SON DAKİKA!

Alucra dan Sudan a Hayir Köprüsü

Türk hayirseverler, fakirlikle mücadele eden Afrika halkini unutmuyor. Egitim, saglik, gida yardimlarindan sonra isadamlari, kita halkinin giyim problemine de el uzatti. Uzun yillardir tekstil isi ile ugrasan isadami Tahsin Tekoglu, Afrika nin fakir ülkesi Sudan a 6 milyon dolarlik 625 bin metre yünlü kumas yardiminda bulundu. Tekmen Grup Yönetim Kurulu Baskani Tekoglu nun gönderdigi kumaslar bölgede bulunan Kimse Yok mu Dernegi nin projelerinde degerlendirilerek fakir halka dagitilacak. Kumaslarin bir kismi ile yetim çocuklara elbise, yoksullara battaniye yapilacak.


Önümüzdeki günlerde 13 konteynir ile Sudan a götürülecek kumaslar Kimse Yok mu Dernegi nin Sudan subesine teslim edilecek. Kumaslar 4 projede degerlendirilecek. Dernek tarafindan Sudan da açilan meslek edindirme kurslarinda okuyanlar ve meslek liselerinin tekstil bölümlerine verilecek kumaslar çesitlerine göre gömlek, pantolon, fistan, çarsaf veya battaniyeye dönüstürülecek. Elde edilen ürünler ilk olarak yetimhanelere ve siginma kamplarinda zor sartlarda yasayan halka dagitilacak.


Tahsin Tekoglu, kumas yardimi yapmaya, agir bir hastalik geçiren esi Emine Tekoglu nun istegi üzerine karar vermis. Beyin ameliyati geçiren esini Anneler Günü nde ziyaret eden arkadaslari Hz. Muhammed in (sas) hirkasina degerek sereflenen ve destimal-i serif olarak bilinen mendili hediye etmis. Efendimiz in ismi ve duasinin islendigi bu mendilin kendisine hediye edilmesinden çok etkilenen Emine Tekoglu, hastaneden çiktigi gün aile sirketlerinden kendi hissesine düsen bütün mal varliginin hayir islerinde harcanmasini istemis. Esinin bu istegini memnuniyetle karsilayan Tahsin Tekoglu, ilk olarak esine hediye edilen küçük ama çok degerli mendil karsiliginda Afrika nin fakir halklarina kumas gönderme karari almis. Afrika nin acilarini bir nebze olsun dindirmenin mutlulugunu yasayan Tekoglu, bundan sonraki hedefinin Afrika da hem Peygamber Efendimiz (sas) in annesi hem de esinin adini tasiyan Emine anne okullarini açmak oldugunu söylüyor. Tekoglu, Türk isadamlarini, Afrika ülkelerine sadece yardim amaciyla degil is baglantilari kurmak için de gitmeye davet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.