Uncategorized

Ankara Yurt Binasi Arap Saçina Döndü

Ankara nin Ahmetler semtinde bulunan ve Ankara da yüksek ögrenimlerini sürdüren ögrencilerin barinmalari amaciyla 1959 yilinda yapilan ve mülkiyeti Giresun Il Özel Idaresi ne ait binanin 16.12.2010 tarihinde 2886 sayili Devlet Ihale Kanununun 45.maddesine göre yapilan islemin açikça hukuka aykiri  ve giderilmesi imkansiz magduriyetlere yolaçmakta olmasi sebebiyle yürütülmesinin durdurulmasi ve iptali nedeniyle Ordu Bölge Idare Mahkemesi ne dava açildigi ögrenildi.
 
Ankara da yüksek ögrenimlerini sürdüren yüzlerce ögrenci adina Giresun nüfusuna kayitli ve Hukuk Fakültesi nde okuyan ve halen yurtta ikamet eden Giresunlu A.K. isimli  ögrenci tarafindan açilan davada, yapimi ile 12 Eylül 1980 askeri müdahalesine kadar Giresun Yüksek Tahsil Talebe Yurdu olarak hizmet veren ve bir çok Giresunlunun egitimine katkisi olan ve Giresun Kültür ve Yardimlasma Dernegi tarafindan isletilen, askeri müdahale sonrasi Kredi ve Yurtlar Kurumu nun kullanimina verilen, o zamanlar ise Giresun Il Özel Idaresi nin Ankara 8.Sulh Hukuk Mahkemesi ne açtigi dava sonucunda, ögrenci yurdu olarak isletilmesi ve Giresun dan Ankara ya gelen Özel Idare Memurlarinin misafir edilmesi nedeniyle 16.09.1993 tarih ve E.1993/163-K.1017 sayili karari tahliyesi ile geri alinan yurdun amaçlari disinda kiraya verilemsinin yürürlügünün durdurulmasi ve en son yapilan ve Ankarali bir turizm firmasina kiraya verilen islemin iptali nedeniyle Ordu Idare Mahkemesi ne açilan davanin sonucu Giresunlu kamuoyu tarafindan merak edildigi bildirildi.
 
Bilindigi üzere bahse konu bina yikilarak yeniden yaptirilmis, Giresun Il Özel Idaresi tarafindan Kalyon Otel e kiraya verilmis, bu isletmenin kanuna uygunsuz islemleri nedeniyle Mahkemece tahliye edilmis, 2 defa satisa çikarilmis ve Giresunlu Kamuoyu tarafindan verilen tepkiler sonucunda satilamamis, 2 defada kiraya verilmek istenmis yine kiralanamamis ve akabinde yapilan 16.12.2010 tarihli ihale ile kiraya verilmisti.
 
Anayasamizin 2. ve 58.maddesi ile 5032 Sayili Il Özel Idaresi Kanunu özüne göre, Giresun Il Özel Idaresi nin yaptigi is ve islemlerde hukuka aykirilik bulunduguna vurgu yapilan davada, islemin niteligi, dogurdugu zarar ve magduriyetler çok açik bulundugundan, idarenin yasal savunma süresinin kisaltilmasi ile idareden savunma alinip yeniden bir karar verilinceye kadar öncelikle yürütülmesinin durdurulmasina, savunma alindiktan sonra da yürütmenin durdurulmasina, durusma da icra edilerek dava konusu islemin iptaline kara verilmesinin istendigi ögrenildi.
 
Haber : Mehmet ÜÇÜNCÜ-ANKARA
     

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.