GÜNCEL

ANGELINA CULI…


 “ANGELINA CULI”…


Geçen hafta babalar günüydü. Biz hediyemizi Besir Esad sayesinde Angelina’dan aldik. Melek-iyilik melegi geldi, 2 saat 45 dakika Hatay’da mültecilere açilan geçici çadir kenti gezdi, dolasti, geçip gitti.


Sam samar oglanina dönüsmeden az evvel melekligi adinda gizli bu afet “söhret tehlikelidir, afettir” e inat cana yakin ve duyarli bir profil çizdi. Biz bu Culi’nin gerçekten ne oldugunu tam anlayamadik, gel geçligine bir manada veremedik. Uçup gelmisti uçup gitti melek gibi.


Pismanliklarimizla yüzlestigimiz, peynir gemilerinin battigi o hafta ve mendebur günlerde en kral babalar günü hediyesini böylece almis olduk, babalar gibi.


Suriye, Hatay, Türkiye üçgeni nere Holivud nere. Geldi fethetti gitti. Yine bekleriz bizde çadir kent çok.


Kirmizi halilarda sik tuvaletlerle ve smokinlerle arzi endam eylemek degil sadece starlik. Bu iyilik melegi, Elçi herkese bunu gösterdi. Film yildizi olmanin ötesinde bir seylerin de yasanabilecegini yasatilabilrecegini ögretti, cümle alemi cezbetti. Iyi günde kötü günde Hatayli oldu artik. Magazin basini pesinden yas tutuyor simdilik.


Mülteci trajedisini gözler önüne serdi sermesine de Altinözü nde yasananlarin gerisini ilerisini hiç incelemedigi de ortada. Zaten o irdeleme o iyi niyet elçisine Culi ye de düsmez ayrica.


Ve tüm dünya Angelina nin asilan ve üzülen yüzünde bu çadir kentlerle ögrendi Suriye’yi, Besirini Esadini. Esefle izledi ve esefle karsiladi yasananlari.


Hep ayni oyun, hep ayni sahneler, bu kez basrolde Culi. Sadece mekanlar farkli film ayni film. Bizim için hala M. Streep ve J. Foster var Angelinaci olamadik daha. Olamayacagiz da besbelli.


Suriye’de yasananlarin merkezinde ve temelinde alevi sünni çekismesinin oldugunu bilir mi acaba bu gülen melek. Bu kangrenin disaridan kanirtildigini, kaosun desteklenip körüklendigini de bilmez herhalde. Belkide kendi ülkesinin basini çektigi bir tezgah oldugundan haberdar da degildir. Degildir mutlaka, haberi olsa Çadir kent görmek maksatli Hatay’a kadar yorulmaz, gider Beyazsaray’in bahçesine çadiri kurardi. Sonra gelsin kameralar gitsin fotograflar.


Bir baska ayrinti; Baas partisi Irak’da düstü. Sam da pes ederse arap dirilisi hülyalari baska bahara kalir. Arap bahari yakistirmalari ile gerilen, sindirilen ortadogu da patlar gider. Bu yeniden dirilise ileri demokrasi mi denilir, yoksa bizdeki gibi çadir kentler üzerinden masallar mi anlatilir bilinmez.


Anasi Amerikan yerlilerine taraf, babasi solculuktan sapmis kendisi bir dogal afet bu akilli, iyi yürekli kiz bu role de epey yakisti. Babalar günü armagani olarak hafizalarda yerini aldi, baska, yok. Hepsi o kadar.


Asil babalar Amerikali ve onun… 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.