvenlik ve dedektiflik hizmetlerini üstlendik. Rakibimiz olan birçok Alman firmasını resmen alt ettik. İnşallah en iyi şekilde aldığımız bu yetkiyi geliştirerek daha da büyüteceğiz.

EB: Naci Bey Giresun adına yapılan önemli organizasyonlarda hep sizi görüyoruz. Bu Giresun sevgisi nereden geliyor.

NN: Giresun benim doğduğum şehir, Giresun adını duyunca her zaman tüylerim diken gibi olur, hal böyle iken Giresun adına bir organizasyon olunca ben nasıl orada olmam. İşte benim felsefem budur.

EB: Naci Bey böyle güzel bir röportaj için bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

NN: Ethem Bey Almanya’lara kadar gelerek bize zaman ayırıp bizimle röportaj yaptığınız için ben teşekkür ederim. Sizin yaptığınız güzel haberleri hem internet üzerinden hem derginizde bil hassada Türkiye’de televizyonlardan takip ediyoruz. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.