SON DAKİKA!

Avukat Murat Toker Gurbetçi Adaylara Seslendi

Internet gazetelerinde yazilan köse yazilari ve haberlerin altina degisik rumuzlarla yorum adi altinda hemsehrilerimizin birbirlerine hakaret etme hürriyeti Giresunöncelikleri sitesinde yazdigim 2011 SEÇIMLERI YENI BIR HAYRETTIN ERKMEN ÇIKARACAK MI? Yazimin altina gönderilen yorum yazilarini sitemizin editörü hemsehrimiz Erdal Avci okutunca Giresun Afyon sehitliginde yasadiklarim aklima geldi.


Bursa Giresun Dernek baskanligini yaptigim yillarda, Yeni Zelandali, Avusturalyali Askerlerin torunlari onlari hiç ilgilendirmeyen bir savasta, Ingiliz emperyalizmine hizmet ederken ölen dedeleri için her yil binlerce kisi 20000 km uzaktan Çanakkaleye gelip dedelerinin karaya çiktigi tarihte, çikartmanin yapildigi koyda sabahliyorlar. Dedelerini minnetle aniyorlar.


Biz de dedikki basimiz dik anlimiz açik, bagimsiz yasayalim diye, bize vatan birakmak için sehit olan dedelerimiz Avusturalyalilarin, Yeni Zellanda’lilarin dedelerinden dahami kiymetsiz.


Bizde AFYON GIRESUN SEHITLIGINE devlet töreninden bir gün önce gidelim. Dedelerimizin ruhuna mevlüt okutalim, dedelerimizin büyük taaruza basladigi gece uyumayalim Doganlar köyünde sabahlayalim.


Bize vatan birakan dedelerimizin yasadigi heyecani bizde yasayalim. Bursa’dan otobüslerle, minibüslerle özel arabalarla Afyon’a gelen hemsehrilerimiz Iscehisar’in bütün dükkân vitrinlerini Osman Aga’mizin resimleriyle donattilar. Bütün Iscehisar’a ve köylerin çoguna giderek aksam köy meydaninda okutulacak mevlüt ve zafer kutlamalari için davetiyelerini dagittilar. Doganlar köyünü ve sehitlige giden yollari Türk bayraklariyla Atatürk’ün, Gazi Osman Agamiz’in sehit Binbasi Hüseyin Avni Alpaslan’in posterleriyle gelin gibi süslediler.


Binlerce kisiyle mevlüt okundu. Binlerce kisiyle zafer kutlamasi yapildi.


Sabahleyin Türkiyenin degisik yerlerinden gelen hemsehrilerimizi karsilamaya basladik.


Beni dernek baskani bir hemsehrimizle tanistirdilar.


Hemsehrimin ilk söz ‘’Kardesim niye bu kutlamalari kendi kendinize yapiyorsunuz dedi’’


Bende hemsehrime:


-Siz geldiginizde sizi köyden kovdularimi? Dedim.


-Bir hemsehrim gelip köy meydanina, içinde kahvesi, lokantasi, oteli olan bir misafirhane yaptirma görevi verdi.


-Bir hemsehrim Türkiyenin en uzun bayrak diregini niçin buraya dikmedigimizin hesabini sordu.


-Bir hemsehrim Doganlar köyüne hemen bir is makinasiyla, bir minübüs alip bagislamamizi söyledi. (Dedelerimiz Doganlar köyünü isgalciden kurtarirken sehit düsmüsler ya, biz torunlari bu sebepten köye borçlu kalmisiz.)


Hiçbir sey bulamayan bir hemsehrimizde Osman Aga posterinin ipi ince olmus, sarkma yapiyor. Buna niye dikkat etmiyorsunuz. Diye bizi firçaladi.


Bir hemsehrimizde çikip, Allah razi olsun Iscehisardan köy meydanina kadar buralari gelin gibi süslemissiniz, sehit dedelerimize binlerce kisiyle mevlüt okutmussunuz köy meydaninda  sabahlamissiniz demedi. Bu tip olaylar Giresun’a ve Giresunluya hizmet eden hemsehrilerimizin her zaman basina gelenler.


Giresunoncelikleri sitesine yorum gönderen hemsehrilerimiz Istanbulda gönlünden geçen bir adayi överken diger aday adayi hemsehrilerimizi hakarete varan tenkitlerle yerden yere vurmuslar. Yetmemis bir milyon Giresun’lunun yasadigi Istanbul da gecesini gündüzüne katip birseyler yapan derneklerimizi de yerden yere vurmuslar.


Her zaman söyledigimi birde burda tekrar yaziyorum. Giresun ve Giresunluya hizmet edenler taktir beklemeyecekler. Yoksa hizmetleri yarim kalir.


Ayrica bugüne kadar bir siyasi partiye girip mahalle delegesi bile olmamis, siyasi partilerin isleyisini bilmeyen hemsehrilerimiz yanlis adreslerden yanlis seyler istemisler.


Simdi politikayla ve dernekçilerle ugrasan her hemsehrimiz biliyorki istanbulda 10 milletvekili çikaracak Giresunlu seçmen var.


Yanlis bilmiyorsam AK Parti listelerinden parlementoya seçilmis 4 hemsehrimiz var. Hüseyin Besli, Ünal Kaçir, Mehmet Domaç, Özden Piltanoglu Türköne


CHP,MHP ve diger partilerden Istanbuldan parlementoya girmis hemsehrimiz yok.


Demekki Gurbetteki Giresun’lular seçmen sayisi kadar parlementoda temsil edileceklerse Istanbuldan 6 milletvekili daha parlementoya gönderip Istanbuldan 10 milletvekili seçtirmeliler. Yine Giresunlularin yogun yasadigi Izmitten Zonguldaktan, Bursadan, Ankaradan parlementoya milletvekili göndermeliler.


Bu iste birinci görev Gurbetteki Giresun Derneklerine düsmektedir. Istanbuldaki Giresun Dernekleri 25 yil önce Giresun Dergisinin olusturdugu kartopunu 3 günde feshaneye bir milyon Giresunluyu toplayarak çiga dönüstürdüler.


Istanbul’daki Giresunlunun gücünü bütün siyasi partilere ve yetkililerine gösterdiler.


AK Parti Genel baskani sayin Recep Tayyip Erdogan feshaneye katilarak mahseri kalabaligi yerinde gördü.


Su anda Ana muhalefet Partisi Genel Baskan yardimcisi olan, CHP’nin ikinci adami eski Istanbul il baskani Sayin GÜRSEL TEKIN Istanbul’daki son mahalli seçimlerdeki basarilarinda Giresunlu adaylarin ve seçmenlerin çok önemli katkisi oldugunu, seçimden sonra bir televizyon kanalinda yaptigi söyleside kendisi söyledi.


Demekki Istanbuldaki dernekler kendilerine düsen birinci görevi Alinlarinin akiyla yerine getirmisler.


Derneklerden sonra simdi görev sirasi siyasi partilerde söz sahibi olarak görev yapan hemsehrilerimize düsüyor.


AK Partide söz sahibi olan Giresun milletvekili hemsehrimiz, Nurettin Canikli Istanbul milletvekilleri Ünal Kaçir, Hüseyin Besli, Zeytinburnu belediye baskani hemsehrimiz Murat Aydin, Bagcilar Belediye Baskani hemsehrimiz Lokman Çagirici partilerinde agirliklarini koyarak Istanbuldan seçilecek siralara kaç hemsehrimiz milletvekili adayi koydurabilecekler.


Yine Istanbulda belediye seçmenlerinde Beyoglundan Mustafa Dolu ile, Zeytinburnunda Adil Emecen’le, Üsküdarda Sema Barlin’la oy patlamasi yapan, Sariyerde Sükrü Genç’le seçimi kazanan CHP de hemsehrimiz Sükrü Genç’le Giresun belediye baskani Kerim Aksu elele verip Istanbul da partilerinin seçilebilecek sirasina kaç Giresunlu aday koydurabilecekler.


Yine MHP Giresun milletvekili MURAT ÖZKAN, HAS partideki yönetici hemsehrilerimiz TURHAN ALÇELIK ve SALIH KAÇIR, DP yöneticisi hemsehrimiz ERGÜN ÖZDEMIR Istanbuldan partilerinin ilk siralarina kaç Giresun’lu aday koyduracak.


Su anda Gurbette ilk aday adayimiz Zonguldaktan çikti. Zonguldak CHP il baskani hemsehrimiz OSMAN YAYLA il baskanligi görevini birakarak Zonguldak ilinden CHP’den milletvekili aday adayi oldu.


Balikesirden hemsehrimiz CEMIL YAVUZ CHP’den Balikesir aday adayi oldu.


Su anda Istanbul da AK parti ve HAS parti için ismi geçen hemsehrilerimiz HALIL KÜTÜK ve HASAN TURAN var.


CHP için Istanbulda ismi geçen hemsehrilerimiz eski Zeytinburnu belediye baskani Dr.Adil Emecen Eski CHP Besiktas ilçe baskani Av.Müslüm Eris, Beyoglu belediye baskan adayi Mustafa Dolu, Üsküdar belediye baskan adayi Sema Barlin.


Bursa da AK parti eski il baskan yardimcisi, BURFAS eski Genel Müdürü, halen Bursa Büyüksehir belediye meclis üyesi Abdurrahman Tig’a aday olmasi için hemsehrilerimiz büyük baski yapiyorlar.


Istanbuluda MHP’den, DP’den, SP’den de  yeni adaylar çikabilir.


Su anda ismi en çok geçenlerden biri de Giresun’a yaptigi yatirimlarla ve yardimlarla tanidigimiz Öner Hekim’i hemsehrilerimiz Giresundan veya gurbetten parlementoya seçilmesini istemekteler.


Gurbetten çikmis ve çikacak bütün aday adaylari bizim. Hepimiz’in.


Gönlümüzden geçeni yüceltmemiz için diger aday adaylarimizi kötülememiz gerekmez.


Adaylar belli olduktan sonra sira tekrar derneklere gelecektir.


Parti farki gözetmeden bütün Giresun Dernekleri hangi seçim bölgesinde seçilecek siralarda Giresun’lu adaylar varsa onun etrafinda kenetlenmeli, meclise tasiyabilecegi en yüksek sayida hemsehrimizi göndermeliler.


Giresunlularin yogun yasadigi seçim bölgelerinde  siyasi partiler Giresun’lulari yok sayip listelerinin seçilecek siralarina Giresun’lu aday koymazlarsa, bagimsiz aday çikarip seçtirerek, tarih yazmalilar.


Giresunlunun niyeti bagci dövmek degil üzüm yemek olmalidir.


Yarin bu seçimlerde bitecek. Sel gidecek kum kalacak.


Birbirimizi incitecek söz ve yazilardan hepimiz uzak durmaliyiz.


Gurbetteki bütün milletvekili aday adaylari parti farki gözetmeden HEPSI BIZIM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.