SON DAKİKA!

Kümbet Doldu Tasti

Kümbet Yaylasi nin Aymaç Çayiri nda yapilan festivale Dereli Kaymakami Murat Özdemir, AK Parti Giresun Milletvekili Haci Hasan Sönmez, CHP Giresun Milletvekili Esref Karaibrahim, Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ersan Bocutoglu, Giresun Belediye Baskani Kerim Aksu, Dereli Belediye Baskani Zeki Senlikoglu, Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi Baskani Mihail Formuzal ile çok sayida vatandas katildi.

 

Dereli Kaymakami Murat Özdemir burada yaptigi konusmada, düzenlenen bu festivalle gurbet ile silanin bulusturulmasi, gelenek, görenek ve kültürün yasatilmasinin amaçlandigini söyledi. Düzenlenen festival ve senliklerin yaylalarin turizme açilan bir kapisi oldugunu kaydeden Özdemir, Yayla turizmi sahil turizmine alternatif bir turizmdir. Kümbet Yaylasi ve diger yaylalarimizin turizmden hak ettigi payi almasi için yol, altyapi ve tanitim çalismalarina büyük önem veriyoruz. Bu festivalin birlik ve bütünlügümüzü daha da pekistirecek bir organizasyon olmasini diliyorum diye konustu.

 

 


 

AK Parti Giresun Milletvekili Haci Hasan Sönmez ise Giresun un Türkiye de yaylalariyla taninmis bir il oldugunu ifade ederek, Dogu Karadeniz yaylalarini turizme kazindirmak için TBMM de Dogu Karadeniz Master Plani Projesi bulundugunu, Bayindirlik ve Iskan Bakanligi ile 5 milletvekilinin bu projenin hayata geçirilmesi için yogun çalisma içinde oldugunu bildirdi. Bu projenin hayata geçmesiyle yörenin en çok göç veren illerinden biri olan Giresun da her alanda olumlu gelismeler yasanacagina inandigini anlatan Sönmez, söyle konustu:

     Tüm Dogu Karadeniz illerini kapsayan bu proje 100 bin kisiye istihdam saglayacak mega bir projedir. Bununla açilacak yeni is alanlarinin yani sira yaylalar güzergahinda yapilmasi planlanan yollar sayesinde yöre halkinin her seyi daha deger kazanacaktir. Bu proje bölgenin kalkinmasina çok önemli katkilar saglayacaktir.

 


 


 
CHP Giresun Milletvekili Esref Karaibrahim de yörede bir süre önce terör olaylarinin yasandigini animsatarak, Biz terörden korkmuyoruz. Bugün buraya bu kadar vatandasimizin gelmesi bunu gösterdi dedi. 

 

Festivale bu yil katilimin bir önceki yila göre biraz daha az olmasinin yasanan sel felaketinde yollarin büyük hasar görmesinden kaynaklandigini kaydeden Karaibrahim, Son günlerde Dogu ve Güneydogu illerinden gelen findik isçileri için degisik söylentiler var. Terör ve teröristle iliskisi olmayan hiç kimseyle bizim bir sorunumuz yok. Biz Dogu ve Güneydogu illerinden gelen bu kardeslerimizle hain terör örgütü mensuplarini ayiriyoruz. Onlar için olumsuz bir düsüncemiz kesinlikle söz konusu degil diye konustu.


 


 

Konusmalarin ardindan yayla agaligi seçimine geçildi. Seçime tek aday olarak giren Ali Osman Karakayali 10 bin lira vererek 22. Uluslararasi Kümbet Kültür ve Sanat Festivali nin yeni agasi olduKarakayali, agalik elbisesini giydikten sonra at üzerinden vatandaslari selamladi.

Festivalde, Türk Halk Müzigi sanatçisi Orhan Hakalmaz konser verdi.

 

Kaynak:Yeni Tirebolu Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.