Uncategorized

Asim Aykan Konusuyor Findik Fiyati Düsüyor

Toprak Mahsulleri Ofisi elinde bulundurdugu 460 bin ton findigi 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle piyasaya sürmeye hazirlaniyor. 
Toprak Mahsülleri Ofisi elinde bulundurdugu 460 bin ton findigi daha önce açikladigi çerçevesinde 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle piyasaya sürmeye hazirlaniyor. Ancak TMO’nun esas alacagi serbest piyasada findik fiyatinin düsük olmasi ciddi endiseler yaratiyor. Üretici TMO’nun piyasaya findik sürme iradesini subata ertelemesini isterken milletvekili Asim Aykan, bunun için yogun çaba sarfettigini belirtti.
 


Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 1 Ocak 2009 tarihi itibariyle elindeki findigi piyasaya sürecegi yönündeki iddialari dogrulayan Adalet ve Kalkinma Partisi (AK Parti) Trabzon Milletvekili Asim Aykan, “TMO’nun böyle bir niyeti var ama sayin bakanimizla görüstüm. Bunu biraz daha erteleme gayretlerimiz var. Bu isi biraz daha geciktirmek istiyoruz. TMO’nun piyasaya girmesinden daha önemlisi satacagi ürünün fiyatidir” dedi.
 


Aykan, TMO’nun halen elinde 460 bin ton findik bulundugunu belirterek, “TMO bugüne kadar piyasadaki dengeleri sarsmamak için piyasaya girmedi. Ama sonuçta elindeki findigi satmasi gerekiyor. 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle piyasaya findik sürmeyi planliyorlardi. Ancak ben Tarim ve Köyisleri Bakanimiz Sayin Mehdi Eker’e konuyu aktardim. En azindan bu piyasaya girme tarihini biraz daha geciktirme için girisimlerimiz var. Ancak TMO’nun piyasaya girmesinden daha önemli bir nokta var. O da TMO’nun piyasaya sürecegi findigi hangi fiyattan satacagidir. Bu noktada da gereken müdahale yapilmalidir” dedi.
 


Aykan, findik üreticisine alan bazli destek ödemeleri için çalismalarin son noktaya geldigini de belirterek, “Çalismalarimiz devam ediyor. 2010 yilinin basinda bu destegi üreticilerimize aktarmak için son noktadayiz. Konu henüz Meclis’e gelmedi ama gelmesi yakindir” dedi.
 


Öte yandan Trabzon’da findik fiyatlarinin son bir haftadir düstügü ve 4 TL ye kadar indigi belirtildi.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.